Rozdział 2 - Karta podatkowa. - Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy od niektórych grup podatników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.55.378

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1976 r.

Rozdział  2

Karta podatkowa.

§  3.
1. 2
Zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej, zwanej dalej "kartą podatkową", mogą opłacać następujący podatnicy:
1) 3
rzemieślnicy świadczący usługi dla ludności lub rolnictwa w rodzajach rzemiosł i miejscowości określonych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą" - przy zatrudnianiu pracowników nie przekraczającym stanu określonego w tabeli, przy czym:
a)
w zakresie rzemiosł: betoniarstwo z wyjątkiem nagrobkowego, garncarstwo, bednarstwo, koszykarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie, wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy itp., wyrabianie wycinanek i ozdób z papieru, kilimiarstwo, powroźnictwo, rymarstwo - może być również wykonywana wyłącznie produkcja, także dla innych odbiorców niż ludność lub rolnictwo,
b)
w zakresie rzemiosł: grawerstwo, mechanika maszyn biurowych, sztukatorstwo, cholewkarstwo, szewstwo ortopedyczne, ortopedyka, witrażownictwo, organmistrzostwo oraz naprawa i strojenie wszelkich instrumentów muzycznych - usługi mogą być również wykonywane wyłącznie dla innych odbiorców niż ludność lub rolnictwo;
2)
osoby prowadzące działalność w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach nie połączonej ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym również piwa, w rodzajach i rozmiarach działalności oraz w rodzajach miejscowości określonych w tabeli.
2. 4
Kartę podatkową mogą również opłacać rzemieślnicy wykonujący rzemiosło na podstawie zezwolenia bez zatrudnienia pracowników w warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 września 1972 r. w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 45, poz. 288) w rodzajach rzemiosł i miejscowości wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik do tego rozporządzenia.
3.
Rzemieślnika uważa się za świadczącego usługi dla ludności lub rolnictwa w rozumieniu ust. 1, jeżeli osiągnięty przez niego obrót z wykonywania tych usług wynosi co najmniej połowę ogólnego obrotu rocznego.
3a. 5
Obrotu osiągniętego z wykonania usługi dla innego odbiorcy niż ludność lub rolnictwo, w razie gdy zwłoka w wykonaniu usługi mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi albo mienia, nie bierze się pod uwagę przy ocenie prawa do opłacania przez rzemieślnika karty podatkowej, jeżeli okoliczność tę stwierdzi odbiorca usługi na kopii rachunku za usługę.
4. 6
Za usługi dla ludności i rolnictwa uważa się usługi określone w przepisach o rozwoju usług.

5.  7 Nie uważa się za pracowników członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z rzemieślnikiem oraz osób w liczbie do trzech, zatrudnionych przez rzemieślnika, zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w okresie trwania nauki lub przyuczania, jeżeli osoby te odbywają naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy po raz pierwszy i nie są wykwalifikowanymi pracownikami w innym zawodzie rzemieślniczym. Na równi z osobami szkolonymi, których nie uważa się za pracowników, traktuje się wyszkolonych przez rzemieślnika i zatrudnionych przez niego, zgodnie z przepisami o wykonywaniu rzemiosła, czeladników w okresie do 24 miesięcy po zdaniu przez nich pierwszego egzaminu czeladniczego. Liczba tych czeladników nie może być większa niż dwóch przy wykonywaniu rzemiosła bez zatrudnienia pracownika i nie większa niż jeden przy zatrudnieniu jednego lub dwóch pracowników.

§  4. 8
1.
Podatnicy, o których mowa w § 3, opłacają kartę podatkową, jeżeli:
1)
posiadają uprawnienie do wykonywania zgłoszonej działalności, przewidziane w obowiązujących przepisach,
2)
przy wykonywaniu rzemiosła nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie, jak i z usług innych zakładów rzemieślniczych lub przedsiębiorstw; nie wyłącza jednak prawa opłacania karty podatkowej korzystanie z usług zakładów:
a)
cholewkarskich przy wykonywaniu szewstwa,
b)
kołodziejskich przy wykonywaniu kowalstwa,
c)
kowalskich przy wykonywaniu kołodziejstwa,
d)
stolarskich przy wykonywaniu tapicerstwa i szklarstwa,
e)
tapicerskich i szklarskich przy wykonywaniu stolarstwa,
f)
blacharskich, brązowniczych, elektromechanicznych, galwanizatorskich, grawerskich, odlewniczych, spawalniczych, tokarstwa w metalu oraz tokarstwa w drewnie przy wykonywaniu usług, których rzemieślnik nie może wykonać we własnym zakresie,
g)
innych zakładów w zakresie nie przekraczającym łącznie 5% rocznego obrotu osiągniętego przez rzemieślnika, zlecającego wykonanie tych usług,
3)
sprzedają tylko wyroby własnej produkcji; zastrzeżenie to nie dotyczy wyrobów obcej produkcji, jeżeli stanowią one niezbędny dodatek do wykonanej usługi lub gotowego wyrobu własnej produkcji,
4)
nie wykonują innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika; nie wyłącza jednak prawa do opłacania karty podatkowej wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej kartą podatkową lub w formie ryczałtu umownego oraz wykonywanie przez podatnika lub jego małżonka działalności opodatkowanej w innych formach zryczałtowanych, jeżeli przepisy dotyczące tych form opodatkowania na to zezwalają.
2.
Przepisy ust. 1 i § 3 stosuje się również w wypadkach, gdy działalność, z wyjątkiem określonej w § 3 ust. 1 pkt 2, wykonywana jest przez wspólników, pod warunkiem że wszyscy wspólnicy są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania działalności oraz że liczba wspólników nie przekracza dwóch, a przy wykonywaniu murarstwa i ciesielstwa bez zatrudnienia pracownika najemnego - trzech wspólników.
§  5. 9
Podatnicy opłacający kartę podatkową zwolnieni są od obowiązku uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, określonych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  6.
1.
Opłatę za kartę podatkową ustala się w kwotach rocznych na okres trzech lat.
2.
Roczne kwoty opłaty za kartę podatkową określa tabela. W wypadkach, o których mowa w § 3 ust. 2, opłatę za kartę podatkową ustala się w wysokości opłaty skarbowej właściwej dla rodzaju i miejsca wykonywania rzemiosła bądź w sposób określony w ust. 7.
3. 10
W razie zatrudnienia przez rzemieślnika pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, lub czeladników określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugie, podwyższa się opłatę za kartę podatkową na każdego członka rodziny i czeladnika za każdy miesiąc, w którym był zatrudniony:
1)
o 1/2 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "a", jeżeli nie zatrudnia pracowników,
2)
o 1/3 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "b", jeżeli zatrudnia jednego pracownika,
3)
o 1/4 raty miesięcznej stawki określonej w tabeli literą "c", jeżeli zatrudnia dwóch pracowników.
4. 11
Opłaty za kartę podatkową określone w tabeli obniża się o 20% dla rzemieślników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub którzy są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli nie zatrudniają pracowników, czeladników określonych w § 3 ust. 5 zdanie drugiei pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka.
5. 12
Właściwy organ stopnia powiatowego może przyznać obniżkę w wysokości do 50% opłaty za kartę podatkową:
1)
dla rzemieślników, o których mowa w ust. 4, w razie zaistnienia okoliczności zasługujących na szczególne uwzględnienie,
2)
w razie gdy rozmiar wykonywanego rzemiosła tak znacznie odbiega od rozmiaru przeciętnej działalności tego rodzaju, że opłata za kartę podatkową określona w tabeli byłaby dla rzemieślnika oczywiście za wysoka,
3) 13
na wniosek rzemieślnika lub z urzędu w stosunku do rzemieślników, którzy wykonują ciesielstwo, dekarstwo, murarstwo i zduństwo i zatrudniają pracowników tylko okresowo.
6.
Liczbę mieszkańców i rodzaj miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego.
7.
Jeżeli rzemieślnik wykonuje różne rodzaje rzemiosł, dla których przewidziane są w tabeli różne wysokości opłaty za kartę podatkową, bądź jeżeli którekolwiek z tych rzemiosł jest objęte opłatą skarbową (§ 3 ust. 2), opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla tego rodzaju rzemiosła, dla którego jest ustalona najwyższa opłata za kartę podatkową bądź opłata skarbowa.
8. 14
Za miejscowość, w której wykonywana jest działalność, uważa się miejscowość wymienioną w uprawnieniu do jej wykonywania. Od rzemieślników wykonujących rodzaje rzemiosł, które z istoty swej nie mogą być wykonywane w jednym stałym miejscu, np. dekarstwo, malarstwo, murarstwo, zduństwo, i w związku z tym dla ich wykonywania nie jest konieczne zorganizowanie zakładu rzemieślniczego, opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla miejscowości, w której rzemieślnik ma miejsce zamieszkania, chyba że przeważającą część obrotu osiąga on ze świadczeń wykonywanych w miejscowości, dla której ustalona jest wyższa opłata za kartę podatkową; wówczas opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla tej ostatniej miejscowości.
9. 15
Jeżeli działalność objęta opodatkowaniem kartą podatkową wykonywana jest wspólnie, ustala się jeden łączny wymiar opłaty za kartę podatkową dla wszystkich wspólników. Wysokość opłaty za kartę podatkową ustala się w kwocie równej stawce przewidzianej dla rzemieślnika przy stanie zatrudnienia (wraz z rzemieślnikiem) odpowiadającym łącznej liczbie wspólników i pracowników.
§  7. 16
1.
Karta podatkowa przysługuje podatnikowi, który złoży właściwemu organowi właściwemu według siedziby zakładu wniosek zawarty w deklaracji, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego pierwszy rok podatkowy okresu trzyletniego, na który ma być przyznana karta podatkowa. Podatnik, który rozpoczął wykonywanie działalności w ciągu roku podatkowego, obowiązany jest do złożenia wniosku przed rozpoczęciem tej działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie objętym wnioskiem. Wniosek składa się raz na trzy lata. Jeżeli do końca każdego roku podatkowego, objętego prawem do opłacania karty podatkowej, podatnik nie zgłosił całkowitego zaprzestania wykonywania działalności, uważa się, że wykonuje on działalność i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2.
Przy składaniu wniosku podatnik obowiązany jest okazać właściwemu organowi uprawnienie do wykonywania działalności. Do wniosku stosuje się tryb przewidziany w przepisach o postępowaniu podatkowym dla deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
3.
Właściwy organ, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku, a w razie nasuwających się wątpliwości co do przysługującego rzemieślnikowi prawa opłacenia karty podatkowej - w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca - wydaje decyzję ustalającą opodatkowanie kartą podatkową, a gdy stwierdzi brak warunków do opłacania karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną.
§  8. 17
Roczna opłata za kartę podatkową płatna jest bez wezwania w ratach:
1)
kwartalnych w terminie do dnia 7 następnego miesiąca po upływie każdego kwartału, jeżeli stawka roczna nie przekracza 2.400 zł,
2)
miesięcznych w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły - w pozostałych wypadkach.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
5 § 3 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
6 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.
7 § 3 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

8 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
9 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
10 § 6 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

11 § 6 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

12 § 6 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

13 § 6 ust. 5 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

14 § 6 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.
15 § 6 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.
16 § 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 lutego 1976 r. (Dz.U.76.8.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 1976 r.

17 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1975 r. (Dz.U.75.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1975 r.