§ 14. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.6.48

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1982 r.
§  14.
1.
Spółdzielnia jest obowiązana sporządzić w czterech egzemplarzach zestawienie roczne, odrębnie dla każdego rzemieślnika oraz odrębnie w zakresie świadczeń na rynek krajowy i świadczeń na eksport, zawierające:
1)
kwoty obrotów z podziałem na obroty zaliczone do poszczególnych skal stawek ryczałtu,
2)
kwotę należnego rocznego ryczałtu ze wskazaniem zastosowanych stawek do poszczególnych obrotów, a w wypadkach określonych w § 8-10 - sposobu ich obliczenia,
3)
kwotę obniżek określonych w § 7,
4)
kwotę przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego,
5)
różnicę do wpłacenia lub zarachowania jako nadpłatę.

Dwa egzemplarze tego zestawienia spółdzielnia przesyła w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym organowi podatkowemu równocześnie z przekazaniem różnicy do budżetu właściwego dla tego organu, trzeci egzemplarz pozostawia we własnych aktach, a czwarty egzemplarz przesyła rzemieślnikowi. W razie zaprzestania na stałe wykonywania przez rzemieślnika świadczeń w ciągu roku podatkowego bądź powstania w ciągu roku podatkowego obowiązku opłacania podatków na ogólnych zasadach spółdzielnia jest obowiązana przesłać egzemplarze zestawienia i przekazać różnicę w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania świadczeń bądź powstanie obowiązku podatkowego na ogólnych zasadach.

2.
Jeżeli w wyniku obliczenia ryczałtu okaże się, że kwota przedpłat pobranych i przekazanych w ciągu roku podatkowego jest wyższa od należnej rocznej kwoty ryczałtu, spółdzielnia nie pobiera przedpłat w roku następnym do czasu pokrycia powstałą nadpłatą przedpłat od obrotów osiągniętych w tym roku.
3.
Organ podatkowy sprawdza prawidłowość wynikającego z zestawienia obliczenia ryczałtu i zawiadamia spółdzielnię o stwierdzonych nieprawidłowościach w terminie dwóch miesięcy od otrzymania zestawienia; w razie stwierdzenia, że ryczałt został obliczony niewłaściwie, w tym samym terminie określa wysokość ryczałtu.