Art. 7. - Zmiany w organizacji gmin wyznaniowych żydowskich na terenie b. Królestwa Kongresowego.

Dziennik Ustaw

Dz. Praw P. Pol.1919.14.175

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 kwietnia 1919 r.
Art.  7. 2

§ 37 rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"Czterech świeckich i dwuch duchownych członków Rady Religijnej powołuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Dziesięciu świeckich i pięciu duchownych członków Rady Religijnej obierają wyborcy gmin. Wyborców obierają członkowie zarządów gmin mniejszych i pełnomocnicy gmin wielkich.

Wybory do Rady Religijnej odbywają się na zasadach głosowania tajnego i proporcjonalnego w ten sposób, iż członkowie zarządów gmin każdego powiatu zbierają się dla wyboru wyborców do Rady Religijnej w odnośnem mieście powiatowem.

Pełnomocnicy gmin wielkich wybierają wyborców oddzielnie. Powiaty i wielkie gminy, liczące do 50.000 mieszkańców-żydów, wybierają jednego wyborcę, liczące powyżej 50.000 do 100.000-dwuch wyborców i t. d. Na członków Rady Religijnej mogą być wybierane lub członkami Rady Religijnej mogą być mianowane osoby, posiadające w swojej gminie bierne prawo wyborcze".

2 Art. 7 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 1919 r. (Dz.U.19.30.259). Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze względu na swą bezprzedmiotowość.