Rozdział 7 - Inne zwolnienia od cła. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła w obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.69.312

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1988 r.

Rozdział  7

Inne zwolnienia od cła.

§  41.
1.
Przedmioty pozostałe po osobie zmarłej zwalnia się od cła:
1)
przywozowego, jeżeli jako mienie spadkowe:
a)
przypadają osobie zamieszkałej w Polsce albo
b)
zostaną przekazane sądowi w celu ustalenia spadkobiercy,
2)
wywozowego, jeżeli jako mienie spadkowe przypadają osobie zamieszkałej za granicą.
2.
Zwolnienie stosuje się w wypadku określonym:
1)
w ust. 1 pkt 1 lit a) i pkt 2 po przedstawieniu urzędowego dowodu spadkobrania, a jeżeli spadek obejmuje tylko przedmioty osobistego użytku, zwłaszcza odzież, bieliznę i obuwie, a także pojedyncze przedmioty gospodarstwa domowego, po uprawdopodobnieniu prawa do spadku,
2)
w ust. 1 pkt 1 lit. b) po przedstawieniu wniosku lub zaświadczenia sądu, któremu mienie jest przekazane.
3.
Główny Urząd Ceł może zwolnić od cła wywozowego przedmioty nabyte w Polsce przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą za środki płatnicze otrzymane w spadku w Polsce.
§  42.
Zwalnia się od cła przedmioty stanowiące mienie rewindykowane, zwrócone z zagranicy do Polski albo z Polski za granicę. Zwolnienie stosuje się po przedstawieniu orzeczenia sądu lub innego dokumentu właściwego organu polskiego albo zagranicznego, stwierdzającego tytuł przywozu albo wywozu tych przedmiotów.
§  43.
1.
Główny Urząd Ceł może zwolnić od cła przywozowego samochody osobowe przeznaczone dla osób będących inwalidami I lub II grupy, dotkniętych schorzeniami narządów ruchu, jeżeli samochód będzie prowadzony przez tę osobę i ma jej ułatwić poruszanie się.
2.
Zwolnienia od cła stosuje się również do samochodów osobowych nabytych za środki przyznane z tytułu pomocy finansowej dla ofiar pseudomedycznych eksperymentów w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.
3.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, mogą być zastosowane, jeżeli zostanie przedstawione:
1)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia wraz z zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez wojewódzką przychodnię specjalistyczną lub poradnię specjalistyczną, stwierdzające rodzaj schorzenia i jego skutki,
2)
prawo jazdy wystawione na osobę ubiegającą się o zwolnienie od cła,
3)
w razie zakupu samochodu - zaświadczenie właściwego banku na wywóz zagranicznych środków płatniczych oraz rachunek zakupu, a w innych wypadkach - udokumentowanie źródła otrzymania samochodu, np. oświadczenie o otrzymaniu darowizny lub zakupie za otrzymane wynagrodzenie,
4)
oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym, sporządzone według wzoru ustalonego przez Główny Urząd Ceł.
4.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 2, mogą być zastosowane, jeżeli zostanie przedstawione:
1)
zaświadczenie Polskiego Czerwonego Krzyża o otrzymaniu pomocy finansowej,
2)
zaświadczenie właściwego banku na wywóz zagranicznych środków płatniczych oraz rachunek zakupu samochodu.
5.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą nastąpić pod warunkiem, że samochód nie będzie odstąpiony w ciągu 3 lat od dnia dokonania odprawy celnej.
§  44.
1.
Zwalnia się od cła:
1)
wywozowego - urządzenia i materiały służące do połowu, przetwórstwa i opakowania oraz części zamienne i materiały techniczne wywożone przez rybackie statki morskie bandery polskiej albo przez statki morskie dokonujące czynności przetwórczych i usługowych dla rybołówstwa morskiego, zarówno bandery polskiej, jak i bandery obcej, wynajęte przez przedsiębiorstwa polskie,
2)
przywozowego:
a)
ryby i inne użytki z morza złowione przez załogi statków określonych w pkt 1 lub nabyte w ramach umów o połowach oraz przetwory wykonane z połowu,
b)
urządzenia i materiały określone w pkt 1, przywożone z powrotem.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu przedsiębiorstwa połowów morskich lub oświadczenia kapitana.
§  45.
Można zwolnić od cła wywozowego zaopatrzenie zagranicznych morskich statków rybackich nabyte w polskich przedsiębiorstwach za środki płatnicze uzyskane za ryby sprzedane polskim przedsiębiorstwom przez załogi tych statków.
§  46.
Zwalnia się od cła wywozowego:
1)
dzieła sztuk plastycznych wykonane z materiałów pospolitych, wywożone przez ich twórców,
2)
dzieła sztuk plastycznych wykonane z materiałów pospolitych przez twórców żyjących i nabyte w jednostkach handlu uspołecznionego; zwolnienie stosuje się po przedstawieniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez taką jednostkę.
§  47.
1.
Zwalnia się od cła przywozowego przedmioty przeznaczone do sprzedaży za zagraniczne środki płatnicze przez jednostki gospodarki uspołecznionej, uprawnione do dokonywania takiej sprzedaży.
2.
Zwolnień określonych w ust. 1 udziela się pod warunkiem, że przed upływem 3 lat od dnia dokonania odprawy celnej przedmioty objęte zwolnieniem nie zostaną użyte sprzecznie z przeznaczeniem, które stanowiło podstawę do udzielenia takiego zwolnienia.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 mają również zastosowanie do przedmiotów sprzedawanych za krajowe środki płatnicze przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Baltona" w ramach prowadzonej działalności.
4.
Zwolnień określonych w ust. 1 nie stosuje się do przedmiotów sprzedawanych za zagraniczne środki płatnicze przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Baltona" obcym przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i misjom specjalnym oraz członkom ich personelu.
§  48.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty nabyte w Polsce za zagraniczne środki płatnicze w jednostce gospodarki uspołecznionej uprawnionej do dokonywania takiej sprzedaży; zwolnienia stosuje się po przedstawieniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez tę jednostkę.
§  49.
1.
Zwalnia się od cła ordery, odznaczenia i medale przewożone przez osoby lub dla osób, którym zostały nadane; zwolnienie stosuje się po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu lub oświadczenia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wypadków, gdy obywatel polski nie uzyskał zezwolenia na przyjęcie orderu, odznaczenia lub medalu nadawanych przez państwa obce.
§  50.
Zwalnia się od cła dokumenty i akta urzędowe oraz przynależne do nich dowody rzeczowe, nawet przewożone oddzielnie; zwolnienie stosuje się po przedstawieniu zaświadczenia właściwego urzędu lub instytucji, stwierdzającego cel przywozu lub wywozu.
§  51.
1.
Zwalnia się od cła przywozowego towar celny, który:
1)
został przez osobę uprawnioną do rozporządzania tym towarem przekazany na rzecz Skarbu Państwa i przez Skarb Państwa przyjęty nieodpłatnie i bez obciążeń innych niż określone w art. 50 ustawy,
2)
na podstawie orzeczenia właściwego organu uległ przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa lub zniszczeniu pod dozorem celnym,
3)
uległ zniszczeniu, w stopniu uniemożliwiającym używanie, w czasie przewozu do miejsca odpraw celnych lub w miejscu odpraw celnych, jeżeli zniszczenie nastąpiło w czasie przewozu dokonywanego przez publiczne przedsiębiorstwo przewozowe.
2.
Można zwolnić od cła przywozowego:
1)
towary stanowiące resztki i inne odpady powstałe przy uszlachetnieniu, naprawie, wyładunku, przeładunku, rozbiórce lub w innych podobnych okolicznościach stanowiące jedynie surowce wtórne,
2)
katalizatory, które są używane w obrocie uszlachetniającym czynnym.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 stosuje się po przedstawieniu odpowiednich dokumentów lub oświadczeń.
§  52.
Zwalnia się od cła wywozowego środki spożywcze wysyłane przez rodziny rybaków dalekomorskich za pośrednictwem przedsiębiorstw rybackich, z tym że łączna ilość wyrobów mięsnych w jednej przesyłce nie może przekraczać 2 kg.
§  53.
Zwalnia się od cła przywozowego przedmioty rękodzielnictwa amatorskiego, wykonane z materiałów pospolitych przez członków załóg polskich statków morskich w czasie trwania rejsów.
§  54.
1.
Przy odprawie celnej środków przewozowych zwalnia się od cła przywozowego lub wywozowego:
1)
normalne wyposażenie oraz zapasy niezbędne do prawidłowej eksploatacji publicznych środków przewozowych,
2)
środki spożywcze w ilości 3-dniowych norm zaopatrzenia, przeznaczone do spożycia na statku morskim przez członków załogi i pasażerów w czasie postoju statku w porcie polskim,
3)
materiały pędne w zbiorniku paliwa wbudowanym fabrycznie na stałe do pojazdu samochodowego oraz stosowną ilość olejów i smarów; ponadto zwalnia się od cła przywozowego do 20 l materiałów pędnych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się do publicznych zagranicznych środków przewozowych na zasadzie wzajemności.
3.
Przepisów ust. 1 pkt 1 i 3 nie stosuje się, jeżeli przedmioty nabyte są w Polsce z przeznaczeniem dla zagranicznych statków morskich lub powietrznych.
§  55.
1.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty, które osoba zamieszkała za granicą nabyła w Polsce za kwotę nie przekraczającą 50% polskich środków płatniczych otrzymywanych przez nią z zachowaniem przepisów dewizowych.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 stosuje się tylko, w razie gdy:
1)
środki płatnicze stanowią wynagrodzenie za usługi świadczone na podstawie stosunku pracy, umowy o dzieło lub zlecenia albo zostały wypłacone z tytułu praw autorskich lub stypendium,
2)
stosunek pracy albo umowa o dzieło lub zlecenia były zawarte z polską jednostką gospodarki uspołecznionej.
3.
Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedmiotów za polskie środki płatnicze otrzymane w Polsce tytułem diet w związku z podróżą do Polski osób zamieszkałych za granicą.
4.
Zwolnienia określone w ust. 1-3 nie dotyczą środków spożywczych, wyrobów tytoniowych oraz przedmiotów, które ze względu na rodzaj lub ilość nie wskazują na przeznaczenie do użytku osobistego, domowego lub zawodowego.
5.
Zwolnienia określone w ust. 1-3 stosuje się po przedstawieniu zaświadczenia wystawionego przez właściwe polskie jednostki gospodarki uspołecznionej, stwierdzającego wysokość wypłaconych kwot.
6.
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do przedmiotów wywożonych przez osoby korzystające ze zwolnień określonych w § 22.
7.
Główny Urząd Ceł może zwolnić przedmioty nabyte za więcej niż połowę wynagrodzenia, stypendium lub diet.
§  56.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego przedmioty osobistego użytku (§ 7 ust. 1 pkt 1) oraz środki spożywcze i pomoce naukowe przeznaczone dla osób zamieszkałych za granicą, a przebywających czasowo w Polsce w celu studiów, działalności naukowo-badawczej, bezpłatnej praktyki lub leczenia.
2.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty osobistego użytku (§ 7 ust. 1 pkt 1) oraz pomoce naukowe wywożone dla osób zamieszkałych w Polsce, a przebywających czasowo za granicą w celu studiów, działalności naukowo-badawczej, bezpłatnej praktyki lub leczenia.
3.
Zwolnień określonych w ust. 1 i 2 udziela się po przedstawieniu zaświadczenia uczelni lub innej właściwej instytucji.
§  57.
1.
Zwalnia się od cła przywozowego i wywozowego:
1)
trumny ze zwłokami i urny ze szczątkami zwłok, a także przewożone równocześnie tablice i emblematy nagrobkowe oraz inne drobne przedmioty przeznaczone do utrzymania albo ozdoby grobów,
2)
tablice i emblematy nagrobkowe oraz inne drobne przedmioty przeznaczone do utrzymania albo ozdoby grobów lub pomników.
2.
Zwolnienie stosuje się w wypadku określonym:
1)
w ust. 1 pkt 1 - na podstawie zezwolenia na przywóz zwłok lub szczątków wydanego przez właściwy organ,
2)
w ust. 1 pkt 2 - na podstawie zaświadczenia organu określonego w pkt 1 lub instytucji opiekującej się grobami, stwierdzającego istnienie grobów lub pomników - odpowiednio w Polsce albo za granicą.
3.
Zaświadczenie określone w ust. 2 pkt 2 jest zbędne, jeżeli tablice i emblematy nagrobkowe oraz inne drobne przedmioty są przeznaczone na pojedyncze groby.