Zniżki celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.96.876

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1934 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 25 października 1934 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych.

Na podstawie art. 23 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) zarządza się co następuje:
Przy przywozie poniżej wyszczególnionych towarów pobiera się za pozwoleniem Ministra Skarbu cła zniżone w następującej wysokości:
Pozycja taryfy celnejNazwa towaruCło zniżone od 100 kg w zł
z 576Tkaniny, oprócz osobno wymienionych, z jedwabiu sztucznego: jedno- lub wielobarwne o szerokości najwyżej 58 cm, zaopatrzone w brzegi o splocie taftowym szerokości nie węższej niż 5 mm, przeznaczone do wyrobu parasoli i parasolek - o wadze 1 m kw
a) powyżej 120 g1.500.-
b) 120 g i mniej2.000.-
1085 z p. 10Części maszyn młynarskich:
postawów walcowych90.-
aspiratorów, łuszczarek, automatycznych łuszczarek - perlaków, maszyn do czyszczenia i odsiewania kaszek oraz jagielników10.-
pytli płaskich80.-
odsiewaczy, zychtmaszyn, cylindrów i innych maszyn młynarskich osobno niewymienionych160.-
z 1099Przyrządy elektryczne zapłonowe i oświetleniowe do samochodów; elektryczne wycieraczki szyb; sygnały elektryczne; kierunkowskazy elektryczne do samochodów500.-
1107 z p. 1Aparatury elektryczne rozrusznikowe500.-
Pozwolenia Ministra Skarbu, wydane na podstawie rozporządzenia z dnia 31 marca 1934 r. o ulgach celnych (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 283) zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1934 r. włącznie.
Za towary, które, na podstawie rozporządzenia niniejszego albo rozporządzenia obowiązującego w czasie clenia, mogłyby korzystać ze zniżek celnych (ulg celnych) lecz które zostaną oclone bez zastosowania tych zniżek celnych (ulg celnych), Minister Skarbu może zarządzić zwrot różnicy należności między cłem normalnem, a zniżonem (ulgowem) jeżeli:
a)
zostanie ustalona przez urząd celny tożsamość towaru przed wydaniem jego do wolnego obrotu, przyczem ustalenie tożsamości powinno się odbyć przez stwierdzenie, że sprowadzane aparaty i części maszyn są identyczne z przedstawionemi na poświadczonych rysunkach lub fotografjach, albo jeżeli chodzi o inne towary, przez wydzielenie prób w sposób ustalony przepisami wykonawczemi do prawa celnego,
b)
podanie o zastosowanie zniżki celnej (ulgi celnej) będzie złożone w przeciągu 30-tu dni od dnia ostatecznego ustalenia wyniku rewizji towaru przez urząd celny albo w drodze odwołania przez Ministerstwo Skarbu.

Jeżeli petent wystąpi o zniżkę celną (ulgę celną) przed sprowadzeniem towaru, lecz ocli go za cłem normalnem, zanim wydane zostanie pozwolenie na zastosowanie zniżki celnej (ulgi celnej), to w takich przypadkach zwrot różnicy pomiędzy cłem normalnem a zniżonem (ulgowem) może nastąpić na skutek podania strony do Ministerstwa Skarbu, złożonego w przeciągu 30-tu dni od daty udzielenia pozwolenia na zastosowanie zniżki celnej (ulgi celnej), wraz z kwitem celnym oraz z dowodami, stwierdzającemi zgodnie z niniejszem rozporządzeniem tożsamość towaru.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dniu 30 października 1934 r.