Rozdział 2 - Zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt - Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, badanie zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcja Weterynaryjna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.66.752 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2008 r.

Rozdział  2

Zapobieganie chorobom zakaźnym zwierząt

1.  22
 Podmioty podejmujące działalność lub zajmujące się:
1) 23
 zarobkowym przewozem zwierząt,
2) 24
 organizowaniem lub urządzaniem targów, spędów i wystaw zwierząt, a także skupem i sprzedażą zwierząt,
3) 25
 produkcją, przechowywaniem niejadalnych produktów zwierzęcych oraz ich wprowadzaniem na rynek, przetwarzaniem, przewozem i wykorzystywaniem,
4) 26
 (uchylony),
4a)
wytwarzaniem pasz leczniczych,
4b)
prowadzeniem miejsc odpoczynku i gromadzenia zwierząt,
5)
produkcją, pozyskiwaniem, konserwacją, obróbką, przechowywaniem, wprowadzaniem do obrotu lub wykorzystywaniem materiału biologicznego,
6)
prowadzeniem punktów kopulacyjnych,
7)
wylęgiem drobiu,
7a) 27
 wylęgiem ryb oraz hodowlą i chowem ryb, skorupiaków i mięczaków,
8)
prowadzeniem schronisk dla zwierząt,
9)
zbieraniem, przetwarzaniem, grzebaniem lub spalaniem materiału niskiego, wysokiego i szczególnego ryzyka,
9a)
prowadzeniem składów celnych lub działalnością w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych w zakresie obrotu towarami podlegającymi weterynaryjnej kontroli granicznej,
9b)
utrzymywaniem zwierząt dzikich,
10)
hodowlą zwierząt laboratoryjnych,
11)
lecznictwem zwierząt

- są obowiązane zgłosić właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii zamiar rozpoczęcia działalności w terminie co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem i zaprzestanie działalności w terminie 7 dni od jej zaprzestania.

1a.  28
 Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku prowadzenia gospodarstwa, w którym są utrzymywane zwierzęta gospodarskie.
1b.  29
 Przepisu ust. 1a nie stosuje się do gospodarstw utrzymujących na własne potrzeby nie więcej niż 1 świnię lub 3 owce albo 3 kozy.
2. 
Podmioty, o których mowa w ust. 1, obowiązane są zawiadomić właściwego powiatowego lekarza weterynarii o czasie i miejscu organizowania lub urządzania targów, spędów i wystaw oraz załadunku i wyładunku zwierząt.
3.  30
 Prowadzenie działalności, o której mowa w ust. 1 i 1a, a także działalności w zakresie wytwarzania:
1)
środków żywienia zwierząt oraz obrotu tymi środkami,
2)
nieprzeznaczonych do obrotu mieszanek paszowych:
a)
zawierających premiksy z udziałem dodatków paszowych z grup: antybiotyków, kokcydiostatyków i innych produktów leczniczych oraz stymulatorów wzrostu,
b) 31
 (uchylona)

- wymaga spełnienia warunków lokalizacyjnych, technicznych, sanitarnych, technologicznych i organizacyjnych zabezpieczających przed zagrożeniem epizootycznym lub epidemicznym i zapewniających właściwą jakość zdrowotną towarów, zwanych dalej "warunkami weterynaryjnymi".

3a.  32
 Powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 4-5, 7, 7a, 9, 9a i 12, wydaje decyzję administracyjną stwierdzającą spełnienie warunków weterynaryjnych do prowadzenia tej działalności albo o ich niespełnieniu. Odwołanie od decyzji przysługuje w trybie przewidzianym w art. 39 ust. 2.
3b.  33
 Powiatowy lekarz weterynarii może w każdym czasie kontrolować, czy spełnione są warunki, o których mowa w ust. 3.
3c.  34
 Powiatowy lekarz weterynarii prowadzi rejestr podmiotów, o których mowa w ust. 1 i 1a.
3d.  35
 Rejestr podmiotów, o których mowa w ust. 3c, powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę podmiotu, a w przypadku osoby fizycznej - imię i nazwisko,
2)
adres podmiotu,
3)
określenie rodzaju i zakresu prowadzonej działalności,
4)
informacje dotyczące przeprowadzonych kontroli oraz decyzji, o których mowa w ust. 3a i art. 6.
5) 36
 datę wpisu i wykreślenia z rejestru.
4.  37
 Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu poszczególnych rodzajów działalności wymienionych w ust. 1 pkt 1-8, 9a, 9b i 12 oraz działalności w zakresie wytwarzania środków żywienia zwierząt, o których mowa w ust. 3, a także sposób prowadzenia rejestru, o którym mowa w ust. 3c, oraz otrzymywania z niego wypisu, mając na względzie obowiązujące w tym zakresie przepisy Unii Europejskiej.
5.  38
 Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki weterynaryjne, jakie powinny spełnić gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek, mając na względzie zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób ludzi i zwierząt oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy Unii Europejskiej.
1.  40
 W razie stwierdzenia, że działalność, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1-10 i 12, w ust. 1a oraz w ust. 3, jest prowadzona niezgodnie z warunkami weterynaryjnymi, powiatowy lekarz weterynarii może wydać decyzję administracyjną nakazującą usunięcie uchybień lub wstrzymującą prowadzenie działalności do czasu ich usunięcia.
2. 
W razie stwierdzenia, że prowadzenie działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 11, stwarza zagrożenie epizootyczne lub epidemiczne, powiatowy lekarz weterynarii nakazuje, w drodze decyzji administracyjnej, niezwłoczne usunięcie uchybień, zawiadamiając o tym właściwą okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną.
3. 
Jeżeli podmiot prowadzący działalność nie stosuje się do zaleceń wynikających z decyzji, o której mowa w ust. 1 i 2, powiatowy lekarz weterynarii może zakazać, w drodze decyzji, dalszego prowadzenia działalności określonej w art. 5 ust. 1 i 1a.
1. 
Bydło, owce, kozy i świnie podlegają oznakowaniu.
2. 
Bydło i konie, z wyjątkiem koni wolno żyjących, są zaopatrywane w dokumenty identyfikacyjne, zwane dalej "paszportami zwierząt".
3. 
Oznakowanie, o którym mowa w ust. 1, polega w szczególności na:
1)
zakładaniu bydłu, owcom i kozom kolczyków z numerem identyfikacyjnym zwierzęcia,
2)
zakładaniu świniom kolczyków z numerem identyfikacyjnym stada.
3a. 
W przypadku świń, innych niż hodowlane, kierowanych bezpośrednio do uboju dopuszcza się wytatuowanie numeru identyfikacyjnego stada.
3b. 
Numery identyfikacyjne zwierzęcia i stada, o których mowa w ust. 3, są ustalane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją".
3c. 
Założone kolczyki nie mogą być usunięte ani zastąpione innymi.
3d. 
Utracone lub uszkodzone kolczyki zastępuje się duplikatem kolczyka, o którym mowa w ust. 3.
4. 
Posiadacz zwierzęcia jest zobowiązany do jego oznakowania i zgłoszenia tego faktu Agencji przed opuszczeniem przez zwierzę gospodarstwa, nie później jednak niż:
1)
w terminie 7 dni od dnia urodzenia zwierzęcia, w przypadku bydła,
2)
w terminie 21 dni od dnia urodzenia zwierzęcia, w przypadku owiec, kóz i świń.
4a. 
W przypadku bydła, powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce prowadzenia gospodarstwa wydaje decyzję zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i wyprowadzania z niego zwierząt, jeżeli co najmniej jedno zwierzę utrzymywane w gospodarstwie nie spełnia łącznie następujących warunków:
1)
nie zostało oznakowane w trybie, o którym mowa w ust. 4,
2)
nie zostało zaopatrzone w paszport zwierzęcia,
3)
nie zostało wpisane do księgi rejestracji zwierząt, o której mowa w ust. 11,
4)
nie zostało zgłoszone do rejestru, o którym mowa w ust. 8.
4b. 
Decyzja, o której mowa w ust. 4a, jest wydawana na czas określony do czasu spełnienia warunków, o których mowa w ust. 4a, albo do dnia zabicia zwierzęcia, na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 4c.
4c. 
Jeżeli posiadacz zwierzęcia nie przedstawi dokumentów potwierdzających pochodzenie zwierzęcia, o którym mowa w ust. 4a, w terminie siedmiu dni roboczych od dnia doręczenia decyzji zakazującej wprowadzania do gospodarstwa i wyprowadzania z niego zwierząt, powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję nakazującą zabicie zwierzęcia i zniszczenie jego zwłok; wykonanie decyzji następuje pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii.
4d. 
Decyzjom, o których mowa w ust. 4a i 4c, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
4e. 
Za zwierzęta, o których mowa w ust. 4a, zabite z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
4f. 
Jeżeli zwierzę, o którym mowa w ust. 4a, nie spełnia jednego z warunków, o których mowa w ust. 4a pkt 1-4, powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję zakazującą wyprowadzania z gospodarstwa tego zwierzęcia.
4g. 
Jeżeli liczba zwierząt, o których mowa w ust. 4f, przekracza 20% ogółu zwierząt znajdujących się w gospodarstwie, powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję zakazującą wprowadzania do gospodarstwa i wyprowadzania z niego zwierząt.
4h. 
Decyzje, o których mowa w ust. 4f i 4g, są wydawane na czas określony, do czasu spełnienia warunków w nich zawartych.
5. 
Posiadacz konia jest obowiązany do zgłoszenia faktu urodzenia zwierzęcia odpowiednio:
1)
w przypadku koni hodowlanych - do właściwego podmiotu prowadzącego księgę lub rejestr, w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich,
2)
w przypadku pozostałych koni - do podmiotu prowadzącego księgę koni rasy polski koń zimnokrwisty, w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
5a. 
Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 5, należy dokonać przed opuszczeniem przez konia gospodarstwa, nie później niż 6 miesięcy od daty jego urodzenia.
5b. 
Podstawą wystawienia paszportu zwierzęcia w przypadku konia jest:
1)
dla koni ras pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej zaświadczenie o wpisie do księgi,
2) 42
6. 
Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 4, Agencja wydaje zgłaszającemu paszport zwierzęcia.
6a. 
Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 5, podmiot, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, nadaje koniowi numer identyfikacyjny i wydaje zgłaszającemu paszport zwierzęcia w ciągu 60 dni od daty otrzymania zgłoszenia.
7. 
Paszport zwierzęcia w przypadku bydła zawiera w szczególności:
1)
numer identyfikacyjny zwierzęcia,
2)
miejsce i datę urodzenia,
3)
płeć,
4)
rasę,
5)
numer identyfikacyjny matki zwierzęcia lub numer identyfikacyjny nadany w kraju niebędącym członkiem Unii Europejskiej,
6)
numer identyfikacyjny gospodarstwa, w którym zwierzę się urodziło,
7)
numery identyfikacyjne gospodarstw, w których zwierzę było przetrzymywane, oraz okresy przebywania zwierząt w tych gospodarstwach,
8)
datę padnięcia lub uboju,
9)
znak graficzny Agencji,
10)
datę wystawienia paszportu.
7a. 
Paszport zwierzęcia w przypadku konia zawiera w szczególności:
1)
miejsce oraz datę urodzenia,
2)
opis słowny i graficzny,
3)
informacje o pochodzeniu zwierzęcia,
4)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza zwierzęcia,
5)
numer identyfikacyjny zwierzęcia,
6)
informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia,
7)
datę wystawienia paszportu.
8. 
Agencja prowadzi rejestr zwierząt oznakowanych lub zaopatrzonych w paszporty, z wyjątkiem koni.
8a. 
Podmioty, o których mowa w ust. 5, prowadzą rejestry koni zaopatrzonych w paszporty.
9. 
Rejestr, o którym mowa w ust. 8 i 8a, prowadzi się przy użyciu elektronicznych nośników informacji.
10. 
Rejestr zawiera w szczególności:
1)
miejsce oraz datę urodzenia zwierzęcia, a w przypadku koni również ich opis,
2)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza zwierzęcia,
3)
numer identyfikacyjny zwierzęcia.
11. 
Posiadacz zwierząt, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem podmiotów zajmujących się zarobkowym przewozem zwierząt, jest obowiązany do prowadzenia księgi rejestracji zwierząt, zwanej dalej "księgą rejestracji", do której wpisuje się w szczególności:
1)
datę urodzenia zwierzęcia i numer identyfikacyjny zwierzęcia w przypadku bydła,
2)
miejsce przebywania zwierzęcia,
3)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza zwierzęcia.
11a. 
W przypadku przewożenia zwierząt, o których mowa w ust. 1, na targi, spędy, miejsca skupu lub wystawy ich posiadacze są obowiązani do udostępniania podmiotom zajmującym się urządzaniem targów, spędów, miejsc skupu lub wystaw danych i dokumentów, o których mowa w ust. 14 pkt 2 i 4.
11b. 
Podmioty, o których mowa w ust. 11a, są obowiązane do prowadzenia ewidencji zwierząt przywiezionych na targi, spędy, miejsca skupu lub wystawy.
11c. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 11b, zawiera następujące dane:
1)
datę wprowadzenia zwierzęcia na targi, spędy, miejsca skupu lub wystawy i ich wyprowadzenia z tych miejsc,
2)
miejsce oraz datę urodzenia zwierzęcia,
3)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę posiadacza zwierzęcia,
4)
numer identyfikacyjny zwierzęcia lub numer identyfikacyjny stada,
5)
miejsce przeznaczenia zwierzęcia,
6)
rodzaj lub numer rejestracyjny środka transportu dostarczającego lub odbierającego zwierzęta oraz imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, adres i siedzibę przewoźnika zwierzęcia.
11d. 
Podmioty, o których mowa w ust. 11a, są obowiązane do przechowywania danych zawartych w ewidencji przez okres co najmniej 3 lat.
11e. 
Przepisy ust. 11a-11d stosuje się odpowiednio do miejsc gromadzenia zwierząt.
12. 
Księgę rejestracji prowadzi się odrębnie dla poszczególnych gatunków zwierząt. Księgę rejestracji wydaje Agencja.
13. 
Księga rejestracji jest udostępniana organom Inspekcji Weterynaryjnej i Agencji.
14. 
Zwierzęta, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być wprowadzone na rynek, jeżeli są:
1)
oznakowane, z wyjątkiem koni,
2)
zaopatrzone w paszport, w przypadku bydła i koni,
3)
wpisane do księgi rejestracji, z wyjątkiem koni,
4)
zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii.
15. 
Zwierzęta, inne niż wymienione w ust. 1 i 2, mogą być wprowadzone na rynek, jeżeli są zaopatrzone w świadectwa zdrowia wystawiane przez powiatowego lekarza weterynarii oddzielnie dla każdej partii zwierząt lub dla poszczególnego zwierzęcia.
16. 
Świadectwa zdrowia są wystawiane dla zwierząt pochodzących z gospodarstw lub stad spełniających warunki weterynaryjne.
17. 
Posiadacz zwierzęcia, o którym mowa w ust. 1, sprowadzonego z zagranicy jest zobowiązany zgłosić Agencji fakt wwozu zwierzęcia w terminie 7 dni od przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.
17a. 
Posiadacz konia sprowadzonego z zagranicy jest zobowiązany zgłosić podmiotowi, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, fakt wwozu konia w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.
18. 
Posiadacz zwierząt, o których mowa w ust. 1, sprowadzonych z zagranicy, z wyjątkiem zwierząt sprowadzanych z krajów będących członkami Unii Europejskiej, jest obowiązany oznakować je w terminie, o którym mowa w ust. 17.
18a. 
Przepisu ust. 18 nie stosuje się, jeżeli sprowadzone z zagranicy:
1)
bydło jest przeznaczone do uboju w terminie 20 dni od dnia przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej,
2)
pozostałe gatunki zwierząt, o których mowa w ust. 1, są przeznaczone do uboju w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.
19. 
Bydło sprowadzane z zagranicy po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 17, jest zaopatrywane w paszporty zwierząt, z wyłączeniem bydła przeznaczonego do uboju w terminie, o którym mowa w ust. 18a pkt 1.
19a. 
Po dokonaniu zgłoszenia bydła sprowadzonego z zagranicy paszporty tych zwierząt wystawione za granicą należy przekazać Agencji. Agencja w terminie 14 dni od dnia otrzymania paszportu zwierzęcia sprowadzonego z zagranicy przesyła go do właściwego organu państwa, w którym ten paszport został wystawiony.
19b. 
Dokonując zgłoszenia koni sprowadzonych z zagranicy, należy przedstawić podmiotowi, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, paszporty lub inne dokumenty tych koni wystawione za granicą.
19c. 
Konie sprowadzone z zagranicy są zaopatrywane w paszporty, z wyjątkiem koni, które:
1)
są przeznaczone do uboju w terminie 30 dni od dnia przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej,
2)
posiadają paszporty spełniające wymagania określone w przepisach ustawy.
20. 
Posiadacz zwierzęcia, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany zgłosić Agencji w terminie 7 dni fakt:
1)
padnięcia zwierzęcia,
2)
zbycia zwierzęcia poza granice kraju,
3)
uboju zwierzęcia.
20a. 
Posiadacz konia jest obowiązany zgłosić podmiotowi, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, w terminie 7 dni, fakt:
1)
padnięcia zwierzęcia,
2)
zbycia zwierzęcia poza granice kraju,
3)
uboju zwierzęcia.
21. 
Posiadacz paszportu zwierzęcia, z wyjątkiem paszportu zwierzęcia dla konia, jest obowiązany w terminie 7 dni do zwrotu paszportu do Agencji w przypadku padnięcia lub uboju zwierzęcia.
21a. 
Posiadacz paszportu zwierzęcia dla konia jest obowiązany w terminie 7 dni do zwrotu paszportu do podmiotu, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, w przypadku padnięcia albo uboju konia.
22. 
W przypadku zmiany posiadacza zwierzęcia, z wyjątkiem posiadacza konia, poprzedni i nowy posiadacz są obowiązani zawiadomić Agencję w terminie 7 dni o tej zmianie.
22a. 
W przypadku zmiany posiadacza konia, poprzedni i nowy posiadacz są obowiązani zawiadomić podmiot, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 lub 2, w terminie 7 dni o tej zmianie.
23. 
Poprzedni posiadacz obowiązany jest przekazać nowemu posiadaczowi wraz ze zwierzęciem jego paszport.
24. 
Za czynności związane z oznakowaniem, wydawaniem paszportów zwierząt dla bydła Agencja pobiera opłaty.
24a. 
Za czynności związane z dokonywaniem opisu słownego i graficznego koni, rejestrowaniem i wydawaniem paszportów zwierząt dla koni oraz dokonywaniem zmian w rejestrze, o którym mowa w ust. 8a, podmioty, o których mowa w ust. 5, pobierają opłaty.
25. 
Agencja może zlecać wykonywanie czynności związanych z oznakowaniem zwierząt lub wydawaniem paszportów zwierząt innym podmiotom, w szczególności izbom rolniczym i związkom hodowców.
26. 
Organy Inspekcji Weterynaryjnej sprawują nadzór nad oznakowaniem i rejestracją zwierząt.
26a. 
Sprawując nadzór, o którym mowa w ust. 26, organy Inspekcji Weterynaryjnej mają w szczególności prawo do bezpośredniego dostępu do danych zawartych w rejestrach, o których mowa w ust. 8 i 8a, oraz wprowadzania korekt i uzupełnień w tych rejestrach.
27. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
1)
szczegółowe zasady:
a)
prowadzenia rejestrów, o których mowa w ust. 8 i 8a, w tym tryb zgłaszania zwierząt do tych rejestrów,
b)
oznakowania zwierząt, w tym wzory znaków identyfikacyjnych,
c)
wydawania i zwracania paszportów zwierząt,
d)
prowadzenia księgi rejestracji,
e)
prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 11c, oraz wzór tej ewidencji,
1a)
sposób oraz zakres dokonywania korekt i uzupełnień w rejestrach, o których mowa w ust. 8 i 8a, mając na względzie potrzebę ochrony danych zawartych w rejestrze i właściwość miejscową organów Inspekcji Weterynaryjnej,
2)
szczegółowe warunki weterynaryjne przy wprowadzaniu na rynek zwierząt, o których mowa w ust. 1, 2 i 15, oraz wzory świadectw zdrowia,
3)
wzory księgi rejestracji i paszportu zwierząt, z wyjątkiem koni

- mając na względzie potrzebę zapewnienia kontroli przemieszczania się zwierząt, a także ochronę zdrowia ludzi i zwierząt,

3a)
wzory paszportów dla koni

- mając na względzie specyfikę poszczególnych ras koni hodowlanych, wymagania międzynarodowe dla tych paszportów oraz potrzebę zapewnienia kontroli przemieszczania się koni, a także ochronę zdrowia ludzi i zwierząt,

4)
wysokość opłat za czynności związane z oznakowaniem, wydawaniem paszportów zwierząt i ksiąg rejestracji, uwzględniając koszty ponoszone przez Agencję, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych,
5)
wysokość opłat za:
a)
dokonanie opisu słownego i graficznego konia,
b)
zarejestrowanie konia i wydanie paszportu,
c)
dokonywanie zmian w rejestrze koni

- uwzględniając koszty ponoszone przez podmioty, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.

1.  43
 Psy w wieku powyżej trzech miesięcy żyjące na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
2.  44
 Posiadacze psów obowiązani są doprowadzać psy do wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii punktów szczepień:
1)
w terminie trzech miesięcy od dnia ukończenia przez psa wieku dwóch miesięcy lub
2)
w terminie określonym przez lekarza weterynarii podczas poprzedniego szczepienia.
3. 
Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie, a informacje o dokonaniu tej czynności zamieszcza się w rejestrze psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie.
4.  45
 Minister właściwy do spraw rolnictwa, mając na względzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób zakaźnych zwierząt na określonych obszarach kraju, w drodze rozporządzenia:
1)
określi:
a)
szczegółowe zasady przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, a w szczególności obszary, o których mowa w ust. 1, rodzaj szczepionki i sposób jej podania,
b)
szczegółowe zasady prowadzenia rejestru i wzór zaświadczenia, o których mowa w ust. 3,
2)
może wprowadzić obowiązek ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie oraz psów przeciwko nosówce.
1. 
Materiał szczególnego, wysokiego i niskiego ryzyka, o ile nie zachodzi podejrzenie o chorobę zakaźną, należy niezwłocznie zgłosić i przekazać podmiotom zajmującym się jego zbieraniem lub przetwarzaniem, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 
Obowiązek przekazania materiału wysokiego ryzyka podmiotom, o których mowa w ust. 1, nie dotyczy pojedynczych zwłok zwierząt domowych, zwłok prosiąt, królików, owiec i kóz poniżej czwartego tygodnia życia oraz pojedynczych sztuk drobiu, które mogą być zagrzebane lub spalone w warunkach nienaruszających przepisów o ochronie środowiska.
3. 
Mieszanina materiału wysokiego i niskiego ryzyka jest uznawana za materiał wysokiego ryzyka, natomiast mieszanina, w skład której wchodzi materiał szczególnego ryzyka, stanowi materiał szczególnego ryzyka.
4. 
Posiadacz materiału szczególnego ryzyka lub osoba kierująca zakładem, w którym ten materiał powstaje, są obowiązani do segregowania i oznakowania tego materiału.
5. 
Materiał szczególnego ryzyka spala się lub grzebie po uprzednim przetworzeniu.
6. 
W wyjątkowych przypadkach materiał wysokiego i szczególnego ryzyka może zostać przekazany na grzebowisko lub zostać spalony bez przetworzenia, po uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii wyrażającej na to zgodę.
7. 
Do dokonania zgłoszenia i przekazania materiału szczególnego i wysokiego ryzyka jest obowiązana osoba kierująca zakładem, w którym powstał materiał wysokiego lub szczególnego ryzyka, posiadacz tego materiału, a jeżeli posiadacza takiego nie można ustalić - zarządca terenu, na którym znajduje się ten materiał.
8. 
Tworzenie i utrzymywanie grzebowisk oraz miejsc spalania zwłok zwierzęcych i ich części określają przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Koszty budowy grzebowisk i przygotowania miejsc spalania zwłok zwierzęcych i ich części są refundowane gminie ze środków budżetu państwa.
9.  47
 Odpadów kuchennych nie stosuje się w żywieniu trzody chlewnej.
10.  48
 Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
1)
wykaz materiałów niskiego, wysokiego i szczególnego ryzyka,
2)
szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy zgłaszaniu, zbieraniu, przekazywaniu, segregowaniu, oznakowaniu, przetwarzaniu oraz postępowaniu z materiałami niskiego, wysokiego i szczególnego ryzyka

- uwzględniając ochronę zdrowia ludzi i zwierząt oraz dostosowanie sposobu i warunków postępowania z materiałami niskiego, wysokiego i szczególnego ryzyka do obowiązujących w tym zakresie przepisów Unii Europejskiej.

22 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
23 Art. 5 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 marca 2003 r.
24 Art. 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 marca 2003 r.
25 Art. 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 marca 2003 r.
26 Art. 5 ust. 1 pkt 4 uchylony przez art. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.03.122.1144) z dniem 29 lipca 2003 r.
27 Art. 5 ust. 1 pkt 7a zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.
28 Art. 5 ust. 1a dodany przez art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r., z tym że w odniesieniu do gospodarstw, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
29 Art. 5 ust. 1b dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.
30 Art. 5 ust. 3:

- zmieniony przez art. 2 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r., z tym że w odniesieniu do gospodarstw, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.03.122.1144) z dniem 29 lipca 2003 r.

31 Art. 5 ust. 3 pkt lit. b) uchylona przez art. 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.03.122.1144) z dniem 31 lipca 2003 r.
32 Art. 5 ust. 3a dodany przez art. 2 pkt 4 lit. d) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
33 Art. 5 ust. 3b dodany przez art. 2 pkt 4 lit. d) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
34 Art. 5 ust. 3c dodany przez art. 2 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r., z tym że w odniesieniu do gospodarstw, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
35 Art. 5 ust. 3d dodany przez art. 2 pkt 4 lit. d) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
36 Art. 5 ust. 3d pkt 5 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.
37 Art. 5 ust. 4:

- zmieniony przez art. 2 pkt 4 lit. e) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. f) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.03.122.1144) z dniem 29 lipca 2003 r.

38 Art. 5 ust. 5:

- dodany przez art. 2 pkt 4 lit. f) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.

39 Art. 6 zmieniony przez art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r., z tym że art. 6 ust. 1 i 3 w odniesieniu do gospodarstw, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
40 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.03.122.1144) z dniem 29 lipca 2003 r.
41 Art. 7:

- zmieniony przez art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r., z tym że:

- w odniesieniu do bydła wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- w odniesieniu do owiec, kóz, świń, koni, jeleni i danieli wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r., z tym że ust. 5b pkt 2 wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

42 Art. 7 ust. 5b pkt 2 zostanie dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2005 r.
43 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
44 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
45 Art. 8 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. c) ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
46 Art. 9 zmieniony przez art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. (Dz.U.01.129.1438) zmieniającej nin. ustawę z dniem 13 lutego 2002 r.
47 Art. 9 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.
48 Art. 9 ust. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.52.450) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 kwietnia 2003 r.