Art. 9. - Zmiana ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1133

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 października 2023 r.
Art.  9. 
1. 
Przedsiębiorca, który wykonuje działalność na podstawie koncesji, o której mowa w art. 8 ust. 1, z wyłączeniem koncesji obejmującej wyłącznie poszukiwanie złoża węglowodorów, w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy, ma prawo do przekształcenia tej koncesji w koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. 
Do wniosku o przekształcenie koncesji stosuje się odpowiednio art. 24 i art. 25 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
3. 
Wniosek o przekształcenie koncesji określa ponadto:
1)
proponowany czas, na jaki koncesja ma być udzielona, w tym czas trwania fazy poszukiwania i rozpoznawania oraz fazy wydobywania;
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 6:
a)
operatora, którym może być wyłącznie przedsiębiorca posiadający koncesję, której dotyczy wniosek o przekształcenie,
b)
proponowane w umowie o współpracy udziały procentowe w kosztach prac geologicznych, w tym robót geologicznych, lub robót górniczych, obliczonych w taki sposób, aby suma udziałów procentowych wszystkich podmiotów składających wniosek wyniosła 100%, przy czym udział procentowy operatora powinien wynosić więcej niż 50%;
3)
harmonogram, w podziale na lata, realizacji prac geologicznych, w tym robót geologicznych.
4. 
Do wniosku o przekształcenie koncesji dołącza się:
1)
wniosek o przeprowadzenie postępowania dotyczącego oceny czy przedsiębiorca znajduje się pod kontrolą korporacyjną państwa trzeciego, podmiotu lub obywatela państwa trzeciego, a w przypadku znajdowania się pod taką kontrolą czy kontrola ta może zagrażać bezpieczeństwu państwa albo kopię decyzji o uzyskaniu pozytywnej oceny z postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 49a ust. 17, ustawy, o której mowa w art. 1;
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 6 - projekt umowy o współpracy;
3)
opis prac geologicznych, w tym robót geologicznych, wykonanych na podstawie koncesji będącej przedmiotem przekształcenia, z przedstawieniem ich wyników.
5. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, oraz przeprowadzenia postępowania na podstawie tego wniosku przepisy art. 49a ust. 2 pkt 1 i ust. 4-14 ustawy, o której mowa w art. 1, stosuje się odpowiednio. Do terminu prowadzenia postępowania w sprawie przekształcenia koncesji nie wlicza się terminów prowadzenia postępowania na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 4 pkt 1.
6. 
W przypadku gdy o przekształcenie koncesji występuje przedsiębiorca wspólnie z innymi podmiotami, do tych podmiotów stosuje się przepisy ust. 4 pkt 1 i ust. 5.
7. 
Warunkiem przekształcenia koncesji jest:
1)
w przypadku przedsiębiorcy, który złożył wniosek o przekształcenie koncesji:
a)
uzyskanie opinii wszystkich organów, o których mowa w art. 49a ust. 10, ustawy, o której mowa w art. 1, o nieznajdowaniu się pod kontrolą korporacyjną państwa trzeciego, podmiotu lub obywatela państwa trzeciego, a w przypadku gdy przedsiębiorca znajduje się pod taką kontrolą - opinii, że kontrola ta nie zagraża bezpieczeństwu państwa, albo posiadanie decyzji o uzyskaniu pozytywnej oceny z postępowania kwalifikacyjnego w zakresie, o którym mowa w art. 49a ust. 16 pkt 1 ustawy, o której mowa w art. 1, oraz wykonywanie przez przedsiębiorcę działalności na podstawie koncesji, której dotyczy wniosek o przekształcenie, zgodnie z warunkami w niej określonymi lub wykazanie się doświadczeniem polegającym na rozpoznaniu i udokumentowaniu co najmniej jednego złoża węglowodorów albo
b)
posiadanie decyzji o uzyskaniu pozytywnej oceny z postępowania kwalifikacyjnego w zakresie, o którym mowa w art. 49a ust. 16 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 1;
2)
w przypadku, o którym mowa w ust. 6 - uzyskanie przez wszystkie inne niż przedsiębiorca podmioty opinii wszystkich organów, o których mowa w art. 49a ust. 10 ustawy, o której mowa w art. 1, o nieznajdowaniu się pod kontrolą korporacyjną państwa trzeciego, podmiotu lub obywatela państwa trzeciego, a w przypadku gdy podmiot znajduje się pod taką kontrolą - opinii, że kontrola ta nie zagraża bezpieczeństwu państwa, albo posiadanie decyzji o uzyskaniu pozytywnej oceny z postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 49a ust. 17 ustawy, o której mowa w art. 1.
8. 
W przypadku stwierdzenia przez organ koncesyjny niezgodności projektu umowy o współpracy z wnioskiem o przekształcenie koncesji lub ustawą, o której mowa w art. 1, organ koncesyjny wyznacza dodatkowy termin 14 dni na usunięcie niezgodności.
9. 
W przypadku stwierdzenia przez organ koncesyjny zgodności projektu umowy o współpracy z wnioskiem o przekształcenie koncesji oraz ustawą, o której mowa w art. 1, organ koncesyjny niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania projektu umowy, informuje o tym operatora.
10. 
Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 9, operator przesyła niezwłocznie organowi koncesyjnemu umowę o współpracy. Do umowy o współpracy stosuje się przepisy art. 49zi-49zw ustawy, o której mowa w art. 1.
11. 
Do postępowania w sprawie przekształcenia koncesji stosuje się art. 8 ustawy, o której mowa w art. 1, albo art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
12. 
Przekształcenie koncesji następuje w drodze decyzji:
1)
na rzecz przedsiębiorcy, który złożył wniosek o jej przekształcenie;
2)
w przypadku przekazania organowi koncesyjnemu umowy o współpracy - na rzecz stron tej umowy.
13. 
Do koncesji stosuje się przepisy art. 49t ust. 1, art. 49u, art. 49v oraz art. 49y-49zh ustawy, o której mowa w art. 1.
14. 
W przypadku gdy w toku postępowania w sprawie przekształcenia koncesji upłynie termin jej obowiązywania, nie wygasa ona do czasu zakończenia tego postępowania.
15. 
Z dniem przekształcenia koncesji dotychczasowa umowa o ustanowieniu użytkowania górniczego wygasa. Przekształcenie koncesji zobowiązuje do niezwłocznego zawarcia umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego.
16. 
Organ koncesyjny, w drodze decyzji:
1)
odmawia przekształcenia koncesji w przypadkach określonych w art. 29 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, a także w przypadku gdy:
a)
przedsiębiorca, a w przypadku, o którym mowa w ust. 6 - wszystkie podmioty, nie spełniają warunków określonych w ust. 7 albo
b)
przed przekształceniem koncesji przedsiębiorcy, a w przypadku, o którym mowa w ust. 6 - wszystkim podmiotom, uchylono decyzję o uzyskaniu pozytywnej oceny z postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w art. 49a ust. 17 ustawy, o której mowa w art. 1, decyzja ta wygasła albo utraciła moc bez względu na przyczynę;
2)
umarza postępowanie o przekształcenie koncesji w przypadku, gdy operator nie przekazał organowi koncesyjnemu umowy o współpracy.
17. 
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w ust. 16, koncesja, o której mowa w ust. 1, jest wykonywana zgodnie z art. 8 ust. 2.