§ 6. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.6.48

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1982 r.
§  6.
1.
Zaliczenie obrotów do poszczególnych skal stawek ryczałtu następuje według rodzaju rzemiosła określonego w posiadanym przez rzemieślnika uprawnieniu do wykonywania rzemiosła oraz rodzaju wykonywanych świadczeń w zakresie produkcji wyrobów z materiałów własnych, zwanych dalej "produkcją", lub świadczeń w zakresie usług albo produkcji wyrobów wykonywanych w całości lub w części z materiałów powierzonych, zwanych dalej "usługami".
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również, gdy rzemieślnik obejmuje jednym rachunkiem odrębne świadczenia, z których obroty zaliczone są do różnych skal stawek ryczałtu, pod warunkiem wyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów. W razie niewyszczególnienia w rachunku tych świadczeń i obrotów do łącznego obrotu wynikającego z rachunku stosuje się skalę zawierającą najwyższe stawki ryczałtu, przewidzianą od obrotów z wykonanych świadczeń.
3.
W rzemiosłach budowlanych obroty ze świadczeń, w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia przekracza 15%, zalicza się do obrotów z produkcji, a obroty ze świadczeń wykonywanych z materiałów powierzonych lub w których udział wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia nie przekracza 15% - zalicza się do obrotów z usług. W rzemiosłach tych przy ustalaniu udziału wartości materiałów własnych w ogólnej wartości świadczenia:
1)
nie bierze się pod uwagę wartości materiałów wyłączonej z obrotu stosownie do przepisów o podatku obrotowym,
2)
do wartości materiałów własnych wlicza się wartość materiałów zużytych na rusztowania, daszki ochronne, pomosty i inne urządzenia pomocnicze, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami została ona ujęta w kosztorysie wykonawczym razem z wartością zużytych materiałów i uznana przez zamawiającego.