Dział 3 - Należności uboczne. - Zobowiązania podatkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.27.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

Dział  III.

Należności uboczne.

1.
Od zaległości (art. 7) pobiera się dodatek za zwłokę, począwszy od dnia następnego po upływie terminu płatności, w wysokości następującej:
1)
przy zwłoce nie dłuższej niż 14 dni - 1% od zaległości,
2)
przy zwłoce ponad 14 dni, a nie dłuższej niż 1 miesiąc - 2% od zaległości,
3)
przy zwłoce ponad 1 miesiąc, a nie dłuższej niż 3 miesiące - 6% od zaległości,
4)
przy zwłoce ponad 3 miesiące, a nie dłuższej niż 5 miesięcy - 10% od zaległości,
5)
przy zwłoce ponad 5 miesięcy - 20% od zaległości.
2.
W celu obliczenia dodatku za zwłokę, kwotę zaległości, od której pobiera się dodatek za zwłokę, zaokrągla się do pełnego dziesiątka złotych w dół, obliczoną zaś kwotę dodatku zaokrągla się do złotego w dół.
3.
W poszczególnych przypadkach służy Ministrowi Skarbu oraz Ministrowi Administracji Publicznej bądź Ziem Odzyskanych prawo przesuwania terminu, od którego rozpoczyna się pobieranie dodatku za zwłokę.
4.
Ministrom, o których mowa w ustępie poprzedzającym, służy prawo przeniesienia w drodze rozporządzenia uprawnienia określonego w ust. 3 na podległe władze podatkowe.
1.
Dodatek za zwłokę pobiera się również w tych przypadkach, w których nieuiszczenie świadczenia pieniężnego w terminie zagrożone jest grzywną lub karą pieniężną.
2.
Dodatku za zwłokę nie pobiera się od podwyżek stemplowych.
1.
Od zaległości odroczonych lub rozłożonych na raty pobiera się dodatek za zwłokę (art. 38) w wysokości narosłej do dnia wniesienia podania o odroczenie lub rozłożenie na raty.
2.
W przypadku niedotrzymania terminu, do którego zapłata została odroczona, lub nieuiszczenia raty w terminie, od nieuiszczonej kwoty zaległości pobiera się dodatek za zwłokę, licząc od dnia powstania zaległości.

Zarządzone na wniosek dłużnika ograniczenie lub całkowite wstrzymanie wykonania zobowiązania do czasu powiadomienia strony o rozstrzygnięciu wniesionego środka prawnego równoznaczne jest z odroczeniem płatności w granicach zarządzonego ograniczenia lub wstrzymania.

1.
Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia bądź obniżać wysokość dodatku za zwłokę (art. 38), bądź odstąpić od pobierania tego dodatku od określonych rodzajów należności głównych, jak i od określonych grup podatników na całym obszarze Państwa lub na poszczególnych jego obszarach.
2.
Powyższe uprawnienie służy Ministrowi Administracji Publicznej bądź Ziem Odzyskanych w porozumieniu z Ministrem Skarbu co do dodatku za zwłokę, przypadającego na rzecz związków samorządu terytorialnego.

Przy częściowych wpłatach na poczet zaległości dodatek za zwłokę pobiera się od sumy spłaconej.

Jeżeli od dłużnika pobrano dodatek za zwłokę w kwocie niższej od należnej, różnicę pobiera się tylko w tym przypadku, gdy przekracza 20 zł.