Rozdział 5 - Zwolnienia przysługujące urzędom, instytucjom, przedsiębiorstwom i organizacjom oraz zwolnienia związane ze współpracą międzynarodową. - Zwolnienia od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.42.260

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1973 r.

Rozdział  5.

Zwolnienia przysługujące urzędom, instytucjom, przedsiębiorstwom i organizacjom oraz zwolnienia związane ze współpracą międzynarodową.

§  31.
1.
Nadrzędnym organom polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, misji specjalnych albo zagranicznych placówek innych polskich urzędów, instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej zwalnia się od należności celnych wywozowych przedmioty, które są potrzebne tym przedstawicielstwom, urzędom, misjom lub placówkom do ich własnego użytku w związku z działalnością wykonywaną za granicą, a od należności celnych przywozowych przedmioty, które do tego celu służyły.
2.
Placówkom zagranicznych instytucji, przedsiębiorstw lub organizacji mającym siedzibę w Polsce Główny Urząd Ceł może pod warunkiem wzajemności zwolnić od należności celnych przywozowych przedmioty, które są potrzebne tym placówkom do ich własnego użytku w związku z działalnością wykonywaną w Polsce, a od należności celnych wywozowych przedmioty, które do tego celu służyły. Uprawnienie to Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym. Przepis § 3 ma zastosowanie do zwolnienia od należności celnych przywozowych.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów, co do których ich rodzaj lub ilość albo inne okoliczności nie świadczą o przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany.
§  32.
1. 23
Polskim urzędom, instytucjom i jednostkom gospodarki uspołecznionej zwalnia się od należności celnych przywozowych, z wyjątkiem samochodów, przedmioty nabyte przez nie za granicą w ramach uprawnień dewizowych przyznanych im na dokonanie takich zakupów.
2. 24
Polskim urzędom, instytucjom, jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym Główny Urząd Ceł może zwolnić od należności celnych przywozowych, z wyjątkiem samochodów, przedmioty otrzymane bezpłatnie w związku z ich działalnością - odpowiednio - służbową lub statutową. Uprawnienie to Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym. Przepis § 3 ma zastosowanie.
3.
Można zwolnić od należności celnych wywozowych przedmioty przekazane bezpłatnie przez polskie urzędy, instytucje, jednostki gospodarki uspołecznionej lub organizacje społeczne osobie fizycznej zamieszkałej za granicą albo instytucji, przedsiębiorstwu lub organizacji mającym siedzibę za granicą. Nie zwalnia się towarów importowanych oraz nut i książek wydanych za granicą.
4.
Zwolnienia, określone w ust. 1-3, dotyczą tylko przedmiotów, co do których ich rodzaj lub ilość albo inne okoliczności nie świadczą o przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany.
§  33.
1.
Można zwolnić od należności celnych przywozowych i wywozowych:
1)
instytucjom naukowym i zakładom naukowym mającym siedzibę w Polsce - przywożone i wywożone przez nie bezpłatne pomoce naukowe,
2)
właściwym polskim urzędom, instytucjom i jednostkom gospodarki uspołecznionej - przywożone i wywożone przez nie bezpłatne wzory i próbki o łącznej wartości do 5.000 zł, przy jednorazowym przewozie, służące do doświadczeń, badań, szkolenia, reklamy lub jako egzemplarze okazowe,
3)
przedsiębiorstwom handlu zagranicznego - przywożone i wywożone przez nie bezpłatne wzory, próbki i materiały reklamowe oraz akwizycyjne,
4)
właściwym placówkom międzynarodowych i zagranicznych instytucji, organizacji i przedsiębiorstw mającym siedzibę w Polsce oraz właściwym polskim instytucjom, jednostkom gospodarki uspołecznionej i organizacjom społecznym - przywożone i wywożone przez nie wydawnictwa taryfowe, wzory i formularze pism i rejestrów, prospekty i plakaty oraz inne materiały informacyjne i reklamowe dotyczące turystyki, sportu, wystaw, targów i innych imprez międzynarodowych, a także komunikacji międzynarodowej oraz międzynarodowej łączności pocztowej, radiowej i telewizyjnej, jak również międzynarodowej wymiany naukowej i kulturalnej.
2.
Materiały informacyjne i reklamowe (ust. 1 pkt 4) zwalnia się od należności celnych przywozowych tylko pod warunkiem wzajemności. W wypadku zasługującym na szczególne uwzględnienie Główny Urząd Ceł może zwolnić te materiały, choćby mogły służyć także i do innych celów, jak również udzielić zwolnienia niezależnie od wzajemności. Uprawnienie to Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym.
3.
Zwolnienia od należności celnych przywozowych określone w ust. 1 następują pod warunkiem wiążącym z mocy samego prawa, że przed upływem 5 lat od dnia przywozu przedmiot objęty zwolnieniem nie zostanie użyty w celu innym niż cel, który uzasadnił zwolnienie. Przepisy § 3 ust. 2-5 mają zastosowanie.
4.
Dokument stwierdzający okoliczności, od których zależą zwolnienia określone w ust. 1, jest zbędny, jeżeli wartość przedmiotu jest nieznaczna, a jego przeznaczenie oczywiste.
§  34.
1.
Organizatorom i uczestnikom zawodów, wystaw, targów, oficjalnych spotkań międzynarodowych i innych podobnych imprez można zwolnić od należności celnych przywozowych i wywozowych:
1)
przedmioty przeznaczone do bezpłatnego rozdawnictwa tytułem nagród i upominków na tych imprezach, jak również przedmioty, które były na to przeznaczone, lecz nie zostały nikomu przyznane,
2)
niewielkie ilości środków spożywczych przeznaczonych na przyjęcia i spotkania o charakterze reprezentacyjnym,
3)
materiały budowlane, instalacyjne, konserwacyjne i dekoracyjne, przewożone w celu budowy pawilonów, stoisk, kiosków i podobnych urządzeń na tych imprezach lub przewożone z powrotem po wykorzystaniu zgodnie z przeznaczeniem albo z powodu ich niewykorzystania.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 następują pod warunkiem wiążącym z mocy samego prawa, że przed upływem 5 lat od dnia przewozu przez granicę państwową przedmiot objęty zwolnieniem nie zostanie użyty wbrew przeznaczeniu, które uzasadniło zwolnienie. Przepisy § 3 ust. 2-5 mają zastosowanie.
§  35.
1.
Zwalnia się od należności celnych:
1)
przywozowych lub wywozowych - przedmioty przyznane tytułem nagrody lub upominku uczestnikowi imprezy określonej w § 34 i przez niego lub dla niego przewożone,
2)
wywozowych - przedmioty nabyte w Polsce za polskie środki płatnicze, które przyznano tytułem nagrody pieniężnej zamieszkałemu za granicą uczestnikowi imprezy określonej w § 34 i przez niego lub dla niego wywożone.
2.
W wypadku zasługującym na szczególne uwzględnienie Główny Urząd Ceł może zwolnić od należności celnych przywozowych przedmioty nabyte za granicą z zachowaniem przepisów dewizowych za zagraniczne środki płatnicze przyznane tytułem nagrody pieniężnej zamieszkałemu w Polsce uczestnikowi imprezy określonej w § 34.
3. 25
Zwolnienia określone w ust. 2 nie dotyczą samochodów.
4.
Dokument stwierdzający przyznanie nagrody lub upominku jest zbędny, jeżeli cechy przedmiotu i inne okoliczności świadczą oczywiście, że przedmiot ten został przyznany uczestnikowi imprezy i jest przez niego lub dla niego przewożony.
§  36.
Zwalnia się od należności celnych przywozowych lub wywozowych:
1)
Ministerstwu Łączności oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu - znaczki pocztowe przysyłane przez zarządy poczt państw obcych lub przez organizacje międzynarodowe, jak również wysyłane do tych zarządów lub organizacji,
2)
delegatom na międzynarodowe konferencje lub zjazdy zarządów poczt albo związków filatelistów - karnety (albumy) ze znaczkami pocztowymi przeznaczone na upominki dla uczestników tych imprez lub w upominku na imprezach tych otrzymane,
3)
członkom Polskiego Związku Filatelistów - znaczki pocztowe i inne wymieniane w celach filatelistycznych lub filumenistycznych z osobami zamieszkałymi za granicą w rozmiarach i trybie określonym w regulaminie wymiany znaczków, wydanym przez ten związek i zatwierdzonym przez właściwych ministrów.
§  37.
Okoliczności, od których zależą zwolnienia określone w rozdziale niniejszym, powinny być udowodnione, poza wypadkami wyjątkowymi wymienionymi w § 33 ust. 4 i § 35 ust. 4, pisemnymi oświadczeniami lub zaświadczeniami wystawionymi przez właściwe polskie urzędy, instytucje, jednostki gospodarki uspołecznionej lub organizacje społeczne albo przez mające siedzibę w Polsce placówki międzynarodowych lub zagranicznych instytucji, przedsiębiorstw lub organizacji.
23 § 32 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.
24 § 32 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.
25 § 35 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.