§ 5. - Zwolnienie od podatków nowozakładanych drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.60.289

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1958 r.
§  5.
1.
Osoba zwolniona od podatków na zasadzie niniejszego rozporządzenia ma obowiązek zawiadomienia właściwego organu finansowego (§ 4) o utracie warunków do zwolnienia określonych w § 1 ust. 4 i § 3 ust. 1 i 2. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od utraty warunków do zwolnienia. Chałupnik zwolniony od płacenia zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń (§ 4 ust. 4) równocześnie z zawiadomieniem o utracie warunków do zwolnienia przedkłada organowi finansowemu książkę zamówień celem anulowania w niej potwierdzenia o zwolnieniu od poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń.
2.
Osoba, która zgłosi organowi finansowemu w terminie określonym w ust. 1 utratę warunków zwolnienia, zostanie opodatkowana od początku miesiąca następującego po utracie warunków.
3.
Osoba, która osiągnie obrót niemożliwy do uzyskania w warunkach dopuszczających korzystanie ze zwolnienia - zostanie opodatkowana za ten rok podatkowy, w którym osiągnięty został obrót, o którym wyżej mowa. O osiągnięciu obrotu niemożliwego do uzyskania orzeka organ finansowy po porozumieniu z terenowym cechem.
4.
Osoba, która wprowadzi organ finansowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatków, bądź która utraci te warunki i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust. 1, zostanie opodatkowana za cały okres działalności gospodarczej (wstecz), niezależnie od pociągnięcia jej do odpowiedzialności w myśl przepisów prawa karnego skarbowego.