§ 2. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego z tytułu świadczenia usług przez zakłady usługowe prowadzone przez spółdzielnie według zasad zryczałtowanego rozrachunku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.35.276

Akt utracił moc
Wersja od: 12 października 1988 r.
§  2.
1.
Podstawą do liczenia należnego podatku zryczałtowanego są miesięczne stawki podatku określone w tabeli i liczba zatrudnionych pracowników.
2.
Podatek zryczałtowany podwyższa się:
1)
o 20% - od zakładów zatrudniających 3 pracowników,
2)
o 30% - od zakładów zatrudniających 4 pracowników,
3)
o 40% - od zakładów zatrudniających 5 i więcej pracowników.
3.
Podatek zryczałtowany (ust. 1) podwyższa się również - w razie gdy przy świadczeniu określonych usług stosuje się podatek obrotowy liczony od sprzedaży tych usług, przekraczający stawkę 5% - o kwotę stanowiącą różnicę między stawką 5% a stawką właściwą dla danego rodzaju usług.
4.
Przy podwyższeniu podatku zryczałtowanego, o którym mowa w ust. 3, spółdzielnie prowadzące zakłady usługowe są obowiązane prowadzić pełną ewidencję sprzedaży usług objętych tym podatkiem.
5.
W razie zmiany liczby pracowników zatrudnionych w zakładzie usługowym, podatek zryczałtowany uiszcza się w wysokości odpowiedniej do liczby zatrudnionych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
6.
Jeżeli zakład jest uprawniony do wykonywania różnego rodzaju usług, dla których są przewidziane stawki podatku zryczałtowanego w różnej wysokości, wysokość podatku zryczałtowanego ustala się według stawki właściwej dla tego rodzaju usług, dla którego jest przewidziana najwyższa stawka.
7.
Jeżeli świadczenie usług nie wymaga zorganizowania zakładu usługowego, stawkę podatku ustala się w wysokości właściwej dla tej miejscowości, w której świadczone usługi stanowią największy udział w ogólnej wartości usług.
8.
W razie udokumentowania przez spółdzielnię przerw w wykonywaniu działalności zakładu usługowego lub przerwy w wykonywaniu pracy przez pracownika zatrudnionego w zakładzie usługowym, nie pobiera się podatku zryczałtowanego za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.