§ 2. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.
§  2.
1.
Podatnicy, o których mowa w § 1, mogą być opodatkowani w formie ryczałtu, jeżeli:
1)
mają uprawnienie do wykonywania działalności, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
2)
nie wykonują sami ani ich małżonkowie - poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w § 1 - innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; nie wyłącza jednak zastosowania ryczałtu wykonywanie:
a)
przez podatnika lub jego małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej w formach zryczałtowanych od przychodów ze zrywki i wywozu drewna z lasów z użyciem ciągników, z hodowli lisów i norek oraz z pozyskiwania i sprzedaży odpadów poużytkowych i produkcyjnych,
b)
przez małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu; jeżeli jednak działalność jest wykonywana przez wspólników, wykonywanie przez małżonka wspólnika działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, z wyjątkiem określonej pod lit. a), wyłącza zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu zarówno w stosunku do spółki, jak i małżonka wspólnika,
3)
prowadzą ewidencję sprzedaży wyrobów, towarów i usług,
4) 2
osiągnęli z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy dochód nie przekraczający sześciokrotnej rocznej przeciętnej w tym roku płacy w gospodarce uspołecznionej albo opłacali w tym roku podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła; podatnicy wykonujący wyłącznie działalność w zakresie rzemiosł: rzeźnictwo i wędliniarstwo, kuchmistrzostwo, młynarstwo, piekarstwo, cukiernictwo oraz wytwarzanie cukierków i wyrobów czekoladowych mogą być opodatkowani w formie ryczałtu także wtedy, gdy osiągnęli w roku poprzedzającym rok podatkowy wyższy dochód, z tym że w razie wykonywania działalności w zakresie cukiernictwa oraz wytwarzania cukierków i wyrobów czekoladowych - nie wyższy łącznie z tych rodzajów rzemiosł niż przypadający od obrotu 15.000.000 zł.
2.
Wysokość sześciokrotnej przeciętnej płacy, o której mowa w ust. 1 pkt 4, jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów w drodze obwieszczenia Ministra Finansów - wstępnie w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy na podstawie danych o wysokości przeciętnej płacy w gospodarce uspołecznionej za trzy kwartały oraz ostatecznie - w terminie do dnia 15 lutego roku podatkowego na podstawie komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego o wysokości przeciętnej płacy w gospodarce uspołecznionej za rok poprzedzający rok podatkowy.
3.
Podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu mogą być opłacane również przez spółki nie posiadające osobowości prawnej, jeżeli wszyscy wspólnicy są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania działalności.
4. 3
Za dochód z działalności osiągnięty w roku poprzedzającym rok podatkowy przyjmuje się kwotę dochodu obliczonego w stosunku rocznym; w razie jednak wykonywania działalności, która ze względu na jej charakter może być wykonywana przez okres krótszy niż rok, przyjmuje się dochód faktycznie osiągnięty. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacał podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach, za dochód z tej działalności uważa się dochód ostatecznie przyjęty do wymiaru podatku dochodowego, a w razie opodatkowania w innych formach - dochód ustalony przez urząd skarbowy w drodze oszacowania.
2 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
3 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.