Rozdział 5 - Zwolnienia przysługujące osobom czasowo przebywającym w Polsce lub za granicą. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła w obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.69.312

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1988 r.

Rozdział  5

Zwolnienia przysługujące osobom czasowo przebywającym w Polsce lub za granicą.

§  22.
1.
Osobom zamieszkałym za granicą oraz członkom ich rodzin, przyjeżdżającym do Polski na co najmniej 12-miesięczny pobyt czasowy w celu studiów, działalności naukowo-badawczej albo zatrudnienia z tytułu stosunku pracy, umowy o dzieło lub zlecenia, zwalnia się od cła przywozowego przedmioty, które stanowią ich mienie, z tym że zwolnienie samochodu następuje pod warunkiem nieodstępowania go w ciągu 3 lat od dnia dokonania odprawy celnej. Zwolnienie to przysługuje tylko wówczas, gdy przyjazd następuje za zgodą właściwego urzędu, instytucji lub jednostki gospodarki uspołecznionej bądź też właściwego przedsiębiorstwa lub organizacji zagranicznej albo międzynarodowej mającej siedzibę albo placówkę w Polsce.
2.
Osobom określonym w ust. 1 powracającym za granicę na stałe zwalnia się od cła wywozowego:
1)
przedmioty uprzednio przywiezione,
2)
przedmioty nabyte w Polsce, jednak w ilościach nie większych niż wymienione w § 17 ust. 1 i pod warunkiem, że ich łączna wartość nie przekracza 50% polskich środków płatniczych otrzymanych tytułem stypendium lub wynagrodzenia.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, domowego i zawodowego.
4.
Zwolnienia stosuje się po przedstawieniu w wypadku określonym:
1)
w ust. 1 - zaświadczenia właściwej jednostki wymienionej w tym przepisie, określającego osoby przyjeżdżające do Polski, cel oraz okres pobytu w Polsce,
2)
w ust. 2 - zaświadczenia jednostki wymienionej w ust. 1, stwierdzającego cel, okres i zakończenie pobytu w Polsce osoby powracającej oraz kwotę wypłaconego wynagrodzenia lub stypendium, a także dowodu odprawy celnej przywozowej.
5.
Zwolnienia określone w ust. 1 stosuje się pod warunkiem wzajemności.
6.
Główny Urząd Ceł może zwolnić od spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 5.
§  23.
1.
Osobom skierowanym lub delegowanym służbowo za granicę przez polskie urzędy, instytucje i jednostki gospodarki uspołecznionej na co najmniej 6-miesięczny pobyt zwalnia się od cła wywozowego przedmioty służące im oraz członkom rodziny wyjeżdżającym z nimi, jednak w ilościach nie większych niż wymienione w § 17 ust. 1.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób:
1)
wyjeżdżających za granicę w celu wykonania umowy o pracę, dzieło lub zlecenia za zgodą upoważnionych do tej działalności przedsiębiorstw, instytucji i innych jednostek organizacyjnych,
2)
wyjeżdżających w celu studiów lub prowadzenia działalności naukowo-badawczej, skierowanych przez polskie urzędy lub instytucje państwowe.
3.
Osobom określonym w ust. 1 i 2, prowadzącym za granicą wspólne gospodarstwo domowe i powracającym do Polski na stałe, zwalnia się od cła przywozowego:
1)
przedmioty uprzednio wywiezione,
2)
przedmioty nabyte za granicą, z wyjątkiem samochodów.
4.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i w ust. 3 pkt 2, dotyczą tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, domowego i zawodowego.
5.
Zwolnienia stosuje się po przedstawieniu w wypadku określonym:
1)
w ust. 1 i 2 - zaświadczenia właściwej jednostki, określającego osoby wyjeżdżające, cel wyjazdu za granicę na pobyt czasowy oraz przewidywany okres pobytu za granicą,
2)
w ust. 3 - zaświadczenia polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego albo placówki handlowej właściwej dla miejsca pobytu osoby powracającej, stwierdzającego cel, okres i zakończenie pobytu osoby powracającej.
§  24.
Do zwolnień określonych w § 22 i 23 stosuje się odpowiednio przepisy § 18-21.