§ 12. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów rzemieślników ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.6.48

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1982 r.
§  12.
1.
Rzemieślnicy opłacający ryczałt są obowiązani do wpłacania przedpłat na poczet podatków odrębnie od obrotów ze świadczeń na rynek krajowy i od obrotów ze świadczeń na eksport.
2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi obrót wynikający z rachunku wystawionego przez rzemieślnika za wykonane świadczenia.
3.
W celu ustalenia wysokości przedpłat spółdzielnia określa dla każdego rzemieślnika obrót ze świadczeń:
1)
na rynek krajowy - przewidywany w stosunku rocznym,
2)
na eksport - wynikający z zawartych umów, przewidzianych do wykonania w roku podatkowym.

Jeżeli małżonek rzemieślnika opłaca odrębnie ryczałt na podstawie rozporządzenia, spółdzielnia przy ustalaniu wysokości przedpłat dla rzemieślnika uwzględnia również obrót określony dla małżonka. Jeżeli małżonkowie są członkami różnych spółdzielni, spółdzielnie te ustalają wysokość obrotów w celu określenia wysokości przedpłat na podstawie własnych danych oraz danych wynikających z informacji spółdzielni, której członkiem jest drugi z małżonków.

4.
Wysokość przedpłat do czasu osiągnięcia przez rzemieślnika górnej granicy przedziału, w którym mieści się obrót określony przez spółdzielnię - określają skale przedpłat zawarte w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Po przekroczeniu przez rzemieślnika tej granicy przedziału wysokość przedpłat wynosi odpowiedni procent od nadwyżek obrotu, określony w skalach rocznych stawek ryczałtu zawartych w załączniku nr 2.
5.
Obniżki ryczałtu określone w § 7 stosuje się również przy ustalaniu wysokości przedpłat.