Rozdział 4 - Przepisy wspólne. - Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy od niektórych grup podatników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.55.378

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1976 r.

Rozdział  4

Przepisy wspólne.

§  16. 39
(uchylony).
§  17.
W razie niezłożenia wniosku, o którym mowa w § 7 ust. 1 i § 11 ust. 2, podatnik jest obowiązany opłacać podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych oraz prowadzić odpowiednie księgi, stosownie do przepisów o księgach podatkowych i handlowych.
§  18.
Jeżeli wniosek o przyznanie karty podatkowej lub ryczałtu nie zostanie uwzględniony, podatnik jest obowiązany do opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych. W tym wypadku podatnicy, korzystający dotychczas ze zwolnienia od prowadzenia ksiąg na podstawie § 2 ust. 1, obowiązani są do założenia i prowadzenia właściwych ksiąg, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało im doręczone zawiadomienie o nieuwzględnieniu wniosku o przyznanie karty podatkowej lub ryczałtu.
§  19.
1. 40
Od decyzji odmawiającej przyznania karty podatkowej lub ryczałtu albo ustalającej opłatę za kartę podatkową lub ryczałt w kwocie wyższej od wymienionej we wniosku przez podatnika przysługuje w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji prawo wniesienia odwołania albo zrzeczenia się karty podatkowej lub ryczałtu. Odwołanie podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
2. 41
(skreślony).
3. 42
(skreślony).
4.
W razie zrzeczenia się prawa opłacania karty podatkowej lub ryczałtu powstaje obowiązek opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych. Obowiązek prowadzenia ksiąg - z zastrzeżeniem § 2 ust. 2 powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się karty podatkowej lub ryczałtu.
5. 43
(skreślony).
§  20.
1.
W razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego opłatę za kartę podatkową lub ryczałt za pierwszy rok działalności ustala się w wysokości sumy rat należnych za okres poczynając od miesiąca, w którym rozpoczęto wykonywanie działalności.
2.
W razie zaprzestania w ciągu roku na stałe wykonywania działalności zgłoszonej w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu podatkowym, nie pobiera się opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu za okres do dońca roku po zaprzestaniu wykonywania działalności. Jeżeli chodzi o wytwórnie cegły palonej, w razie zgłoszenia zaprzestania na stałe wypalania cegły w okresie, który był przyjęty przy ustalaniu ryczałtu, i w związku z tym niedokonania w roku podatkowym takiej ilości cykli wypału, jaka była przyjęta przy ustalaniu wysokości ryczałtu, nie pobiera się ryczałtu przypadającego na nie dokonane cykle wypału.
3.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w wykonywaniu działalności spowodowanej szczególnymi okolicznościami, np. dłuższą chorobą, wypoczynkiem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, remontem urządzeń, naprawą pojazdów mechanicznych, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu za pełny okres trwania przerwy w wysokości po 1/30 miesięcznej raty za każdy dzień przerwy pod warunkiem zgłoszenia przerwy przez podatnika w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodującej przerwę. Za przerwy spowodowane szczególnymi okolicznościami nie uważa się przy opłacaniu karty podatkowej przerw, które wiążą się ze specyfiką danej działalności i z reguły występują corocznie przy wykonywaniu niektórych rzemiosł, np. betoniarstwo, murarstwo. Nie uwzględnia się czasowych przerw w wykonywaniu działalności, które zostały uwzględnione przy ustalaniu ryczałtu umownego (§ 12 ust. 2).
4.
Przepis ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie w razie rozpoczęcia lub zaprzestania na stałe wykonywania działalności (ust. 1 i 2) w ciągu miesiąca przy ustalaniu raty należnej za ten miesiąc.
§  21.
1. 44
Podatnicy opłacający kartę podatkową lub ryczałt obowiązani są zawiadomić właściwy organ o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym przez siebie wniosku, a jeżeli małżonek prowadzi odrębną działalność opodatkowaną kartą podatkową lub ryczałtem na terenie właściwości innego właściwego organu niż podatnik - również o zmianach w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku małżonka, a mianowicie:
1)
o zmianach, które powodują utratę prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu,
2) 45
o zmianach, które nie powodują następstw określonych w pkt 1, lecz mają wpływ na wysokość opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu, tj. o zmianach w stanie zatrudnienia (również pełnoletnich członków rodziny), o zmianach miejsca wykonywania świadczeń, o zmianach rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, o zmianie pojazdu przy wykonywaniu transportu mechanicznego,
3)
jeżeli wykonują rzemiosło, które w praktyce z reguły nie jest wykonywane przez okres całego roku (np. murarstwo) i w związku z tym za podstawę do ustalenia ryczałtu przyjęto okres wykonywania działalności podany przez podatnika - o rozpoczęciu wykonywania działalności w okresie, który nie został objęty ryczałtem,
4) 46
o zatrudnieniu czeladników i absolwentów zasadniczych szkół zawodowych określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugie i § 9 ust. 5 zdanie drugie oraz o czasowym zatrudnieniu pracownika lub pełnoletniego członka rodziny zamiast nieobecnego stałego pracownika (ust. 2),
5)
jeżeli prowadzą wytwórnie cegły palonej - o zmianach wyposażenia cegielni (np. maszyny, urządzenia, pojemność pieca), o przekroczeniu maksymalnej liczby zatrudnionych pracowników podanej w karcie wyposażenia cegielni, o rozpoczęciu wypalania cegły w miesiącach, w których według oświadczenia podatnika cegła nie miała być wypalana, o przekroczeniu ilości cykli wypału przyjętej przy ustalaniu wysokości ryczałtu oraz o czasowym unieruchomieniu wytwórni spowodowanym szczególnymi okolicznościami, np. awarią, remontem, dłuższą chorobą, trwającymi nieprzerwanie co najmniej przez okres odpowiadający jednemu cyklowi wypału.
2. 47
Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny zamiast nieobecnego stałego pracownika, jeżeli jego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi okolicznościami, np. dłuższą chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 15 dni.
3. 48
O zmianach określonych w ust. 1 podatnik obowiązany jest zawiadomić pisemnie właściwy organ najpóźniej w terminie siedmiu dni. W wypadku jednak, gdy zmiana dotyczy zatrudnienia dodatkowej osoby, oraz w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 4 obowiązek zawiadomienia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia pracy przez daną osobę.
§  22.
1. 49
Podatnicy zostaną wyłączeni z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt i opłacać będą podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych na podstawie decyzji właściwego organu:
1)
za część roku podatkowego - w razie zawiadomienia o utracie warunków do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu (§ 21 ust. 1 pkt 1) z wyjątkiem przekroczenia granicy obrotu określonej w § 9 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 lub granicy produkcji cegły określonej w § 9 ust. 1 pkt 1 lit. d); wyłączenie obejmuje część roku podatkowego, poczynając od miesiąca, w którym powstały okoliczności uzasadniające wyłączenie z grupy podatników opłacających kartę podatkową lub ryczałt,
2)
za cały rok podatkowy - w razie:
a)
wprowadzenia w błąd właściwego organu przez podanie we wniosku (§ 7 ust. 1 i § 11 ust. 2) lub zawiadomieniu (§ 21 ust. 1) danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione przyznanie bądź ustalenie karty podatkowej lub ryczałtu w kwocie niższej od należnej,
b)
niezawiadomienia właściwego organu o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1, powodujących utratę prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu albo podwyższenie opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu,
c)
przekroczenia granicy obrotu określonej w § 9 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 lub granicy produkcji cegły określonej w § 9 ust. 1 pkt 1 lit. d),
d)
nieprowadzenia lub nierzetelnego prowadzenia księgi zakupu ryb albo prowadzenia jej niezgodnie z przepisem § 15 ust. 4 przez podatników opłacających z tytułu sprzedaży ryb odrębny ryczałt,
e) 50
osiągnięcia przez rzemieślnika udowodnionego obrotu oczywiście niemożliwego do uzyskania w warunkach zatrudnienia podanych we wniosku o przyznanie karty podatkowej,
f) 51
niedotrzymania przez rzemieślników opłacających kartę podatkową określonego w § 3 ust. 1 i 3 warunku wykonywania usług dla ludności lub rolnictwa w rozmiarze co najmniej połowy ogólnego obrotu rocznego.
2. 52
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, za tę część roku, w której nie służy im prawo do karty podatkowej, może być zastosowane opodatkowanie w formie ryczałtu, jeżeli wykonują działalność w warunkach uprawniających do opłacania ryczałtu i w terminie określonym w § 21 ust. 3 zgłoszą wniosek o zaliczenie do ryczałtu.
3.
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na zasadach ogólnych, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
4.
W stosunku do małżonków, opłacających odrębnie karty podatkowe lub ryczałty umowne, wyłączenie z karty podatkowej lub ryczałtu jednego z małżonków i opodatkowanie go na zasadach ogólnych powoduje równocześnie wyłączenie z karty podatkowej lub ryczałtu drugiego małżonka. Wyłączenie nie następuje jednak w wypadku określonym w ust. 2, natomiast dokonuje się zmiany wysokości ryczałtu u małżonka (§ 12 ust. 4).
5. 53
Właściwy organ orzeka o utracie prawa do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu na podstawie materiału dowodowego. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. e), wymagają potwierdzenia przez właściwy cech na podstawie opinii biegłego.
6.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 kwoty wpłacone na poczet opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
7. 54
W razie wyłączenia z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, jeżeli powstanie obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, i w ust. 1 pkt 2 lit. c), jeżeli podatnik zawiadomi właściwy organ o utracie warunków do opłacania ryczałtu - obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego (w razie opłacania karty podatkowej) oraz założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata tych warunków, a w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. e) - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja o wyłączeniu.
8.
Przy opodatkowaniu w formie karty podatkowej oraz jeżeli ryczałt został ustalony na okres trzyletni, wyłączenia dokonuje się poczynając od miesiąca (ust. 1 pkt 1) lub roku podatkowego (ust. 1 pkt 2), w którym powstały okoliczności uzasadniające wyłączenie. Wyłączenie z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt w pierwszym lub drugim roku okresu trzyletniego, na który przyznano kartę podatkową lub ryczałt, nie stoi na przeszkodzie opłacaniu podatków w tej formie od następnego roku podatkowego, jeżeli podatnik odpowiada od tego roku warunkom określonym w rozporządzeniu i złoży we właściwym terminie wniosek.
§  23.
1.
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 2, a ponadto w razie zmiany obowiązujących cen za usługi transportowe (§ 9 ust. 1 pkt 4), zmiana wysokości opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności uzasadniające zmianę, przy czym ratę za ten miesiąc pobiera się w dotychczasowej wysokości, jeżeli zmiana nastąpiła po dniu 15 tego miesiąca, albo w nowej wysokości, jeżeli zmiana nastąpiła przed dniem 15 tego miesiąca.
2.
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 3, za każdy miesiąc działalności nie objętej wymiarem rocznego ryczałtu wymierza się - niezależnie od ustalonej do uiszczenia w tym miesiącu raty ryczałtu - ryczałt w wysokości odpowiadającej kwocie wynikającej z podziału kwoty rocznego ryczałtu przez liczbę miesięcy objętych wymiarem tego ryczałtu.
3. 55
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 21 ust. 1 pkt 5, zmiana ryczałtu następuje po zakończeniu roku podatkowego. Jeżeli w następstwie zmian należałoby obniżyć wysokość ryczałtu, właściwy organ ogranicza pobór miesięcznych rat ryczałtu o odpowiednią kwotę, a jeżeli należałoby podwyższyć wysokość ryczałtu, właściwy organ w drodze tymczasowej decyzji podwyższa ryczałt. Sposób obliczenia ryczałtu podany w § 20 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Po zakończeniu roku podatkowego właściwy organ wydaje decyzję zmieniającą wysokość ryczałtu, biorąc pod uwagę całoroczną działalność podatnika.
§  24.
1.
Od decyzji wyłączającej z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt albo zmieniającej wysokość opłaty za kartę podatkową lub ryczałtu podatnik może w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia decyzji złożyć odwołanie.
2.
Odwołanie od decyzji wyłączającej z grupy osób opłacających kartę podatkową lub ryczałt podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym. Odwołanie od decyzji zmieniającej wysokość karty podatkowej lub ryczałtu podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w § 19.
39 § 16 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
40 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
41 § 19 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
42 § 19 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
43 § 19 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
44 § 21 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

45 § 21 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
46 § 21 ust. 1 pkt 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

47 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
48 § 21 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

49 § 22 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

50 § 22 ust. 1 pkt 2 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
51 § 22 ust. 1 pkt 2 lit. f) dodana przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
52 § 22 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
53 § 22 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

54 § 22 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

55 § 23 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.