Rozdział 8 - Zwolnienia przysługujące jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom oraz zwolnienia związane ze współpracą międzynarodową. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.22.97

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1981 r.

Rozdział  8

Zwolnienia przysługujące jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom oraz zwolnienia związane ze współpracą międzynarodową.

§  32.
1.
Polskim urzędom, instytucjom i jednostkom gospodarki uspołecznionej mającym siedzibę w Polsce można zwolnić:
1)
od cła wywozowego przedmioty potrzebne za granicą w związku z prowadzoną działalnością statutową lub służbową, a w szczególności: wyposażenie pomieszczeń, przedmioty służące do zaspokojenia potrzeb socjalno-bytowych pracowników i środki przewozowe, a od cła przywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły,
2)
od cła przywozowego przedmioty otrzymane bezpłatnie w związku z działalnością służbową lub statutową i od cła wywozowego przedmioty przekazane bezpłatnie osobie fizycznej zamieszkałej za granicą albo instytucji, przedsiębiorstwu lub organizacji mającym siedzibę za granicą.
2.
Zwalnia się od cła przywozowego lub wywozowego pomoce naukowe będące przedmiotem bezpłatnej wymiany, przywożone lub wywożone dla szkół oraz instytucji i zakładów naukowych lub przez te szkoły, instytucje i zakłady naukowe.
3.
Zwolnienia od cła przywozowego przewidziane w ust. 1 pkt 2 i w ust. 2 nie dotyczą samochodów.
§  33.
1.
Międzynarodowym instytucjom, przedsiębiorstwom lub organizacjom mającym siedzibę bądź placówkę w Polsce można zwolnić od cła przywozowego przedmioty potrzebne do użytku urzędowego, a od cła wywozowego - przedmioty, które do tego celu służyły. Zwolnienie przedmiotów przywożonych następuje pod warunkiem nieodstępowania ich w ciągu 3 lat.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem wzajemności również do zagranicznych instytucji, przedsiębiorstw lub organizacji mających placówkę w Polsce.
§  34.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego bezpłatne wzory, próbki i materiały reklamowe:
1)
przewożone przez polskie przedsiębiorstwa handlu zagranicznego i inne jednostki gospodarki uspołecznionej lub dla nich,
2)
działającym w Polsce placówkom międzynarodowych i zagranicznych instytucji oraz przedsiębiorstw i organizacji.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
wzorem (modelem) jest przedmiot, według którego zostają wykonane inne przedmioty,
2)
próbką jest część towaru o nieznacznej wartości, produkowanego lub który zamierza się produkować, używana do celów pokazowych lub do przeprowadzenia określonych badań,
3)
materiałami reklamowymi są zwłaszcza prospekty, plakaty, katalogi i cenniki dotyczące towarów przeznaczonych do sprzedaży lub wynajęcia oraz drobne przedmioty mające stałe oznakowanie zazwyczaj używane do reklamy firmy, marki, znaku towarowego itp.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 pkt 2 stosuje się pod warunkiem wzajemności.
§  35.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego:
1)
przywożone bezpłatnie: opakowania, etykiety, nalepki, szablony, wykroje i inne drobne przedmioty przeznaczone do wykorzystania w toku produkcji towarów przeznaczonych do wywozu za granicę,
2)
towary przewożone w ramach bezpłatnej naprawy lub gwarancji, z wyjątkiem towarów objętych umowami handlowymi,
3)
towary reeksportu pośredniego wywożone w terminie 6 miesięcy od dnia przywozu,
4)
maszyny i urządzenia oraz części zamienne, paliwo i środki służące do eksploatacji i konserwacji tych maszyn i urządzeń, przewożone w związku z prowadzeniem działalności związanej z wykonywaniem zawartych umów handlowych.
2.
Zwolnień określonych w ust. 1 pkt 1 i 4 udziela się pod warunkiem, że przed upływem 3 lat od dnia przewozu przedmiot objęty zwolnieniem nie zostanie odstąpiony bądź użyty sprzecznie z przeznaczeniem, które stanowiło podstawę do udzielenia takiego zwolnienia.
§  36.
1.
Organizatorom i uczestnikom wystaw, targów, oficjalnych spotkań międzynarodowych, zawodów, konkursów i innych podobnych imprez można zwolnić od cła przywozowego i wywozowego:
1)
przedmioty stanowiące materiały reklamowe oraz nagrody i upominki do rozdania na tych imprezach lub w związku z nimi,
2)
środki spożywcze, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe przeznaczone na przyjęcia i spotkania o charakterze reprezentacyjnym,
3)
przedmioty przewożone w celu budowy i konserwacji urządzeń na imprezach, a w szczególności materiały budowlane, instalacyjne i dekoracyjne.
2.
Zwolnień udziela się pod warunkiem, że przed upływem 3 lat od dnia przewozu przedmiot objęty zwolnieniem nie zostanie użyty sprzecznie z przeznaczeniem, które stanowiło podstawę do udzielenia takiego zwolnienia.
§  37.
1.
Zwalnia się od cła przedmioty przyznane tytułem nagrody lub upominku uczestnikowi imprezy określonej w § 36 i przez niego lub dla niego przewożone.
2.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty nabyte w Polsce za polskie środki płatnicze, które przyznano tytułem nagrody zamieszkałemu za granicą uczestnikowi imprezy określonej w § 36 i przez niego lub dla niego wywożone.
§  38.
Zwalnia się od cła znaczki pocztowe oraz nalepki filumenistyczne wymieniane przez członków Polskiego Związku Filatelistów w celach filatelistycznych i filumenistycznych z osobami zamieszkałymi za granicą w rozmiarach i trybie określonych w regulaminie wymiany, wydanym przez ten Związek i zatwierdzonym przez właściwego ministra.
§  39.
Okoliczności, od których zależą zwolnienia określone w § 32-38, powinny być udowodnione pisemnymi oświadczeniami lub zaświadczeniami wystawionymi przez właściwe polskie jednostki gospodarki uspołecznionej albo przez mające siedzibę bądź placówkę w Polsce międzynarodowe lub zagraniczne instytucje, przedsiębiorstwa lub organizacje. Dokument stwierdzający okoliczności, od których zależy zwolnienie, jest zbędny, jeśli wartość przedmiotu jest nieznaczna, a jego przeznaczenie oczywiste.
§  40.
1.
Główny Urząd Ceł może zwolnić:
1)
od cła przedmioty służące do innych celów niż określone w § 33 ust. 1 oraz niezależnie od zasady wzajemności (§ 33 ust. 2),
2)
od spełnienia warunku określonego w § 33 ust. 1,
3)
od cła przywozowego przedmioty nabyte za granicą za zezwoleniem dewizowym za zagraniczne środki płatnicze przyznane tytułem nagrody pieniężnej zamieszkałemu w Polsce uczestnikowi imprezy określonej w § 36. Zwolnienie nie dotyczy samochodów.
2.
Uprawnienia określone w ust. 1 Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym.
§  41.
Można zwolnić od cła przywozowego przedmioty przeznaczone dla osób zamieszkałych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli - zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi - są one dla tych osób zwolnione od cła w kraju wywozu.
§  42.
Można zwolnić od cła przywozowego przedmioty przywożone w przesyłkach pocztowych w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą, jeżeli odprawa celna przesyłek w kraju nadania odbywa się zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi.
§  43.
Zwalnia się od cła wartości dewizowe inne niż wymienione w art. 19 ust. 2 ustawy, przywożone lub wywożone przez Narodowy Bank Polski oraz inne banki polskie.