Rozdział 5 - Wygaśnięcie i unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego. - Znaki towarowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.5.17

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1998 r.

Rozdział  5

Wygaśnięcie i unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego.

Prawo z rejestracji znaku towarowego wygasa wskutek:

1)
upływu okresu ochrony,
2)
zrzeczenia się prawa przez uprawnionego z tytułu rejestracji znaku towarowego,
3)
nieużywania znaku,
4)
utraty przez znak towarowy dostatecznych znamion odróżniających,
5)
zaprzestania przez uprawnionego z tytułu rejestracji znaku towarowego działalności gospodarczej.

W wypadkach określonych w art. 25 pkt 2-5 decyzję o wygaśnięciu prawa z rejestracji znaku towarowego wydaje Urząd Patentowy.

Uprawniony z tytułu rejestracji znaku towarowego może zrzec się swego prawa w całości lub w części przez złożenie w Urzędzie Patentowym pisemnego oświadczenia. Do zrzeczenia jest wymagana pisemna zgoda osób, których prawa są wpisane do rejestru znaków towarowych, jeżeli zrzeczenie się prawa z rejestracji znaku towarowego mogłoby spowodować dla nich niekorzystne skutki.

1.
Prawo z rejestracji znaku towarowego wygasa, jeżeli uprawniony nie używał tego znaku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie kolejnych trzech lat.
2.
Jeżeli znak towarowy zarejestrowany dla różnych towarów jest używany tylko dla jednego lub niektórych z nich, prawo z rejestracji znaku towarowego wygasa tylko w stosunku do tych towarów, dla których znak ten nie jest używany.
3.
Prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa, jeżeli uprawniony wykaże, że z usprawiedliwionych powodów nie mógł używać znaku towarowego.
4.
Obowiązek wykazania używania znaku towarowego lub istnienia przyczyn usprawiedliwiających nieużywanie znaku spoczywa na uprawnionym z tytułu rejestracji.

Prawo z rejestracji znaku towarowego może być unieważnione w całości lub w części, jeżeli nie były spełnione ustawowe warunki wymagane do rejestracji, określone w przepisach art. 4, 6 - 9 i 32.

1.
Z wnioskiem o uznanie prawa z rejestracji znaku towarowego za wygasłe, jak również z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny.
2.
Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub Prezes Urzędu Patentowego może w interesie społecznym wystąpić z wnioskiem o uznanie prawa z rejestracji znaku towarowego za wygasłe lub o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego albo przystąpić do toczącego się postępowania w sprawie.
3.
O wygaśnięciu prawa z rejestracji znaku towarowego oraz o unieważnieniu prawa z rejestracji znaku towarowego dokonuje się wpisu w rejestrze znaków towarowych.

Z wnioskiem o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego można wystąpić w okresie pięciu lat od daty rejestracji. Po upływie tego okresu z wnioskiem takim można wystąpić jedynie w stosunku do uprawnionego, który uzyskał rejestrację działając w złej wierze.