Rozdział 3 - Zwolnienia przysługujące osobom przesiedlającym się. - Zwolnienia od cła oraz ograniczenia przywozu i wywozu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.21.125

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1975 r.

Rozdział  3

Zwolnienia przysługujące osobom przesiedlającym się.

§  15.
1.
Zwalnia się od cła wywozowego następujące przedmioty wywożone przez osoby zamieszkałe co najmniej przez okres 6 miesięcy w Polsce, a przesiedlające się za granicę na pobyt stały, jeżeli stanowią ich mienie i służyły im do użytku osobistego, domowego i zawodowego:
1)
odzież, obuwie oraz bieliznę osobistą, pościelową i stołową,
2)
pościel,
3)
wyroby stołowe platerowane - dwunastoosobowy komplet na rodzinę,
4)
srebrne: wyroby stołowe oraz przedmioty domowego użytku o łącznej wadze do 4 kg na rodzinę,
5)
wyroby porcelanowe - dwunastoosobowy serwis obiadowy i 2 inne sześcioosobowe na rodzinę łącznie,
6)
wyroby ze szkła kryształowego do 10 kg na rodzinę,
7)
dywany i kilimy do 4 sztuk łącznie na rodzinę,
8)
samochód osobowy na rodzinę, po przedstawieniu dowodu rejestracji stwierdzającego, że stanowił on własność osoby wyjeżdżającej przed dniem zgłoszenia go do odprawy celnej wywozowej,
9)
motocykl, skuter i motorower - po 1 sztuce na rodzinę,
10)
pianino oraz saksofon albo akordeon - po 1 sztuce na rodzinę oraz drobne instrumenty muzyczne,
11)
książki - po 1 egzemplarzu każdego tytułu na rodzinę,
12)
zbiory znaczków filatelistycznych o łącznej wartości do 10.000 zł na rodzinę, po przedstawieniu zaświadczenia upoważnionego przedsiębiorstwa stwierdzającego ich wartość,
13)
dzieła sztuki malarskiej, graficznej i rzeźbiarskiej do 30 sztuk łącznie na rodzinę, a dzieła stanowiące własność twórcy bez względu na ilość po przedstawieniu zaświadczenia stwierdzającego, że osoba wyjeżdżająca jest twórcą wywożonych dzieł,
14)
wykonane ze stosowanych zwykle materiałów: meble, naczynia kuchenne i stołowe, drobne narzędzia i instrumenty potrzebne do wykonywania zawodu, drobne narzędzia rzemieślnicze oraz przedmioty osobistego i domowego użytku inne niż wymienione w pkt 1 do 7 z wyjątkiem wyrobów jubilerskich i złotniczych z metali szlachetnych,
15)
niewielkie zapasy środków spożywczych.
2.
Zwalnia się od cła wywożone przez użytkowników gospodarstw rolnych albo robotników rolnych: narzędzia i sprzęt rolniczy, inwentarz żywy oraz płody rolne, używane w gospodarstwie przesiedlającego się, po przedstawieniu zaświadczenia naczelnika gminy (miasta i gminy) bądź prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej właściwej dla miejsca zamieszkania stwierdzającego, że przesiedlający się był użytkownikiem gospodarstwa rolnego lub robotnikiem rolnym oraz że wywożone przedmioty mogą pochodzić z jego gospodarstwa.
§  16.
1.
Osoby zamieszkałe w Polsce, a przesiedlające się za granicę na pobyt czasowy w związku z zatrudnieniem w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach specjalnych albo w innych placówkach zagranicznych polskich urzędów, instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej, zwalnia się od cła wywozowego od przedmiotów, które stanowią ich mienie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do zamieszkałych w Polsce, a przesiedlających się za granicę na co najmniej 6-miesięczny pobyt czasowy:
1)
pracowników polskich urzędów, instytucji lub jednostek gospodarki uspołecznionej, którzy zostali służbowo delegowani za granicę,
2)
osób, które za zgodą właściwych polskich urzędów centralnych bądź określonych przez Ministra Handlu Zagranicznego instytucji lub przedsiębiorstw wyjeżdżają za granicę w celu świadczenia usług na podstawie stosunku pracy, umowy o dzieło lub zlecenia,
3)
osób, które wyjeżdżają za granicę w celu studiów lub prowadzenia działalności naukowo-badawczej na podstawie skierowania przez właściwe polskie urzędy lub instytucje państwowe,
4)
członków rodzin osób określonych w ust. 1 i 2 pkt 1 do 3.
3.
Osoby określone w ust. 1 i 2, powracające do Polski na stałe, zwalnia się od cła przywozowego od:
1)
przedmiotów uprzednio wywiezionych,
2)
przedmiotów nabytych za granicą, z wyjątkiem samochodów.
4.
Zwolnienia określone w ust. 1, 2 i 3 dotyczą tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, domowego i zawodowego.
§  17.
Osoby zamieszkałe za granicą, a przesiedlające się do Polski na pobyt stały, zwalnia się od cła przywozowego od przedmiotów, które stanowią ich mienie, służące do użytku osobistego, domowego i zawodowego.
§  18.
1.
Osoby zamieszkałe za granicą oraz członków ich rodzin, przesiedlających się do Polski na co najmniej 6-miesięczny pobyt, zwalnia się od cła przywozowego od przedmiotów, które stanowią ich mienie, z tym że zwolnienie samochodu następuje pod warunkiem nieodstępowania go w ciągu 3 lat od dnia przywozu. Zwolnienie to przysługuje, jeżeli przesiedlenie jest uzgodnione z właściwym polskim urzędem, polską instytucją, jednostką gospodarki uspołecznionej lub organizacją społeczną bądź też z odpowiednią instytucją, przedsiębiorstwem lub organizacją zagraniczną lub międzynarodową mającą siedzibę albo placówkę w Polsce.
2.
Osoby określone w ust. 1 powracające za granicę na stałe zwalnia się od cła wywozowego od:
1)
przedmiotów uprzednio przywiezionych,
2)
przedmiotów nabytych w Polsce.
3.
Zwolnienia określone w ust. 1 i 2 dotyczą tylko przedmiotów służących do użytku osobistego, domowego i zawodowego.
§  19.
1.
Zwolnienia stosuje się po przedstawieniu w wypadku określonym:
1)
w § 15 - paszportu albo równoznacznego dokumentu stwierdzającego przesiedlenie się za granicę na pobyt stały,
2)
w § 16 ust. 1 i 2 - zaświadczenia właściwej jednostki, określającego osoby przesiedlające się, cel przesiedlenia się za granicę na pobyt czasowy oraz przewidywany okres pobytu za granicą osób wymienionych w § 16 ust. 2,
3)
w § 16 ust. 3 pkt 1 i § 18 ust. 2 pkt 1 - dowodu odprawy celnej odpowiednio wywozowej lub przywozowej,
4)
w § 16 ust. 3 pkt 2 - zaświadczenia polskiej placówki dyplomatycznej, konsularnej lub handlowej właściwej dla miejsca pobytu osoby powracającej, stwierdzającego cel, okres i zakończenie pobytu osoby powracającej,
5)
w § 17 - zaświadczenia polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego stwierdzającego, że osoby wymienione w tym zaświadczeniu zamieszkiwały za granicą i przesiedlają się do Polski na pobyt stały,
6)
w § 18 ust. 1 - zaświadczenia właściwej jednostki wymienionej w § 18 ust. 1, określającego osoby przesiedlające się, cel przesiedlenia się do Polski na pobyt czasowy oraz okres pobytu w Polsce,
7)
w § 18 ust. 2 pkt 2 - zaświadczenia jednostki wymienionej w § 18 ust. 1, stwierdzającego cel, okres i zakończenie pobytu w Polsce osoby powracającej.
2.
Zaświadczenia wymienione w ust. 1 pkt 2 i 4 do 7 stwierdzające, iż przeznaczone są dla kontroli celnej, mogą być wydane wyłącznie w 1 egzemplarzu.
3.
Niezależnie od dokumentów wymienionych w ust. 1 osoby przesiedlające się określone w § 15 do 18 mają obowiązek przedstawić przy odprawie celnej sporządzony w 3 egzemplarzach spis przewożonych przedmiotów z oświadczeniem osoby przesiedlającej się stwierdzającym, że objęte spisem przedmioty stanowią jej mienie i mienie przesiedlających się, wskazanych imiennie, członków rodziny.
§  20.
1.
Zwolnienia od cła określone w § 15 do 18 stosuje się do mienia przewożonego bezpośrednio przed przyjazdem do Polski albo przed wyjazdem za granicę osoby przesiedlającej się i nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia przejazdu jej przez granicę.
2.
Mienie może być przewiezione jednorazowo lub partiami.
§  21.
1.
Do odprawy celnej przedmiotów określonych w § 15, nadawanych oddzielnie do przewozu, właściwe są urzędy celne mające siedzibę na terenie województwa, w którym zamieszkiwały osoby przesiedlające się.
2.
Naczelnik urzędu celnego, innego niż określony w ust. 1, może w uzasadnionych wypadkach wyrazić zgodę na dokonanie odprawy w podległym mu urzędzie.
§  22.
Osoby przesiedlające się, niezależnie od zwolnień określonych w § 15 do 18 korzystają ze zwolnień przewidzianych w § 7, 8 ust. 1 pkt 6 i § 9 ust. 1.
§  23.
1.
Główny Urząd Ceł może:
1)
zwolnić przedmioty inne lub w ilościach większych niż określone w § 15 oraz udzielić zwolnienia innej przesiedlającej się osobie niż określone w § 15 do 18 lub mimo niezachowania terminów określonych w § 15 ust. 1, § 16 ust. 2, § 18 ust. 1 i § 20 ust. 1.
2)
zwolnić samochód od warunku określonego w § 18 ust. 1,
3) 11
określić ilości niektórych towarów podlegających zwolnieniu stosownie do § 15 ust. 1 pkt 1, 2, 14 i 15, § 16 ust. 4, § 17 i § 18 ust. 3.
2. 12
Uprawnienia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 Główny Urząd Ceł może przekazać urzędom celnym.
11 § 23 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.73) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 1974 r.
12 § 23 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 28 marca 1974 r. (Dz.U.74.12.73) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 kwietnia 1974 r.