Rozdział 6 - Koszty. - Zwalczanie zaraźliwych chorób zwierzęcych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.77.673

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1997 r.

Rozdział  VI

Koszty.

1.
Państwo ponosi koszty, połączone z urzędowaniem władz administracyjnych i organów lekarsko-weterynaryjnych w zakresie wykrywania, stwierdzania i tłumienia zaraźliwych chorób zwierzęcych, jako też koszty odszkodowań, zapomóg i nagród, przyznanych na podstawie przepisów rozporządzenia niniejszego.
2.
W szczególności Państwo pokrywa koszty:
a)
strzeżenia granicy,
b)
odkażania na granicy osób i ich rzeczy,
c)
użycia siły zbrojnej i policji,
d)
oszacowania,
e)
72  szczepienia, rejestracji i znakowania zarządzonego przez władzę, z wyjątkiem szczepienia, rejestracji i znakowania psów oraz znakowania przy wydawaniu świadectw miejsca pochodzenia,
f)
leczenia i dostarczania środków leczniczych w wypadkach, przewidzianych niniejszym rozporządzeniem,
g)
zaopatrzenia w środki okkażające przy pryszczycy oraz przeprowadzania w okręgu zapowietrzonym odkażania przy pomocy aparatów specjalnych.
1. 73
 Gminy ponoszą koszty stosowania ogólnych środków ochronnych i nadzoru w obrębie gminy, usuwania i niszczenia zwłok i odpadków w sposób, zapobiegający niebezpieczeństwu rozszerzania zarazy, jako też koszty utrzymania grzebowisk.
2.
W szczególności gminy wykonywają na swój koszt:
a)
strzeżenie i obserwowanie zwierząt dotkniętych zarazą, podejrzanych i wrażliwych na daną zarazę;
b)
zabijanie zwierząt chorych i podejrzanych w wypadkach wyraźnie przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem lub w rozporządzeniach na jego podstawie wydanych, z wyjątkiem uboju;
c)
oczyszczanie, odkażanie, niszczenie i usuwanie, w sposób wykluczający niebezpieczeństwo zarazy, zwłok zwierzęcych, części ich nie nadających się do użycia, wytworów i odpadków;
d)
ogłaszanie na obszarze gminy o wybuchu i wygaśnięciu zarazy;
e)
udzielanie pomocy organom państwowym przy dokonywaniu sekcji, szczepień i pobieraniu próbek na zarządzenie władzy;
f)
74  ustawianie kordonu cywilnego przy księgosuszu oraz strzeżenie przez osoby cywilne przy pryszczycy;
g)
zabijanie względnie chwytanie z powodu wścieklizny wałęsających się psów, oraz zawiadamianie o tem sąsiednich gmin i policji;
h)
dokonywanie obław na zarządzenie starosty w wypadkach wścieklizny zwierzyny;
i)
rejestrację psów.

Przedsiębiorcy zakładów i urządzeń wymienionych w artykułach 16 - 19, jako też trudniący się handlem, przewozem i przepędem zwierząt, ponoszą koszty nadzoru i badania weterynaryjnego zwierząt i produktów zwierzęcych, jako też koszty zarządzeń władz, odnoszących się specjalnie do tych zakładów i urządzeń.

W szczególności osoby te ponoszą koszty:

a)
oczyszczania i odkażania własnych ramp i miejsc tymczasowego postoju na stacjach kolejowych i przystaniach wodnych oraz środków używanych do przewozu zwierząt lub ich wytworów, tudzież narzędzi i przedmiotów używanych przy załadowaniu i wyładowaniu;
b)
zaopatrywania rzeźni i targowisk (miejsc spędu zwierząt) w urządzenia zabezpieczające należyte wykonywanie nadzoru weterynaryjnego, jak również oczyszczanie i odkażanie;
c)
odosobnienia targowisk (miejsc spędu) zwierząt użytkowych i hodowlanych od rzeźni i targowisk zwierząt rzeźnych;
d)
zaopatrywania stajen zajezdnych i przedsiębiorstw handlu zwierzętami w urządzenia, umożliwiające oczyszczanie i odkażanie;
e)
zaopatrywania grzebowisk, rakarni, zakładów utylizacyjnych, garbarni i innych przedsiębiorstw przerobu zwłok zwierzęcych i surowców w urządzenia zabezpieczające od roznoszenia zaraźliwych chorób zwierzęcych;
f)
badania zwierząt na granicy oraz na stacjach kolejowych i przystaniach wodnych.

Za przedsiębiorców w rozumieniu artykułu niniejszego uważać należy zarówno prywatne osoby fizyczne i prawne, jak i gminy oraz inne związki publiczno-prawne, nie wyłączając Państwa i jego przedsiębiorstw.

 Wszelkie koszty nie przypadające w myśl art. 92 do 94 do pokrycia przez Państwo, gminy i przedsiębiorców obciążają posiadaczy zwierząt, a w razie ich stwierdzonej niezamożności, właściwe gminy.

Koszty, przypadające na gminy, mogą być w całości lub w części przejęte przez powiatowe związki komunalne, albo przez specjalne związki celowe samorządów.

Wszelkie należności z tytułu kosztów, obciążających przedsiębiorców i posiadaczy, ściągane będą na zarządzenie starosty w drodze egzekucji administracyjnej.

1.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ustali w drodze rozporządzeń:
1)
wysokość wynagrodzenia ocenicieli;
2)
wysokość opłat za badanie zwierząt na granicy oraz przepędzanych, przewożonych i przenoszonych z jednej miejscowości do drugiej;
3)
najwyższe normy opłat za świadectwa miejsca pochodzenia oraz za znakowanie zwierząt w związku w wydawaniem tych świadectw.
2.
Nadto Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może wprowadzać opłaty i ustalać ich wysokość za nadzór weterynaryjny nad przedsiębiorstwami i urządzeniami, określonymi w art. 17 ust. 1 lit. e) i f) oraz w art. 18 i 19.
3.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ustali przeznaczenie opłat, przewidzianych w ust. 1 i 2, sposób ich pobierania oraz sposób wynagrodzenia lekarzy weterynarjnych za niektóre czynności nadzoru, określone w ust. 1 i 2.
71 Art. 92 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 1938 r. (Dz.U.38.27.245) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
72 Art. 92 ust. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 dekretu z dnia 6 października 1948 r. (Dz.U.48.49.373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 października 1948 r.
73 Art. 93 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 1938 r. (Dz.U.38.27.245) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
74 Art. 93 ust. 2 lit. f) zmieniona przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 16 kwietnia 1938 r. (Dz.U.38.27.245) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.
75 Z dniem 27 maja 1990 r. ponoszenie kosztów stosowania środków ochronnych i nadzoru na obszarze gminy w związku ze zwalczaniem zaraźliwej choroby zwierząt należy do organów gminy zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).
76 Art. 97 zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 16 kwietnia 1938 r. (Dz.U.38.27.245) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1938 r.