Rozdział 6 - Inne zwolnienia od cła. - Zwolnienia od cła oraz ograniczenia przywozu i wywozu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.21.125

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1975 r.

Rozdział  6

Inne zwolnienia od cła.

§  33.
1.
Zwalnia się od cła wywozowego przedmioty, które osoba zamieszkała za granicą nabyła w Polsce za połowę kwoty polskich środków płatniczych otrzymanych przez nią w Polsce z zachowaniem przepisów dewizowych. Zwolnienie to przysługuje tylko w razie, gdy:
1)
środki płatnicze stanowią wynagrodzenie za usługi świadczone na podstawie stosunku pracy albo umowy o dzieło lub zlecenia,
2)
stosunek pracy albo umowa o dzieło lub zlecenia była zawarta z polskim urzędem, polską instytucją, jednostką gospodarki uspołecznionej lub organizacją społeczną oraz
3)
przedmioty są wywożone przez nabywcę lub inną osobę z przeznaczeniem dla nabywcy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedmiotów za polskie środki płatnicze otrzymane w Polsce tytułem diet w związku z podróżą do Polski osób zamieszkałych za granicą.
3. 13
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów mogących służyć do użytku osobistego, domowego i zawodowego, z wyjątkiem przedmiotów, na których wywóz wymagane jest pozwolenie. Zwolnienia stosuje się po przedstawieniu zaświadczeń wystawionych przez właściwe polskie urzędy, instytucje, jednostki gospodarki uspołecznionej lub organizacje społeczne, stwierdzających wysokość wypłaconych kwot.
4.
Główny Urząd Ceł może zwolnić przedmioty nabyte za więcej niż połowę wynagrodzenia lub diet. Uprawnienie to Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym.
§  34.
1.
Można zwolnić od cła przywozowego od przedmiotów osobistego użytku (§ 7 ust. 1 pkt 1) oraz środków spożywczych i pomocy naukowych:
1)
osoby zamieszkałe za granicą, a przebywające czasowo w Polsce w celu studiów, działalności naukowo-badawczej, bezpłatnej praktyki lub leczenia,
2)
osoby zamieszkałe w Polsce, znajdujące się w trudnych warunkach materialnych, a zwłaszcza:
a)
młodzież studiującą, której jedynym źródłem utrzymania jest stypendium,
b)
osoby przebywające w zakładach pomocy społecznej.
2.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty osobistego użytku (§ 7 ust. 1 pkt 1) oraz pomoce naukowe wywożone dla osób zamieszkałych w Polsce, a przebywających czasowo za granicą w celu studiów, działalności naukowo-badawczej, bezpłatnej praktyki lub leczenia.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów mogących służyć odbiorcy do osobistego użytku.
4.
Zwolnienia udziela się w wypadku określonym:
1)
w ust. 1 pkt 1 - po przedstawieniu zaświadczenia uczelni lub innej właściwej instytucji,
2)
w ust. 1 pkt 2 - po przedstawieniu odpowiednich zaświadczeń stwierdzających warunki materialne odbiorcy.
§  35.
1.
Przy odprawie celnej środków przewozowych zwalnia się od cła:
1)
przywozowego lub wywozowego:
a)
zasoby statków morskich i powietrznych w ilości potrzebnej na czas trwania podróży,
b)
materiały pędne w zbiorniku paliwa wbudowanym na stałe do pojazdu samochodowego, a ponadto do 20 l materiałów pędnych oraz stosowną ilość olejów i smarów,
2)
wywozowego - urządzenia i materiały służące do połowu, przetwórstwa i opakowania, wywożone przez rybackie statki morskie bandery polskiej albo przez statki morskie dokonujące czynności przetwórczych i usługowych dla rybołówstwa morskiego, zarówno bandery polskiej, jak i bandery obcej, czarterowane przez przedsiębiorstwa polskie,
3)
przywozowego:
a)
ryby i inne użytki z morza złowione przez załogi statków określonych w pkt 2 oraz przetwory wykonane z połowu,
b)
materiały określone w pkt 2, przywożone z powrotem.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się, jeżeli przedmioty nabywane są w Polsce na potrzeby zagranicznych statków morskich lub powietrznych.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu przedsiębiorstwa połowów morskich lub oświadczenia kapitana.
§  36.
Można zwolnić od cła wywozowego zaopatrzenie zagranicznych morskich statków rybackich nabyte w polskich przedsiębiorstwach za pieniądze uzyskane w zamian za ryby sprzedane polskim przedsiębiorstwom przez załogi tych statków.
§  37.
1.
Zwalnia się od cła ordery, odznaczenia i medale przewożone przez osoby lub dla osób, którym zostały nadane.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wypadków, gdy obywatel polski nie uzyskał zezwolenia na przyjęcie orderu, odznaczenia lub medalu nadawanych przez państwa obce.
3.
Zwolnienia udziela się po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu lub oświadczenia.
§  38.
1.
Zwalnia się od cła dokumenty i akta urzędowe oraz przynależne do nich dowody rzeczowe, nawet przewożone oddzielnie.
2.
Zwolnienie od cła akt urzędowych i dowodów rzeczowych stosuje się po przedstawieniu zaświadczenia właściwego urzędu lub instytucji, stwierdzającego cel przywozu lub wywozu.
§  39.
1.
Zwalnia się od cła przywozowego towar celny, który:
1)
został przez osobę uprawnioną do rozporządzenia tym towarem przekazany nieodpłatnie i bez obciążeń na rzecz Skarbu Państwa,
2)
na podstawie orzeczenia właściwego organu uległ przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa lub zniszczeniu pod dozorem celnym albo
3)
uległ zniszczeniu w miejscu uznanym za miejsce odpraw celnych w magazynie lub w składzie celnym albo podczas przewozu do takiego miejsca, magazynu lub składu.
2.
Można zwolnić od cła przywozowego:
1)
towar, na wniosek przewoźnika, jeżeli po dokonaniu odprawy celnej, lecz przed podjęciem go przez odbiorcę, zaszła jedna z okoliczności określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 bądź towar ten uległ zniszczeniu,
2)
przedmioty, których wartość rynkowa w Polsce jest niewspółmiernie niska w stosunku do należnego cła od tych przedmiotów.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 pkt 1 stosuje się po przedstawieniu odpowiednich dokumentów lub oświadczeń.
§  40.
Można zwolnić od cła wywozowego przedmioty nabyte w Polsce za zagraniczne środki płatnicze w jednostce gospodarki uspołecznionej, uprawnionej do dokonywania takiej sprzedaży. Zwolnienie stosuje się po przedstawieniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez tę jednostkę.
§  41.
Można zwolnić od cła wywozowego obrazy, grafikę artystyczną, rzeźby i gobeliny wykonane przez twórców żyjących i nabyte w jednostkach handlu uspołecznionego. Zwolnienia można udzielić po przedstawieniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez taką jednostkę.
13 § 33 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 12 lutego 1975 r. (Dz.U.75.6.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 1975 r.