§ 1. - Zwolnienie od podatków i opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności zarobkowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.26.138

Akt utracił moc
Wersja od: 6 listopada 1981 r.
§  1.
1.
Zwalnia się, na warunkach określonych w rozporządzeniu, od podatków obrotowego i dochodowego, zwanych dalej "podatkami", oraz od opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, zwanej dalej "opłatą skarbową", podatników osiągających przychody z nowo uruchomionej działalności zarobkowej, której przedmiotem jest:
1)
wykonywanie rzemiosł w zakresie:
a)
produkcji cegły w rozmiarach nie przekraczających 1.200.000 sztuk rocznie,
b)
wydobywania i przerobu kamienia gipsowego lub wapiennego, wydobywania, wytwarzania i uszlachetniania kruszyw, produkcji pokryć dachowych, pustaków, płyt "suprema", wykładzin ściennych i produkcji wyrobów betoniarskich, z wyjątkiem nagrobków - przy zatrudnieniu nie więcej niż czterech pracowników; rzemiosła te mogą być wykonywane wyłącznie lub obok rzemiosła wymienionego pod lit. a),
2)
wykonywanie rzemiosł: wędliniarstwo - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie produkcja wyrobów podrobowych, kuchmistrzostwo, piekarstwo, młynarstwo, przetwórstwo owoców i warzyw, wytwarzanie tłuszczów technicznych z surowców odpadowych, mączki drzewnej oraz energii elektrycznej w elektrowniach wodnych o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów,
3)
wykonywanie rzemiosł: murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, malarstwo i tapicerstwo oraz zduństwo - przy zatrudnieniu nie więcej niż trzech pracowników,
4)
wykonywanie pozostałych rodzajów rzemiosł - przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika,
5)
prowadzenie zakładów i punktów gastronomicznych, w których nie sprzedaje się napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, oraz pensjonatów - przy zatrudnieniu nie więcej niż trzech, a w miejscowościach turystycznych - nie więcej niż czterech pracowników, licząc średnio w roku podatkowym w stosunku do liczby miesięcy, w których zakład (punkt) gastronomiczny lub pensjonat był czynny; zwolnienie od podatków nie przysługuje w razie zatrudnienia jednocześnie więcej niż sześciu pracowników; ograniczenie zatrudnienia do liczby trzech lub czterech pracowników średnio w roku podatkowym nie dotyczy zakładów (punktów) gastronomicznych i pensjonatów sezonowych, czynnych przez okres nie dłuższy niż pięć miesięcy w roku podatkowym.
2.
Zwolnienie od podatków określone w ust. 1 pkt 5 nie obejmuje przychodów osiąganych w zakładach (punktach) gastronomicznych ze sprzedaży piwa.
3.
Uruchomienia działalności w lokalu (budynku) nabytym, wydzierżawionym albo przejętym w użytkowanie na podstawie innego tytułu nie uważa się za uruchomienie nowej działalności, jeżeli w lokalu tym (budynku) w okresie ostatnich pięciu lat była prowadzona działalność wchodząca do zakresu przedmiotowego rzemiosł lub działalność w zakresie przemysłu gastronomicznego albo mieścił się pensjonat.
4.
Nie stanowi przeszkody do uznania za nowo uruchomioną działalności podjętej w lokalu (budynku), w którym w okresie ostatnich pięciu lat:
1)
była prowadzona działalność określona w ust. 3, ale została zlikwidowana, a podatnik nabył, wydzierżawił albo przejął w użytkowanie na podstawie innego tytułu ten lokal (budynek) bez urządzeń jednoznacznie określających jego przeznaczenie do wykonywania tego samego lub zbliżonego rodzaju działalności,
2)
była prowadzona działalność przez jednostkę gospodarki uspołecznionej; nie dotyczy to działalności prowadzonej na podstawie umowy na warunkach zlecenia lub na podstawie umowy agencyjnej.
5.
Uruchomienie działalności w zakładzie rzemieślniczym nabytym od rzemieślnika przechodzącego na emeryturę lub rentę przez osobę podejmującą po raz pierwszy wykonywanie rzemiosła we własnym imieniu i nie spokrewnioną z tym rzemieślnikiem uważa się za uruchomienie nowej działalności.