§ 2. - Zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.35.203

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1991 r.
§  2. 
1. 
Zwolnienie od podatków przysługuje podatnikom, którzy:
1)
uruchomią w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 1990 r. jeden lub więcej rodzajów działalności, o których mowa w § 1 ust. 1,
2)
w okresie ostatnich trzech lat nie wykonywali działalności gospodarczej, w tym również na podstawie umowy na warunkach zlecenia lub umowy agencyjnej, z wyjątkiem działalności w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych oraz produkcji biogazu,
3)
równocześnie nie wykonują innej działalności gospodarczej niż zwolniona od podatków na podstawie § 1 ust. 1; nie dotyczy to podatników prowadzących elektrownie wodne i wiatrowe oraz wytwarzających biogaz.
2. 
Warunek określony w ust. 1 pkt 2 nie ma zastosowania do podatników:
1)
których przychody z tytułu wykonywania działalności były bezterminowo zwolnione od podatków obrotowego i dochodowego z mocy odrębnych przepisów,
2)
którzy uruchamiają działalność w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych lub wiatrowych oraz wytwarzania biogazu.
3. 
Warunki określone w ust. 1 pkt 2 i 3 powinien spełniać również małżonek podatnika; przepis ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4. 
W razie gdy nowo uruchomiona działalność wykonywana jest przez wspólników, warunki określone w ust. 1 pkt 2 i 3 powinni spełniać wszyscy wspólnicy i ich małżonkowie.
5. 
Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od podatków zmiana miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli działalność jest również wykonywana w warunkach uprawniających do zwolnienia.
6. 
W razie przekształcenia formy prawnej przedsiębiorstwa (zakładu) w okresie zwolnienia w spółkę cywilną osób fizycznych lub przystąpienia do istniejącej takiej spółki nowego wspólnika, zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego w pozostałej części okresu (pięcioletniego, dwuletniego lub rocznego) przysługuje również przystępującemu do spółki wspólnikowi, pod warunkiem że nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3.