§ 14. - Zmiany w zakresie wynagradzania pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.4.22

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 1971 r.
§  14.
1.
Pracownicy drużyn pociągowych (lokomotywowych i konduktorskich) mają prawo do:
1)
dodatku godzinowego w wysokości 1 zł za każdą godzinę pracy na lokomotywie lub przy pociągu, niezależnie od rodzaju lokomotywy i pociągu oraz rodzaju wykonywanej pracy;
2)
dodatku kilometrowego za każdy kilometr przejechany przez drużynę obsługiwanym pociągiem lub lokomotywą, którego wysokość uzależnia się od rodzaju trakcji i rodzaju pociągu oraz wykonywanych czynności służbowych (stanowiska członka drużyny pociągowej).
2.
Dodatek godzinowy (ust. 1 pkt 1) jest ekwiwalentem diet za wyjazdy służbowe wykonywane z miejsca stałego zatrudnienia (jednostki macierzystej).
3.
Dodatek godzinowy (ust. 1 pkt 1) nie przysługuje za czas choroby i urlopu oraz za czas niepełnienia czynności w drużynie z innych przyczyn.
4.
Stawki dodatku kilometrowego (ust. 1 pkt 2) za każdy kilometr przebiegu obsługiwanej lokomotywy lub pociągu oraz za inną równoważną pracę na lokomotywie lub przy pociągu (praca manewrowa itp.) i zasady wypłacania dodatku godzinowego i dodatku kilometrowego ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych; wysokość stawek dodatku kilometrowego nie może przekraczać stawek obowiązujących do dnia wejścia w życie rozporządzenia, zwiększonych średnio do 20%.
5.
Ustalone w trybie przewidzianym w ust. 4 stawki dodatku kilometrowego mogą być w wyjątkowych wypadkach (np. klęsk żywiołowych i innych wydarzeń losowych) przejściowo zwiększone do 50% na czas ściśle określony. Podwyżkę zarządza Minister Komunikacji.
6.
Dodatek godzinowy i dodatek kilometrowy, o których mowa w ust. 1, nie podlegają podatkowi od wynagrodzeń. Zwolnienie od podatku od wynagrodzeń tych dodatków obejmuje również okresy, za które pracownikowi drużyny pociągowej przysługuje uposażenie obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.