Oddział 2 - Przesiedlenie do Polski na pobyt czasowy i powrót za granicę. - Zwolnienia od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.42.260

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1973 r.

Oddział  2.

Przesiedlenie do Polski na pobyt czasowy i powrót za granicę.

§  22.
1. 16
Osobom zamieszkującym za granicą a przesiedlającym się do Polski na co najmniej 6-miesięczny pobyt czasowy w celu studiów, działalności naukowo-badawczej albo zatrudnienia z tytułu stosunku pracy, umowy o dzieło lub umowy zlecenia, zwalnia się od należności celnych przywozowych przedmioty, które stanowią ich mienie. Zwolnienie to przysługuje tylko wówczas, jeżeli przesiedlenie jest uzgodnione z polskimi: urzędem, instytucją, jednostką gospodarki uspołecznionej lub organizacją społeczną albo z zagranicznymi, lecz mającymi siedzibę lub placówkę w Polsce, urzędem, instytucją, przedsiębiorstwem lub organizacją, w których osoba przesiedlająca się ma być zatrudniona, odbywać studia lub prowadzić działalność naukowo-badawczą lub które jej studia albo tę działalność umożliwiają. Zwolnienie dotyczy tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, zawodowego i domowego, jeżeli zarazem rodzaj lub ilość tych przedmiotów albo inne okoliczności nie świadczą o ich przeznaczeniu na sprzedaż albo do wymiany, przy czym zwolnienie następuje pod warunkiem, że przedmioty objęte zwolnieniem nie będą odstąpione w ciągu 5 lat od dnia przywozu. Przepisy § 3 ust. 2-5 mają zastosowanie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do członków rodzin osób określonych w tym przepisie.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 stosuje się na podstawie:
1)
spisu przywożonych przedmiotów sporządzonego w 2 jednobrzmiących, kolejno numerowanych egzemplarzach, zawierających oświadczenie osoby przesiedlającej się o tym, że objęte spisem przedmioty stanowią mienie jej i przesiedlających się z nią, wskazanych imiennie, członków jej rodziny, oraz
2)
zaświadczenia właściwej jednostki, określonej w ust. 1, ze stwierdzeniem celu przesiedlenia się do Polski na pobyt czasowy osób wymienionych w tym zaświadczeniu oraz przewidywanego okresu pobytu ich w Polsce. Przepis § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  23.
1.
Osobom określonym w § 22 ust. 1 i 2, powracającym za granicę na stałe, zwalnia się od należności celnych wywozowych:
1)
bez względu na okres pobytu w Polsce - przedmioty zwolnione uprzednio od należności celnych przywozowych (§ 22),
2) 17
jeżeli wyjazd za granicę na stałe następuje po upływie 6 miesięcy od dnia przyjazdu do Polski na pobyt czasowy - również przedmioty nabyte w Polsce, o ile łącznie z przedmiotami uprzednio przywiezionymi nie przekraczają potrzeb użytku osobistego, zawodowego i domowego i o ile wartość rynkowa przedmiotów nabytych nie przekracza połowy kwoty wypłaconej w Polsce osobie powracającej tytułem stypendium albo wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umowy o dzieło lub zlecenia.
2.
Zwolnienie określone w ust. 1 stosuje się na podstawie dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli osoba powracająca wywozi tylko przedmioty zwolnione uprzednio od należności celnych przywozowych. Jeżeli osoba ta wywozi inne przedmioty, zwolnienie stosuje się na podstawie dokumentów wymienionych w § 20 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 oraz zaświadczenia właściwej jednostki określonej w ust. 1 ze stwierdzeniem celu, okresu i zakończenia pobytu osoby powracającej oraz kwoty wypłaconej tej osobie w Polsce tytułem stypendium albo wynagrodzenia ze stosunku pracy, z umowy o dzieło lub zlecenia. Przepis § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
16 § 22 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.
17 § 23 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 10 marca 1970 r. (Dz.U.70.5.38) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1970 r.