Rozdział 2 - Sztandar. - Znaki Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.47.315

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1989 r.

Rozdział 2.

Sztandar.

Sztandar jest symbolem niezłomnej wierności dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, honoru, męstwa, sławy wojennej i tradycji jednostki wojskowej. Sztandar przypomina każdemu żołnierzowi, że jego świętym obowiązkiem jest służyć ze wszystkich sił Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stać nieugięcie na straży jej niepodległości i zdobyczy ludu pracującego, mężnie walczyć w obronie Ojczyzny aż do pełnego zwycięstwa nad wrogiem.

1. 6
Sztandar nadaje jednostce wojskowej Prezydent.
2.
Przez jednostkę wojskową rozumie się pułk lub inną jednostkę, którą Minister Obrony Narodowej określi jako uprawnioną do otrzymania sztandaru.
1.
Sztandar otrzymuje jednostka wojskowa po jej sformowaniu.
2. 7
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza jednostce w imieniu Prezydenta Minister Obrony Narodowej lub jego przedstawiciel.

Jednostka wojskowa zachowuje sztandar przez cały czas swego istnienia niezależnie od zmian w nazwie lub numeracji.

Sztandar znajduje się stale w jednostce wojskowej, a w czasie walki - w rejonie działań bojowych jednostki.

Każdy żołnierz powinien strzec sztandaru swojej jednostki jak źrenicy oka. W razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego jednostka ulega rozformowaniu, a jej dowódca, oficerowie oraz inni żołnierze winni dopuszczenia do takiej hańby zostają pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

1.
Sztandar składa się z płata, głowicy, drzewca i kokardy.
2.
Płatem sztandaru jest prostokątna tkanina o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, o wymiarach 130 x 100 cm, składająca się z dwóch trójkątów koloru białego i dwóch koloru czerwonego; koloru białego są trójkąty boczne, a koloru czerwonego - górny i dolny. Krótszy bok płata wszyty jest w białą skórę naciągniętą na drzewce i przymocowaną do drzewca gwoździkami. Pozostałe boki płata obszyte są frędzlą barwy jasnego złota szerokości 5 cm.
3.
Na prawej stronie płata, pośrodku, na czerwonym tle obwiedzionym dwiema gałązkami wawrzynu ułożonymi w kształcie wieńca, haftowanymi złotym szychem, umieszczony jest wizerunek orła białego ustalony dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, haftowany srebrnym szychem; dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem.
4.
Na lewej stronie płata, pośrodku, na czerwonym tle obwiedzionym dwiema gałązkami wawrzynu ułożonymi w kształcie wieńca, haftowanymi złotym szychem, umieszczony jest pięciowierszowy napis koloru złotego "Za Naszą Ojczyznę Polską Rzeczpospolitą Ludową"; ponadto na lewej stronie płata, u dołu umieszczony jest napis koloru złotego, podający pełną nazwę jednostki.
5.
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Wysokość orła wynosi 15 cm, wysokość podstawy 4 cm, długość podstawy 6 cm, jej szerokość 3,5 cm.
6.
Drzewce długości 240 cm, o średnicy 4 cm sporządzone jest z drzewa toczonego i politurowanego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowate okucie.
7.
Kokarda jest uwiązana ze wstęgi o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej długości 280 cm, szerokości 10 cm. Oba końce kokardy są obszyte frędzlą barwy jasnego złota szerokości 10 cm. Kokardę umieszcza się na drzewcu poniżej głowicy, po prawej stronie płata.
8.
Wzór sztandaru zawierają załączniki nr 1 i nr 2.

1.
W razie ufundowania sztandaru przez społeczeństwo lub organizację społeczną, mogą być - za zezwoleniem Ministra Obrony Narodowej - umieszczone na sztandarze herby lub godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru.
2.
Herby, godła miast albo nazwy miejscowości lub organizacji społecznych i daty ufundowania sztandaru umieszcza się na tarczach o wymiarach 12 x 15 cm obramowanych złotym szychem, umieszczonym w pozycji pionowej na lewej stronie płata sztandaru. Tarcze te umieszcza się w górnych rogach sztandaru na liniach łączących trójkąty białe z trójkątem czerwonym w odległości 1/3 tych linii, licząc od rogu do wieńca tak, aby jeden róg tarczy znajdował się na trójkącie czerwonym płata sztandaru, a drugi na linii łączącej trójkąty białe z trójkątem czerwonym. Tarczę z herbem lub godłem miasta umieszcza się w lewym rogu, a tarczę z nazwą miejscowości lub organizacji społecznej i datę ufundowania sztandaru - w prawym rogu.
3.
W przypadkach wymienionych w ust. 1 w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.

Na sztandarze jednostki wojskowej odznaczonej orderami umieszcza się kokardy uwiązane ze wstęg tych orderów; sposób umieszczania orderów i kokard określi Minister Obrony Narodowej.

6 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
7 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
8 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. (Dz.U.59.71.447) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 grudnia 1959 r.