§ 2. - Zwolnienie od podatków nowozakładanych drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.60.289

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1958 r.
§  2.
1.
Za nowozałożony zakład rzemieślniczy w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się:
1)
zakład uruchomiony po raz pierwszy w czasie od dnia 1 sierpnia 1956 r. do dnia 31 lipca 1958 r.,
2)
zakład założony w tym terminie przez rzemieślnika, który posiadał poprzednio zakład, lecz zakład ten został upaństwowiony, przejęty pod przymusowy zarząd państwowy lub przekazany spółdzielczości;
3)
zakład uruchomiony w tym okresie przez rzemieślnika. który zaniechał prowadzenia zakładu przed dniem 1 stycznia 1956 r.;
4)
zakład założony w tym okresie w lokalu istniejącego czynnego zakładu, należącego do osoby trzeciej, jeżeli zakłady te należą do różnych rodzajów rzemiosła bądź różnych rodzajów działalności gospodarczej.
2.
Jeżeli rzemieślnik przeniesie się na stały pobyt do miejscowości objętej zwolnieniem na terenie województw: białostockiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego, powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego malborskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, powiatów: brzeskiego, grotkowskiego, nyskiego, głubczyckiego, prudnickiego i namysłowskiego województwa opolskiego, powiatu pilskiego województwa poznańskiego lub powiatów ustrzyckiego i leskiego województwa rzeszowskiego - i przeniesie tam zakład rzemieślniczy - zakład taki uważa się za nowozałożony.
3.
Nabycie, dzierżawa, uzyskanie prawa użytkowania istniejącego w 1956 r. zakładu rzemieślniczego, w tym również zakładu prowadzonego przez rolnika - rzemieślnika, nie uważa się za założenie nowego zakładu rzemieślniczego.
4.
Przekształcenie pracy chałupniczej lub przemysłu domowego albo ludowego w zakład rzemieślniczy uważa się za założenie nowego zakładu w rozumieniu ust. 1, natomiast przekształcenie zakładu rzemieślniczego w zakład wykonujący pracę chałupniczą lub przemysł domowy albo ludowy - nie uważa się za założenie nowego zakładu.