Rozdział 1 - Przepisy wstępne. - Znaki wojska i marynarki wojennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1943 r.

Rozdział  I.

Przepisy wstępne.

Znakami wojska i marynarki wojennej są:

a)
w wojsku: sztandar, flaga i szachownica lotnicza;
b)
w marynarce wojennej: bandera wojenna, znak dowódcy okrętu i proporzec marynarki wojennej; statki powietrzne i porty lotnictwa marynarki wojennej używają znaków wojska.

Poza wymienionymi w art. 1 znakami wojska i marynarki wojennej stosuje się:

a)
w wojsku: oznaczenia wojskowe (odróżnienia i wyróżnienia), do których zalicza się proporce i buńczuki, znaki dowódców, znaki oddziałowe, chorągiewki, płomienie itp.;
b)
w marynarce wojennej: oznaczenia marynarki wojennej, do których zalicza się flagi i proporczyki dowódców oraz inne flagi i proporczyki.

Minister Spraw Wojskowych - a co do marynarki wojennej, z jego upoważnienia, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej - ustala wzory znaków wymienionych w art. 2, oraz określa rozkazem te formacje wojska i marynarki wojennej, którym służy prawo do posiadania tych znaków.

Minister Spraw Wojskowych - a co do marynarki wojennej, z jego upoważnienia, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej:

a)
nadaje, z wyjątkiem sztandarów, wszelkie znaki stosowane w wojsku i marynarce wojennej;
b)
określa rozkazem warunki i sposoby używania wszelkich znaków wojska i marynarki wojennej.

Nazwa "sztandar" i "bandera wojenna" oraz wzór tych znaków, ustalony w dekrecie niniejszym, przysługuje wyłącznie znakom używanym przez wojsko i marynarkę wojenną.

Ustalone w dekrecie niniejszym lub w przepisach na jego podstawie wydanych znaki wojska i marynarki wojennej korzystają z ochrony przewidzianej ustawowo dla godeł państwowych.