Rozdział 4 - Gospodarka finansowa Agencji - Zwalczanie dopingu w sporcie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1258 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2022 r.

Rozdział  4

Gospodarka finansowa Agencji

1. 
Przychody Agencji stanowi dotacja podmiotowa z budżetu państwa, przeznaczona na dofinansowanie działalności bieżącej Agencji.
2. 
Przychodami Agencji mogą być środki finansowe pochodzące z innych źródeł niż dotacja podmiotowa z budżetu państwa, a w szczególności:
1)
dotacje celowe z budżetu państwa przeznaczone na:
a)
realizację zadań Agencji, w tym na współfinansowanie programów i projektów finansowanych z udziałem środków europejskich,
b)
finansowanie lub dofinansowanie inwestycji Agencji;
2)
środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej;
3)
środki pochodzące z krajowych i międzynarodowych projektów oraz programów badawczych;
4)
przychody z działalności gospodarczej;
5)
odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Agencji, z wyjątkiem odsetek od środków pochodzących z dotacji budżetowych oraz od przekazanych w formie zaliczki środków pochodzących z budżetu środków europejskich;
6)
zapisy, spadki i darowizny.
3. 
Agencja może prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej w zakresie realizacji zadań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3, 6 i 10, oraz w zakresie działalności Panelu Dyscyplinarnego wykonywanej na rzecz podmiotów innych niż polskie związki sportowe.
4. 
Przychody z działalności gospodarczej służą wyłącznie realizacji zadań Agencji, o których mowa w art. 5.
1. 
Agencja prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie planu finansowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.).
2. 
Projekt rocznego planu finansowego Agencji, po zaopiniowaniu przez Radę Agencji i zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, jest przekazywany ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych w trybie określonym w przepisach dotyczących prac nad projektem ustawy budżetowej.
3. 
Podstawę gospodarki finansowej Agencji w okresie od 1 stycznia do dnia zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej rocznego planu finansowego Agencji stanowi projekt tego planu.
4. 
Roczny plan finansowy Agencji obejmuje, w szczególności:
1)
planowane przychody, w tym dotacje, o których mowa w art. 30 ust. 1 i ust. 2 pkt 1;
2)
planowane koszty;
3)
planowane wydatki inwestycyjne;
4)
stan środków obrotowych na początek i koniec roku;
5)
planowany przyrost lub spadek środków obrotowych na początek i koniec roku;
6)
źródła pokrycia planowanego niedoboru przychodów w stosunku do kosztów.

Rokiem obrotowym Agencji jest rok kalendarzowy.

1. 
Agencja posiada następujące fundusze własne:
1)
fundusz podstawowy;
2)
fundusz rezerwowy.
2. 
Fundusz podstawowy Agencji odzwierciedla równowartość mienia Agencji na dzień jej utworzenia.
3. 
Fundusz rezerwowy zwiększa się o zysk netto i zmniejsza o stratę netto.
4. 
Decyzję w sprawie podziału wyniku finansowego Agencji za rok obrotowy podejmuje, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz po przedstawieniu propozycji przez organy Agencji, minister właściwy do spraw kultury fizycznej.
1. 
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji podlega badaniu przez firmę audytorską.
2. 
Wyboru firmy audytorskiej do badania rocznego sprawozdania finansowego Agencji dokonuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej.
3. 
Dyrektor Agencji przedstawia ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej zaopiniowane przez Radę Agencji roczne sprawozdanie finansowe Agencji wraz z opinią Rady Agencji i sprawozdaniem z badania w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1415 oraz z 2021 r. poz. 1598 i 2106).
4. 
Roczne sprawozdanie finansowe Agencji zatwierdza minister właściwy do spraw kultury fizycznej.