Rozdział 6 - Zwolnienia przysługujące w związku ze współpracą międzynarodową. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła w obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.69.312

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1988 r.

Rozdział  6

Zwolnienia przysługujące w związku ze współpracą międzynarodową.

§  25.
1.
Polskim przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym albo innym zagranicznym placówkom polskich urzędów i instytucji państwowych zwalnia się od cła wywozowego przedmioty przeznaczone do ich użytku urzędowego w związku z działalnością wykonywaną za granicą, a od cła przywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły.
2.
W rozumieniu rozporządzenia do przedmiotów użytku urzędowego zalicza się w szczególności: wyposażenie wnętrz, w tym meble i tkaniny dekoracyjne, maszyny i urządzenia biurowe, środki łączności, przybory kancelaryjne, druki i formularze oraz środki przewozowe.
§  26.
1.
Polskim urzędom i instytucjom państwowym oraz jednostkom budżetowym podporządkowanym tym podmiotom można zwolnić:
1)
od cła przywozowego - przedmioty otrzymane bezpłatnie, przeznaczone do działalności służbowej,
2)
od cła wywozowego - przedmioty przekazane bezpłatnie w związku z taką działalnością.
2.
Zwalnia się od cła przywozowego lub wywozowego przedmioty otrzymane lub przekazane bezpłatnie przez placówki Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w związku z prowadzoną działalnością statutową.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą samochodów osobowych ogólnego przeznaczenia.
§  27.
Jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz podmiotom uprawnionym do prowadzenia handlu zagranicznego można zwolnić:
1)
od cła wywozowego - przedmioty potrzebne w związku z prowadzoną działalnością za granicą, a od cła przywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły,
2)
od cła przywozowego - przedmioty otrzymane bezpłatnie, mające zwyczajowo charakter upominkowy, a od cła wywozowego - przedmioty przekazane bezpłatnie, mające taki charakter.
§  28.
1.
Polskim publicznym przedsiębiorstwom przewozowym można zwolnić od cła przywozowego przedmioty nabyte za granicą w ramach uprawnień do dysponowania zagranicznymi środkami płatniczymi, wynikających z otrzymanych zezwoleń dewizowych na niektóre czynności związane z obrotem wartościami dewizowymi.
2.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1, mogą być stosowane do przedmiotów niezbędnych do prawidłowej eksploatacji środka przewozowego w celu kontynuowania podróży.
§  29.
Można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego:
1)
przywożone - z tytułu umowy nie powodującej rozliczeń - przedmioty, w szczególności: opakowania jednostkowe spełniające funkcje reklamowo-akwizycyjne, etykiety, nalepki, szablony, wykroje, znaki firmowe, instrukcje obsługi, przeznaczone do wykorzystania w toku produkcji towarów przeznaczonych do wywozu za granicę,
2)
przedmioty przeznaczone do zużycia przy naprawie dokonywanej bezpłatnie w ramach umowy gwarancyjnej,
3)
przedmioty reeksportu pośredniego wywożone w terminie 6 miesięcy od dnia przywozu.
§  30.
1.
Międzynarodowym instytucjom, organizacjom i przedsiębiorstwom mającym siedzibę lub placówkę w Polsce można zwolnić od cła przywozowego przedmioty, które są potrzebne do ich własnego użytku w związku z działalnością wykonywaną w Polsce, a od cła wywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły.
2.
Zagranicznym instytucjom, organizacjom i przedsiębiorstwom, z wyłączeniem podmiotów określonych w § 32 ust. 1, mającym placówkę w Polsce można zwolnić od cła przywozowego przedmioty, które są potrzebne do użytku urzędowego, a od cła wywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły.
3.
Zwolnienia określone w ust. 2 stosuje się pod warunkiem wzajemności.
4.
Zwolnienia od cła przedmiotów przywożonych, o których mowa w ust. 1 i 2, następują pod warunkiem nieodstępowania w ciągu 3 lat od dnia dokonania odprawy celnej.
§  30a. 2
 
1.
Zwalnia się od cła przywozowego i wywozowego przedmioty przywożone i wywożone w ramach realizacji umów zawartych przez polskie podmioty gospodarcze z kontrahentami zagranicznymi o bezpośredniej współpracy produkcyjnej i naukowo-technicznej.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 dotyczą w szczególności przewozu:
1)
materiałów, części i elementów o nieznacznej wartości,
2)
pojedynczych wzorów i wyrobów gotowych oraz prototypów urządzeń przekazywanych wzajemnie do badań eksploatacyjnych,
3)
aparatury naukowo-badawczej, laboratoryjnej i kontrolno-pomiarowej oraz przyrządów i urządzeń badawczych udostępnianych do wykonywania zadań wynikających z działalności współpracujących ze sobą instytucji naukowych i jednostek badawczo-rozwojowych,
4)
przedmiotów związanych z działalnością socjalną współpracujących podmiotów gospodarczych.
3.
Zwolnienia stosuje się po przedstawieniu pisemnego wniosku określającego odbiorcę, cel przewozu, ilość, rodzaj i wartość przedmiotów oraz zawierającego stwierdzenie, że przewóz przedmiotów następuje w ramach realizacji umów określonych w ust. 1.
4.
Zwolnienia przewidziane w ust. 1 i 2 odnoszą się do przywozu i wywozu przedmiotów w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.
§  31.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego nie mające wartości handlowej wzory, próbki i materiały reklamowe służące do reklamy lub akwizycji, przywożone lub wywożone przez:
1)
polskie osoby prawne i fizyczne posiadające uprawnienia do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego,
2)
polskie urzędy i instytucje,
3)
osoby prawne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości inne niż wymienione w pkt 1,
4)
działające w Polsce placówki międzynarodowych i zagranicznych instytucji oraz przedsiębiorstw i organizacji,
5)
zagraniczne osoby prawne i fizyczne prowadzące na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
wzorem (modelem) jest przedmiot, według którego zostały wykonane inne przedmioty,
2)
próbką jest część towaru o nieznacznej wartości, produkowanego lub który zamierza się produkować, używana do celów arbitrażowych, pokazowych lub do przeprowadzenia określonych badań albo do ubiegania się o zamówienia na towary przez próbkę reprezentowane,
3)
materiałami reklamowymi są zwłaszcza prospekty, plakaty, katalogi i cenniki dotyczące towarów przeznaczonych do sprzedaży, wynajęcia albo usług oraz drobne przedmioty mające stałe oznakowanie zazwyczaj używane do reklamy firmy, marki lub znaku towarowego.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 pkt 4 stosuje się pod warunkiem wzajemności.
§  32.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego maszyny, urządzenia techniczne, samochody dostawcze i ciężarowe, materiały konstrukcyjne oraz narzędzia stanowiące rzeczowy wkład inwestycyjny zagranicznych osób prawnych i fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w zakresie drobnej wytwórczości.
2. 3
Zwolnienia stosuje się do przedmiotów, których przywóz następuje w ramach dewizowych nakładów inwestycyjnych w terminie określonym w zezwoleniu na działalność gospodarczą, wydanym na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 września 1985 r. w sprawie szczegółowych warunków wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 48, poz. 247).
3.
Wykaz przedmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2, powinien być potwierdzony przez organ wydający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie drobnej wytwórczości.
4.
Zwolnienie od cła następuje pod warunkiem nieodstępowania tych przedmiotów w ciągu 3 lat od dnia dokonania odprawy celnej.
5.
Do udzielania zwolnień, o których mowa w ust. 1, upoważnione są urzędy celne, na których obszarze właściwości miejscowej położona jest siedziba zagranicznej osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  33.
1.
Organizatorom i uczestnikom wystaw, targów, zawodów, konkursów oraz innych podobnych imprez można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego:
1)
materiały reklamowe oraz nagrody do rozdania na tych imprezach lub w związku z nimi,
2)
środki spożywcze, wyroby winiarskie i spirytusowe oraz wyroby tytoniowe przeznaczone na przyjęcia i spotkania o charakterze reprezentacyjnym,
3)
towary użyte do budowy, wyposażenia i dekoracji stoisk uczestników imprez, zniszczone przez sam fakt ich użycia.
2.
Zwolnienia od cła przywozowego określone w ust. 1 stosuje się pod warunkiem wzajemności.
§  34.
1.
Zwalnia się od cła przedmioty przyznane tytułem nagrody uczestnikowi imprezy określonej w § 33 i przez niego lub dla niego przewożone.
2.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty nabyte w Polsce za polskie środki płatnicze, które przyznano tytułem nagrody zamieszkałemu za granicą uczestnikowi imprezy określonej w § 33, i przez niego lub dla niego wywożone.
§  35.
Zwalnia się od cła znaczki pocztowe oraz nalepki filumenistyczne, wymieniane przez członków Polskiego Związku Filatelistów w celach filatelistycznych i filumenistycznych z osobami zamieszkałymi za granicą w rozmiarach i trybie określonych w regulaminie wymiany wydanym przez ten związek i zatwierdzonym przez właściwego ministra.
§  36.
Okoliczności, od których zależą zwolnienia określone w § 26-34, powinny być udowodnione pisemnymi oświadczeniami lub zaświadczeniami wystawionymi przez właściwe polskie jednostki organizacyjne albo przez mające siedzibę bądź placówkę w Polsce międzynarodowe lub zagraniczne instytucje, przedsiębiorstwa lub organizacje. Dokument stwierdzający okoliczności, od których zależy zwolnienie, jest zbędny, jeśli wartość przedmiotu jest nieznaczna, a jego przeznaczenie oczywiste.
§  37.
1.
Główny Urząd Ceł może zwolnić:
1)
od cła przedmioty służące do innych celów niż określone w § 30 ust. 2 oraz niezależnie od zasady wzajemności (§ 30 ust. 3, § 31 ust. 3 i § 33 ust. 2),
2)
od spełnienia warunku określonego w § 30 ust. 4 i § 32 ust. 4.
§  38.
Można zwolnić od cła przywozowego przedmioty przywożone w przesyłkach pocztowych, jeżeli odprawa celna przesyłek w kraju nadania odbywa się zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi.
§  39.
Zwalnia się od cła wartości dewizowe inne niż wymienione w art. 19 ust. 2 ustawy, przywożone lub wywożone przez Narodowy Bank Polski oraz inne banki polskie.
§  40.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego przedmioty przeznaczone dla osób zamieszkałych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi są one dla tych osób zwolnione od cła w kraju wywozu.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 nie korzystają ze zwolnień określonych w § 23 ust. 3 pkt 2.
2 § 30a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1987 r. (Dz.U.87.20.122) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lipca 1987 r.
3 § 32 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1986 r. (Dz.U.86.44.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.