Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła w obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.69.312

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1988 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przedmioty zwolnione od cła są zarazem zwolnione od pozwoleń wymaganych stosownie do art. 11 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1975 r. Nr 10, poz. 56 i z 1981 r. Nr 20, poz. 99), zwanej dalej "ustawą", jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przedmiotów przewożonych w handlowym obrocie towarowym z zagranicą.
§  2.
1.
Jeżeli przepis rozporządzenia ustanawia możliwość zwolnienia od cła, oznacza to możliwość zwolnienia w całości lub w części.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do przedmiotów, na które cła nie zostały ustanowione, jeżeli na ich przywóz lub wywóz wymagane jest pozwolenie.
§  3.
1.
Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zwolnienie od cła może nastąpić pod warunkiem, że w oznaczonym terminie przedmiot objęty zwolnieniem będzie używany w określonym celu lub zgodnie z określonym przeznaczeniem albo że nie będzie odstąpiony.
2.
Zwolnienie od cła przywozowego pod warunkiem przewidzianym w ust. 1 powoduje, że dopuszczenie przedmiotu do obrotu na polskim obszarze celnym następuje z zastrzeżeniem (art. 5 ust. 2 ustawy).
3.
W razie naruszenia warunku określonego w ust. 1, cło ciążące na przedmiocie staje się wymagalne. Wymagalne stają się również odsetki za zwłokę (art. 46 ustawy), licząc od dnia naruszenia warunku.
§  4.
Krajową wartość przedmiotu ustala organ administracji celnej według jego stanu w dniu zgłoszenia do odprawy celnej, opierając się na znajomości cen detalicznych stosowanych w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz znajomości wartości rynkowej przedmiotów lub oświadczeniu strony, posiłkując się w miarę możliwości przedstawionymi przez stronę rachunkami lub innymi dokumentami albo świadectwami rzeczoznawców.
§  5.
Przy ustalaniu rodzaju i ilości przedmiotów, które stosownie do przepisów rozporządzenia podlegają zwolnieniom albo zezwoleniom na odprawę celną warunkową, określonym w rozdziałach 2, 3, 4 i 5, uwzględnia się płeć, wiek, zawód osoby przekraczającej granicę państwową, porę roku, cel, kierunek i sposób odbywania podróży, zwłaszcza zaś okoliczność, czy przewożone przedmioty są lub były potrzebne tej osobie w czasie trwania podróży i pobytu za granicą.