Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zwalczanie chorób i szkodników ziemniaków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.10.76

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1986 r.

Rozdział 1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Do chorób i szkodników roślin uprawnych podlegających zwalczaniu zalicza się:
1)
bakteriozę pierścieniową (Corynebacterium sependonicum Skapt. et Burkh),
2)
mątwika ziemniaczanego (Heterodera rostochiensis Woll),
3)
raka ziemniaczanego (Synchytrium endobioticum Perc),
4)
stonkę ziemniaczaną (Leptionotarsa decemilineata Say).
2.
Do chorób roślin uprawnych podlegających zwalczaniu zalicza się również choroby wirusowe ziemniaka i zarazę ziemniaczaną, jeżeli prezydia powiatowych rad narodowych w drodze zarządzenia zaliczą te choroby do podlegających obowiązkowi zwalczania. Obowiązek zwalczania tych chorób może dotyczyć terenu całego powiatu lub jego części.
§  2.
1.
Grunt, na którym są uprawiane ziemniaki, uważa się za grunt zarażony, jeżeli na tych ziemniakach lub gruncie stwierdzono wystąpienie chorób i szkodników, o których mowa w § 1 ust. 1.
2.
W razie stwierdzenia chorób i szkodników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej, zwany dalej "organem rolnym", wydaje decyzję nakazującą zwalczanie choroby lub szkodnika w sposób określony w rozporządzeniu.
3.
W razie wykrycia chorób i szkodników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, w czasie transportu ziemniaków, organ rolny wydaje decyzję nakazującą przewiezienie ich do najbliższego zakładu przerobu ziemniaków, w którym technologia przerobu daje gwarancję zniszczenia chorób i szkodników.
§  3.
1.
Osoby fizyczne i prawne użytkujące grunty, przechowywujące ziemniaki oraz zajmujące się ich transportem obowiązane są niezwłocznie zgłosić naczelnikowi gminy każdy wypadek wykrycia chorób i szkodników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, lub objawów ich występowania.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać dokładne określenie miejsca wykrycia choroby lub szkodnika oraz nazwisko i imię (nazwę) osoby, o której mowa w ust. 1. Do zgłoszenia należy dołączyć próbkę zarażonych ziemniaków wraz z pobraną z tego miejsca ziemią.
3.
Naczelnik gminy niezwłocznie przekazuje zgłoszenie organowi rolnemu.
§  4.
Worki, narzędzia, maszyny rolnicze, środki transportu, skrzynki i inne przedmioty, które stykały się z ziemniakami zarażonymi, oraz pomieszczenia, w których przechowywane były te ziemniaki, podlegają dezynfekcji według wskazówek powiatowej stacji kwarantanny i ochrony roślin.
§  5.
1.
Łęciny ziemniaków pochodzące z gruntu zarażonego należy zebrać i spalić.
2.
Samosiewy ziemniaka na gruntach zarażonych należy usuwać niezwłocznie po ich wzejściu.