Art. 2. - Zmiana ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.224.1341

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 2011 r.
Art.  2.
1.
W latach 2011 i 2012 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje środki na rachunek bieżący dochodów budżetowych ministra właściwego do spraw środowiska w celu dofinansowania zadań, o których mowa w art. 410e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe, w sposób określony w ust. 2-10.
2.
W ramach kwot ujętych w rocznych planach finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2011 i rok 2012 jako przekazywane państwowym jednostkom budżetowym, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na podstawie wniosków kierowników państwowych jednostek budżetowych o przekazanie środków, sporządza listę zadań, o których mowa w art. 410e ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, zakwalifikowanych do dofinansowania, zwaną dalej "listą zadań".
3.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzgadnia listę zadań z właściwym dysponentem części budżetowej oraz ministrem właściwym do spraw środowiska.
4.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje listę zadań, uzgodnioną zgodnie z ust. 3, właściwemu dysponentowi części budżetowej oraz ministrowi właściwemu do spraw środowiska, w terminie 5 dni od dnia jej uzgodnienia.
5.
Uzgodniona, zgodnie z ust. 3, lista zadań może być zmieniana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach kwot, o których mowa w ust. 2.
6.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzgadnia zmiany listy zadań z właściwym dysponentem części budżetowej oraz ministrem właściwym do spraw środowiska.
7.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiera z państwowymi jednostkami budżetowymi umowy o realizację zadań znajdujących się na liście zadań.
8.
W umowach, o których mowa w ust. 7, określa się w szczególności:
1)
obowiązki państwowej jednostki budżetowej w zakresie:
a)
występowania z wnioskami o uruchomienie środków z rezerwy celowej,
b)
rozliczania wydatkowania środków uzyskanych z rezerwy celowej,
c)
składania sprawozdań z postępów realizacji zadań,
d)
przekazywania dokumentów potwierdzających realizację zadań,
e)
dokonywania rozliczania osiągania efektów rzeczowych i ekologicznych oraz końcowego rozliczenia finansowego zadań;
2)
obowiązki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie:
a)
weryfikacji i akceptacji wniosków o uruchomienie środków z rezerwy celowej,
b)
weryfikacji i akceptacji rozliczeń środków wydatkowanych przez państwową jednostkę budżetową,
c)
dokonywania kontroli realizacji zadań.
9.
Wnioski kierowników państwowych jednostek budżetowych o uruchomienie środków z rezerwy celowej, po ich akceptacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przekazywane właściwemu dysponentowi części budżetowej, stanowią dla dysponenta części budżetowej podstawę do wystąpienia do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o uruchomienie środków z rezerwy celowej.
10.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje środki na rachunek bieżący dochodów budżetowych ministra właściwego do spraw środowiska w wysokości wynikającej z zaakceptowanych wniosków o uruchomienie środków z rezerwy celowej, w terminie 5 dni roboczych od dnia ich akceptacji.
11.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz ministra właściwego do spraw środowiska o przekazaniu środków na dochody budżetu państwa, w terminie 5 dni roboczych od dnia przekazania środków, wskazując zadania realizowane przez państwowe jednostki budżetowe, w celu dofinansowania których są przekazywane te środki.