§ 5. - Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.43.301

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 kwietnia 1925 r.
§  5.
W części V "Taryfy wyjątkowe" wprowadza się zmiany następujące:

W tar. wyj. № 1 na przewóz nasion siewnych, w p. 1 "Obszar ważności" po słowach: "Od wszystkich stacyj. oprócz stacyj granicznych" dodaje się w nawiasach stówa: "(z wyjątkiem stacji Zduny)".

W tar. wyj. № 3 na przewóz ziemniaków w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się w końcu: "oprócz stacyj granicznych".

W tar. wyj. № 4 na przewóz mąki w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się w końcu: "Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa", a w p. 2 "Opłaty" normę zniżki 20% zmienia się na 10%.

W tar. wyj. № 7 na przewóz mleka w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się w końcu: "oraz do stacyj Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa", a w p. 2 "Opłaty" rubrykę c) zmienia się na rubrykę b).

W tar. wyj. № 8 na przewóz materjałów drzewnych w p. 2 "Opłaty" skreśla się w ust. a) pozycję "drzewo osikowe do wyrobu zapałek" i przenosi się ją do ust. b); w ust. d) skreśla się pozycję "deski fornierowe sklejane i niesklejane" oraz w związku z tem skreśla się podane w nawiasach "i j)"; w uwadze zaś, w wierszu 2-m normę 10% zmienia się na "5%".

W tar, wyj. № 10, 11, 12 i 13 za przewóz węgla i koksu w p. 2 "Opłaty" normę zniżki 10% zmienia się na 5%.

W tar. wyj. № 10, na przewóz węgla w p. 2 "Opłaty" w wierszu 2-m słowa: "pomiędzy stacjami" zmienia się na "od stacyj", a w wierszu 3-m słowa "a stacjami" zmienia się na "do stacyj".

W tar. wyj. № 11 na przewóz węgla w tytule skreśla się wyrazy "i brunatnego", a w 2 "Opłaty" wprowadza się uwagę następującą: "Uwaga. Czasowo, na okres letni, do 1 października 1925 r., przy przesyłkach węgla nadawanych na odległość powyżej 400 km. przewoźne obniża się o 10% z tem iż opłata zniżona za 410 km. rozciąga się wstecz, aż do spotkania z opłatą według kl. wyj. C".

W tar. wyj. № 12 na przewóz koksu w p. 2 "Opłaty" pierwsze zdanie uzupełnia się słowami: "a przy adresowaniu do hut żelaza i miedzi - według klasy wyj. C".

W tar. wyj. № 14 na przewóz popiołu w tytule po słowie "popiołu" dodaje się "i żużla", a p. 3 "Warunki stosowania" uzupełnia słowami "albo też za świadectwami Dyrekcyj kolejowych".

W tar. wyj. № 15 na przewóz szlaki i t. d., w tytule skreśla się słowa w nawiasach: "(oprócz wapienia surowego i tłucznia)", po słowach "i kostkach (z gr. 55)" dodaje się: "żwiru, piasku i ziemi (z gr. 56)", a po słowach: "cegły szamotowej" dodaje się: "żużlowej i szlakowej". W p. 1 "Obszar ważności" po słowach "stacyj granicznych" dodaje się w nawiasach: "(z wyjątkiem stacji Zduny)". W p. 2 "Opłaty" w ust. a) po słowie "szamotową" dodaje się "żużlową, szlakową", a w p. b) w wierszu 1-m po słowach: "w nagłówku" dodaje się: "według kl. wyj. G", resztę zaś skreśla się. W "Uwadze" do tejże tar. wyj. № 15 po słowie "klinkieru" dodaje się: "oraz tłucznia, żwiru, piasku i ziemi", a po słowach: "Robót Publicznych" dodaje" się: "Tymczasowego Wydziału samorządowego we Lwowie, Zarządów dróg samorządowych w Małopolsce". W końcu "Uwagi" zdanie "stosuje się kl. wyj. G" zmienia się następująco:

"- przy przewozie na odległościach powyżej 200 km. stosuje się kl. G ze zniżką 10%, z tem, iż opłata zniżona za 210 km. rozciąga się wstecz, aż do spotkania z opłatą według kl. G".

W tar. wyj. № 16 na przewóz rudy w tytule taryfy po słowach: "rudy żelaznej" dodaje się "cynkowej i ołowianej", a po słowach: "szmelcu żelaznego" dodaje się: "i stalowego"; w p. 2 "Opłaty" po słowach: "oblicza się" dodaje się: "za rudę żelazną według wyj. kl. G ze zniżką 10%, a za rudą cynkową i ołowianą oraz za szmelc". Tenże p. 2 uzupełnia się uwagą następującą: "Uwaga. Przy przesyłkach załadowanych do wagonów 30-tonnowych opłaty powyższe obniża się o 5%. Opłaty według kl. F stosuje się również do tych przesyłek szmelcu od stacyj granicznych, które zaopatrzone są na liście przewozowym w stempel Urzędu Celnego, stwierdzający krajowe pochodzenie przesyłki".

W tytule tar. wyj. № 18 na przewóz żelaza skreśla się słowa: "surowych i", a w nawiasach dodaje się: "(poz. c), d) i e) z gr. 63)". W p. 1 "Obszar ważności" wstawia się st. "Chorzów", a w p. 2 "Opłaty" normę zniżki "10%" zmienia się na "5%".

W tar. wyj. Na 20 na przewóz superfosfatu w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się stację nadania "Jezierzany Barysz" i "Wadowice". W końcu taryfy zamieszcza się uwagę: "Uwaga. Też same opłaty według kl IX stosuje się do przesyłek superfosfatu ze st. Sumina, do których dołączone są świadectwa Związku przemysłu superfosfatowego o krajowem pochodzeniu przesyłki".

W tar. wyj. № 23 na przewóz łodzi w p. 3 "Warunki stósowania" dodaje się w końcu "oraz Związku Polskiego Towarzystw Wioślarskich".

W tar. wyj,. I, VI, IX, XVI, XIX, XXII i XXIV w p 1 "Obszar ważności" po słowach "Gdańsk-Neufahrwasser" dodaje się "Kaiserhafen i Holm".

W tar. wyj. II w p. 1 "Obszar ważności" po słowach: "kolei polskich" dodaje się "oprócz stacyj granicznych".

W tar. wyj. III na przewóz tłuszczów w tytule przed słowem "tłuszczów" dodaje się "olejów i".

W tar. wyj. VII na przewóz materjałów drzewnych w p. 1 "Obszar ważności" skreśla się słowa "stacyj na obszarze W. M.", a po słowie "Gdańska" dodaje się "Neufahrwasser, Kaiserhafen i Holm". W uwadze do p. 2 "Opłaty" normę zniżki 10% zmienia się na 5%, a w p. 3 "Warunki stosowania" skreśla się słowa "obszaru W. M.".

W tar. wyj. X na przewóz węgla w p. 2 "Opłaty" wprowadza się uwagą następującą: "Uwaga. Czasowo, na okres letni, do 1 października 1925 r., przy przesyłkach węgla, nadawanych na odległość powyżej 400 km., przewoźne obniża się o 10% z tem, iż opłata zniżona za 410 km. rozciąga się wstecz, aż do spotkania z opłatą według kl. F". W wierszu 5-m tegoż punktu normę procentową zniżki zmienia się z "10%" na "5%", a w wierszu 6-m - z "15%" na "10%".

W tar. wyj. XI na przewóz rudy tytuł uzupełnia się słowami: "szmelcu żelaznego i stalowego (z gr. 63)", a w p. 2 "Opłaty" normy procentowe zniżki zmienia się z "10%" na "5%", a z "15%" na "10%".

W tar. wyj. XIII na wywóz przetworów naftowych w ust. (3) "Warunki stosowania" nazwę firmy "Polmin" zmienia się na "Państwowe Zakłady Naftowe (Polish State Petrolaum Co) ", a w uwadze do tychże "Warunków stosowania" skreśla się zdanie ostatnie od słów "o ile przesyłki te ...." aż do końca i zastępuje się nowem: "i na warunkach, podanych w ust. (3) "Warunków stosowania".

Tabelę stacyjną do tar. wyj. XIII uzupełnia się stacją "Nadwórna" z opłatami następującemi:

Do stacji

Od stacji

Gdańsk i Gdynia locoGdańsk i Gdynia na wywózGr. P. pod MakoszowamiGr. P. pod Cieszynem
abcabcabcabc
Nadwórna919743618442295214276186136293197144
Do stacji

Od stacji

Gr. P. Pod LasocicamiGr. P. pod ZbąszyniemGr. P. pod ZebrzydowicamiZemgale
abcabcabcabc
Nadwórna408273198434290210285191140459306222

W tar. wyj. XV na przewóz kamienia w p. 2 "Opłaty" w wierszu 2-m po słowach "W, M. Gdańska"- dodaje się: "według kl. wyj. G.". Resztę do końca skreśla się.

W tar. wyj. XVII na wywóz cementu p. 1. "Obszar ważności" otrzymuje brzmienie:

"1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich, oprócz stacyj granicznych, do wszystkich punktów granicznych oraz da Gdańska-Neufahrwasser, Kaiserhafen i Holm i do Gdyni".

W tar. wyj. XIX na wywóz żelaza w p. 1 "Obszar ważności" wstawia się stację "Chorzów", a w p. 2 "Opłaty" skreśla się słowa "za przesyłki całowagonowe", natomiast w ust. a) po słowie "przesyłki" dodaje się. "całowagonowe" a w ust. b) po słowie "przesyłki" dodaje się "pół- i całowagonowe".

W tar. wyj. XX na wywóz cynku dodaje się w końcu tytułu "i kwasu siarkawego (z gr. 70)", a równocześnie w p. 1 "Obszar ważności" po słowach "znajdują się" dodaje się "fabryki kwasu siarkawego albo". W p. 2 "Opłaty" zamiast słów: "według klasy IV" wstawia się: "kwasu siarkawego - według kl. IX, cynku i ołowiu - według kl. V".

W tar. wyj. XXI na przewóz wyrobów żelaznych dodaje się p. 3 "Warunki stosowania":

"3. Warunki stosowania. Na stacjach Stołpce, Zdołbunów i Podwołoczyska przesyłki powinny być reekspedjowane do punktów przejściowych na terytorjum Rosji i Ukrainy z zastosowaniem za tę odległość obliczenia według p. 2 "Opłaty".

W tar. wyj. XXII na wywóz gliceryny i t. p. w tytule po słowach "gliceryny (z gr. 16)" dodaje się: "sody amonjakalnej i kaustycznej, siarczanu glinu, ałunu krystalicznego". W p. 1 "Obszar ważności" dodaje się stacje: "Łaziska, Mątwy" i "Szczakowa". W p. 2 "Opłaty" do ust. d) włącza się: "sodę amonjakalną i kaustyczną oraz biel cynkową", w ust. e) skreśla się "biel cynkową", wreszcie dodaje się nowy ustęp: "f) za siarczan glinu i ałun krystaliczny - według klasy VII". W końcu w p. 3 "Warunki stosowania" dodaje się zdanie: "Przesyłki powinny być dowiezione do stacji drogą kołową lub bocznicą prywatną".

Wprowadza się następujące nowe taryfy wyjątkowe:

"TARYFA WYJĄTKOWA XXVII.

Na wywóz melasy (z gr. 17).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich, oprócz stacyj granicznych, do Gdyni, Gdańska - Neufahrwasser, Kaiserhafen i Holm oraz do granicy Państwa pod Zebrzydowicami.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze W. M. Gdańska:

zaodległośćod1do150km.- według kl. VII,
"""151"200"- według jednakowej opłaty 92 gr. za 100 kg.,
""powyżej 200 km.- według kl. VIII.

3. Warunki stosowania. Przesyłki do Zebrzydowic powinny być nadawane za listami przewozowemi komunikacji międzynarodowej, a przy przesyłkach do Gdańska przewoźne oblicza się początkowo według kl. VII za całą odległość przewozu i dopiero, po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesięcznym dowodu o dokonanym wywozie zagranicę drogą morską (przez okazanie konosamentu) przy jednoczesnem przedłożeniu pierwotnego listu przewozowego, będzie zwracana różnica opłat pomiędzy opłatą pobraną, a należną według taryfy wyjątkowej".

TARYFA WYJĄTKOWA XXVIII.

Na przewóz silników, maszyn i aparatów elektrycznych (z gr. 69).

1. Obszar ważności. Z Gdyni i Gdańska do stacyj: Będzin i Siersza Wodna.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według kl. IV za całą odległość przewozu, w tem osobsno za łączną odległość P. K. P. położonych w Polsce i na obszarze W. M. Gdańska oraz osobno za odległość kolei będących w zarządzie P. K. P.

TARYFA WYJĄTKOWA XXIX.

Na wywóz cukru rafinady, mączki i kryształu (poz. a) z gr. 17) oraz spirytusu (poz. a) z gr. 18).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich, oprócz granicznych (z wyjątkiem st. Zduny), do wszystkich punktów granicznych oraz do Gdyni, Gdańska-Neufahrwasser, Kaiserhafen i Holm.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze W. M. Gdańska:

zaodległośćod 1 do 150 km. - według kl. III,
""od 151 do 190 km. - według jednakowej opłaty 238 gr za 100 kg.,
za odległość powyżej 190 km. - według kl. IV.

3. Warunki stosowania. Przy przesyłkach do Gdańska przewoźne oblicza się początkowo według klasy III za całą odległość przewozu i dopiero, po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesięcznym dowodu o dokonanym wywozie zagranicę drogą morską (przez okazanie konosamentu) przy jednoczesnem przedłożeniu pierwotnego listu przewozowego, będzie zwracana różnica opłat pomiędzy opłatą pobraną, a należną według taryfy wyjątkowej.

TARYFA WYJĄTKOWA XXX.

Na wywóz węgla kamiennego (z gr. 47):

1. Obszar ważności. Od ładowni i stacyj kopalnianych węglowych do Gdańska-Neufahrwasser, Kaiserhafen, Holm lub Westerplatte oraz do Gdyni-port dla dalszego wywozu morzem.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyiki całowagonowe oblicza się po 7 zł. od tonny za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze W. M. Gdańska.

3. Warunki stosowania. Przewóz powinien być dokonywany całemi pociągami w składzie wagonów 30-tonnowych. Przewoźne oblicza się początkowo według tar. wyj. X i dopiero, po złożeniu Dyrekcji Gdańskiej w terminie 4-miesiecznym dowodu o dokonanym wywozie drogą morską (przez okazanie konosamentów) przy jednoczesnem przedłożeniu pierwotnych listów przewozowych, będzie zwracana różnica opłat pomiędzy opłatą pobraną, a należną według niniejszej taryfy wyjątkowej.".

W Tabeli opłat przewozowych do taryf wyjątkowych w odsyłaczu **) w wierszu 3 po słowach: drzewa opałowego" dodaje się "miękkiego" oraz opłaty według klasy G rubr. b) i c) zastępuje śle. następującemi opłatami:

Za odległość kilometrówKLASA PRZESYŁEK
zwycz. całowagonowych
G
z oblicz. najmniej za:
10.000 kg.

b)

15.000 kg.

c)

groszy za 100 kg.
1 - 51712
61712
71712
81712
91813
101813
111813
121914
131914
141914
152015
162015
172015
182015
192116
202116
212116
222217
232217
242217
252318
262318
272318
282318
292419
302419
312419
322520
332520
342520
352621
362621
372621
382621
392722
402722
412722
422823
432823
442823
452924
462924
472924
482924
493025
503025
Za odległość kilometrówKLASA PRZESYŁEK
zwycz. całowagonowych
G
z oblicz. najmniej za:
10.000 kg.

b)

15.000 kg.

c)

groszy za 100 kg.
51 - 553227
56 - 603328
61 - 653530
66 - 703631
71 - 753833
76 - 803934
81 - 854136
85 - 904237
91 - 954439
96 - 1004540
101 - 1104742
111 - 1204944
121 - 1305146
131 - 1405348
141 - 1505550
151 - 1605752
161 - 1705954
171 - 1806156
181 - 1906358
191 - 2006560
201 - 2106762
211 - 2206863
221 - 2307065
231 - 2407166
241 - 2507368
251 - 2607469
261 - 2707671
271 - 2807772
281 - 2907974
291 - 3008075
301 - 3108277
311 - 3208373
321 - 3308580
331 - 3408681
341 - 3508883
351 - 3608984
361 - 3709185
371 - 3809287
381 - 3909489
391 - 4009590
Za odległość kilometrówKLASA PRZESYŁEK
zwycz. całowagonowy
G
z oblicz. najmniej za:
10.000 kg.

b)

15.000 kg.

c)

groszy za 100 kg.
401 - 4109691
411 - 4209792
421 - 4309893
431 - 4409994
441 - 45010095
451 - 46010196
461 - 47010297
471 - 48010398
481 - 49010499
491 - 500105100
501 - 510106101
511 - 520107102
521 - 530108103
531 - 540109104
541 - 550110105
551 - 560111106
561 - 570112107
571 - 580113108
581 - 590114109
591 - 600115110
601 - 610117112
611 - 620118113
621 - 630120115
631 - 640121116
641 - 650123118
651 - 660124119
661 - 670126121
671 - 680127122
681 - 690129124
691 - 700130125
701 - 710132127
711 - 720133128
721 - 730135130
731 - 740136131
741 - 750138133
751 - 760139134
751 - 770141136
771 - 780142137
781 - 790144139
791 - 800145140
Za odległość kilometrówKLASA PRZESYŁEK
zwycz. całowagonowych
G
z oblicz. najmniej za:
10.000 kg.

b)

15.000 kg.

c)

groszy za 100 kg.
801 - 810147142
811 - 820148143
821 - 830150145
831 - 840151146
841 - 850153148
851 - 860154149
861 - 870156151
871 - 880157152
881 - 890159154
891 - 900160155
901 - 910162157
911 - 920163158
921 - 930165160
931 - 940166161
941 - 950168163
951 - 960169164
961 - 970171166
971 - 980172167
981 - 990174169
991 - 1000175170
1.001 - 1.010177172
1.011 - 1.020178173
1.021 - 1.030180175
1.031 - 1.040181176
1.041 - 1.050183178
1.051 - 1.060184179
1.061 - 1.070186181
1.071 - 1.080187182
1.081 - 1.090189184
1.091 - 1.100190185
1.101 - 1.110192187
1.111 - 1.120193188
1.121 - 1.130195190
1.131 - 1.140196191
1.141 - 1.150198193
1.151 - 1.160199194
1.161 - 1.170201196
1.171 - 1.180202197
1.181 - 1.190204199
1.191 - 1.200205200