§ 5. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.
§  5.
1.
Podstawę opodatkowania w formie ryczałtu stanowi obrót roczny wynikający z książki ewidencji sprzedaży oraz dochód roczny ustalony z zastosowaniem określonego w decyzji (§ 6 ust. 1) procentowego wskaźnika zysku netto od obrotu.
2.
Ryczałt za rok podatkowy stanowi suma podatków obrotowego i dochodowego przypadających od obrotu i dochodu, stanowiących podstawę opodatkowania w formie ryczałtu. W wypadkach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. b) i ust. 3 przy ustalaniu wysokości ryczałtu uwzględnia się odpowiednio wyższą lub niższą stopę procentową podatku dochodowego. Jeżeli działalność jest wykonywana przez wspólników, ustala się łączny wymiar podatków w formie ryczałtu dla spółki.
3.
W razie rozpoczęcia wykonywania lub zaprzestania na stałe wykonywania działalności w ciągu roku, ryczałt w części przypadającej na podatek dochodowy za okres wykonywania działalności ustala się przyjmując za podstawę dochód osiągnięty w tym okresie i stosując do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym; dotyczy to również wymiaru podatku dochodowego za pozostałą część roku, jeżeli podatnik w tym okresie uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu.
4. 8
Izba skarbowa może, na wniosek właściwej izby rzemieślniczej, zastosować na terenie województwa obniżkę wysokości ryczałtu, nie większa jednak niż o 10% dla podatników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wykonujących to rzemiosło. Obniżka ta może dotyczyć wszystkich lub niektórych rodzajów rzemiosł artystycznych, których rozwój na terenie województwa jest szczególnie potrzebny. Obniżka przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwą izbę rzemieślniczą wykonywania rzemiosła artystycznego, po dokonaniu oceny działalności wytwórczej lub usługowej podatnika przez komisję rzemiosł artystycznych. Obniżkę stosuje się poczynając od wskazanego przez izbę rzemieślniczą miesiąca, w którym podatnik rozpoczął wykonywanie rzemiosła artystycznego. Obniżkę cofa się poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła artystycznego. Izba rzemieślnicza zawiadamia urząd skarbowy o rozpoczęciu i zaprzestaniu przez podatnika wykonywania rzemiosła artystycznego.
8 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 i 6 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.