Oddział 3 - Przesiedlenie za granicę na pobyt czasowy i powrót do Polski. - Zwolnienia od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.42.260

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1973 r.

Oddział  3.

Przesiedlenie za granicę na pobyt czasowy i powrót do Polski.

§  24.
1.
Osobom zamieszkującym w Polsce, a przesiedlającym się za granicę na pobyt czasowy na czas nieokreślony do pracy w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach specjalnych albo w placówkach zagranicznych innych polskich urzędów, instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej, zwalnia się od należności celnych wywozowych przedmioty, które stanowią ich mienie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do zamieszkujących w Polsce a przesiedlających się za granicę na co najmniej 6-miesięczny pobyt czasowy:
1)
pracowników polskich urzędów, instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej, którzy zostali służbowo wydelegowani za granicę,
2)
osób, które za zgodą polskich urzędów lub instytucji określonych przez Ministra Handlu Zagranicznego wyjeżdżają za granicę w celu świadczenia usług na podstawie stosunku pracy, umowy o dzieło lub zlecenia,
3) 18
osób, które wyjeżdżają za granicę w celu studiów lub działalności naukowo-badawczej na podstawie skierowania przez właściwe polskie urzędy lub instytucje państwowe,
4)
członków rodzin osób określonych w ust. 1 i 2 pkt 1-3.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, zawodowego i domowego, jeżeli zarazem rodzaj lub ilość tych przedmiotów albo inne okoliczności nie świadczą o ich przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany.
4.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 stosuje się na podstawie:
1)
spisu wywożonych przedmiotów, sporządzonego w 3 jednobrzmiących, kolejno numerowanych egzemplarzach, zawierających oświadczenie osoby przesiedlającej się o tym, że objęte spisem przedmioty stanowią mienie jej i przesiedlających się z nią, wskazanych imiennie, członków jej rodziny, oraz
2)
zaświadczenia właściwej polskiej jednostki, określonej w ust. 1 i 2, ze stwierdzeniem celu przesiedlenia się za granicę na pobyt czasowy osób wymienionych w tym zaświadczeniu oraz przewidywanego okresu pobytu za granicą osób wymienionych w ust. 2. Przepis § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  25.
1.
Zwalnia się od należności celnych przywozowych powracającym do Polski na stałe:
1)
osobom, określonym w § 24 ust. 1, bez względu na okres pobytu za granicą - przedmioty zwolnione uprzednio od należności celnych wywozowych (§ 24) oraz inne przedmioty, nabyte za granicą z zachowaniem przepisów dewizowych,
2)
osobom, określonym w § 24 ust. 2:
a)
bez względu na okres pobytu za granicą - przedmioty zwolnione uprzednio od należności celnych wywozowych (§ 24),
b)
jeżeli powrotny przyjazd do Polski na stałe następuje po upływie 6 miesięcy od dnia wyjazdu za granicę na pobyt czasowy - również inne przedmioty nabyte za granicą z zachowaniem przepisów dewizowych.
2. 19
Zwolnienie określone w ust. 1 dotyczy tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, zawodowego i domowego, jeżeli zarazem rodzaj lub ilość tych przedmiotów albo inne okoliczności nie świadczą o ich przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany.
3.
Zwolnienie określone w ust. 1 stosuje się na podstawie dowodu odprawy celnej wywozowej, jeżeli osoba powracająca przywozi tylko przedmioty zwolnione uprzednio od należności celnych wywozowych. Jeżeli osoba ta przywozi inne przedmioty, zwolnienie stosuje się na podstawie:
1) 20
spisu przywożonych przedmiotów nabytych za granicą, sporządzonego w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, zawierających oświadczenie osoby powracającej o tym, że objęte spisem przedmioty stanowią mienie jej i powracających z nią, wskazanych imiennie członków jej rodziny
2)
połączonego ze spisem zaświadczenia ze stwierdzeniem, że przedmioty nie wywiezione uprzednio z Polski mogły być nabyte z zachowaniem przepisów dewizowych za zagraniczne środki płatnicze przydzielone osobie powracającej w związku z wyjazdem jej za granicę, a także za środki płatnicze uzyskane przez tę osobę, zależnie od celu pobytu jej za granicą, tytułem wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umowy o dzieło lub zlecenia albo tytułem stypendium. Pracownikom polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych oraz członkom ich rodzin zaświadczenia wydają placówki zatrudniające pracowników, a innym osobom - polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne lub urzędy konsularne właściwe ze względu na miejscowości, w których osoby powracające były zatrudnione, studiowały lub uprawiały działalność naukowo-badawczą. Przepis § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.
Przedmioty nabyte za granicą po sporządzeniu dokumentów wymienionych w ust. 3 powinny być objęte dodatkowym spisem i dodatkowym zaświadczeniem, wydanym, po uwzględnieniu spisu i zaświadczenia poprzedniego, przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, właściwe ze względu na miejsce nabycia tych przedmiotów. Dodatkowe spisy i zaświadczenia powinny odpowiadać wymaganiom określonym w ust. 3, być połączone w jedną całość ze spisami i zaświadczeniami poprzednimi i nawiązywać do nich w swej treści.
5.
Przepisy ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2-4 stosuje się do zamieszkałych w Polsce członków załóg statków morskich bandery obcej.
6.
Osobom określonym w § 24 ust. 1 oraz członkom ich rodzin zwalnia się od należności celnych przywozowych przedmioty, które stanowią ich mienie, a zostają przywiezione do Polski w razie przeniesienia pracownika na nowe miejsce służby za granicą, jeżeli przedmioty te w nowym miejscu są zbędne lub jeżeli przewóz ich na nowe miejsce byłby zbyt kosztowny. Przepisy ust. 2-4 mają zastosowanie, przy czym zaświadczenie powinno stwierdzać również zasadność przywozu. W razie ponownego przeniesienia i spowodowanego nim ponownego przywozu, jak również przy powrocie do Polski na stałe, spis przedmiotów powinien zawierać oświadczenie o poprzednim przywozie innych przedmiotów. Zwolnienie przedmiotów przywiezionych przed powrotom i przy powrocie na stałe nie może łącznie przekraczać zakresu wskazanego w ust. 1 i 2.
18 § 24 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.
19 § 25 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.
20 § 25 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.