Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zwolnienia od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.22.97

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1981 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedmioty zwolnione od cła w całości lub w części są zarazem zwolnione od pozwoleń wymaganych stosownie do art. 11 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej.
§  2.
1.
Jeżeli przepis rozporządzenia ustanawia możliwość zwolnienia od cła, oznacza to możliwość zwolnienia w całości lub w części.
2.
Wytyczne w sprawie stosowania zwolnień wydaje Główny Urząd Ceł.
§  3.
1.
Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zwolnienie od cła może nastąpić pod warunkiem, że w oznaczonym terminie przedmiot objęty zwolnieniem będzie używany w określonym celu lub zgodnie z określonym przeznaczeniem albo że nie będzie odstąpiony.
2.
Zwolnienie od cła przywozowego pod warunkiem przewidzianym w ust. 1 powoduje, że dopuszczenie przedmiotu do obrotu na polskim obszarze celnym następuje z zastrzeżeniem (art. 5 ust. 2 ustawy).
3.
W razie naruszenia warunku określonego w ust. 1 cło ciążące na przedmiocie staje się wymagalne; jeżeli przywóz przedmiotów wymaga pozwolenia (art. 11 ustawy), staje się także wymagalna kwota równa 50% krajowej wartości towaru. Wymagalne stają się również odsetki za zwłokę (art. 46 ustawy), licząc od dnia naruszenia warunku.
§  4.
W razie potrzeby ustalenia wartości przedmiotu wartość tę ustala organ administracji celnej, opierając się na obowiązujących cennikach, znajomości cen lub oświadczeniu strony, posiłkując się w miarę możliwości przedstawionymi przez stronę rachunkami lub innymi dokumentami albo świadectwami rzeczoznawców.
§  5.
Przy ustalaniu rodzaju i ilości przedmiotów, które stosownie do przepisów rozporządzenia podlegają zwolnieniu od cła albo objęte są zezwoleniem na warunkowy przywóz lub wywóz, uwzględnia się płeć, wiek, zawód osoby przekraczającej granicę państwową, porę roku, cel, kierunek i sposób odbywania podróży, zwłaszcza zaś okoliczność, czy przewożone przedmioty są lub były potrzebne tej osobie w czasie trwania podróży.