Art. 9. - Zmiana ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.32.159

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 2014 r.
Art.  9. 
1. 
Cele środowiskowe, o których mowa w art. 38d i 38e, ustawy wymienionej w art. 1, należy osiągnąć do dnia 22 grudnia 2015 r.
2. 
Cele środowiskowe, o których mowa w art. 38f, ustawy wymienionej w art. 1, należy osiągnąć do dnia 22 grudnia 2015 r., o ile z odrębnych przepisów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej nie wynika inaczej.
3. 
Dopuszcza się przedłużenie określonego w ust. 1 terminu stopniowego osiągnięcia celów środowiskowych dla wybranych jednolitych części wód, których stan nie ulega dalszemu pogarszaniu, a jednocześnie każda niezbędna poprawa ich stanu nie może być w sposób racjonalny osiągnięta do dnia 22 grudnia 2015 r. ze względu na co najmniej jedną z następujących przyczyn:
1)
z uwagi na możliwości techniczne, poprawa stanu tych wód może być osiągnięta wyłącznie w etapach przekraczających określony termin;
2)
uzyskanie poprawy stanu tych wód w tym terminie skutkowałoby nieproporcjonalnie wysokimi kosztami w stosunku do spodziewanych korzyści;
3)
naturalne warunki nie pozwalają na zgodną z terminem poprawę stanu tych wód.
4. 
Przedłużenie terminu, o którym mowa w ust. 3, jest ograniczone do maksymalnie dwóch kolejnych uaktualnień planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, chyba że warunki naturalne uniemożliwiają osiągnięcie celów środowiskowych.
5. 
W planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza:
1)
określa się i szczegółowo uzasadnia przedłużenie terminu, o którym mowa w ust. 3;
2)
wskazuje się przyczyny każdego opóźnienia w podjęciu działań określonych w programie wodno-środowiskowym kraju, służących stopniowemu osiągnięciu celów środowiskowych w przedłużonym terminie;
3)
podaje się harmonogram wdrażania działań służących osiągnięciu celów środowiskowych w przedłużonym terminie.
6. 
Przedłużanie terminu stopniowego osiągnięcia celów środowiskowych, o którym mowa ust. 3, nie może trwale uniemożliwiać ani zagrażać realizacji:
1)
celów środowiskowych ustalonych dla innych jednolitych części wód w granicach tego samego dorzecza;
2)
wymogów dotyczących ochrony środowiska wynikających z odrębnych przepisów.