Art. 9. - Zmiana ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1567

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 sierpnia 2017 r.
Art.  9. 
1. 
Wykonywanie czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1, w odniesieniu do agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni wymaga złożenia z wynikiem pozytywnym dodatkowego egzaminu.
2. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się do dnia wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie art. 28 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
3. 
Jednostka oceniająca w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 1 wydaje osobie, która złożyła dodatkowy egzamin z wynikiem pozytywnym, dokument potwierdzający złożenie egzaminu i określający zakres tego egzaminu.
4. 
Osoba, o której mowa w ust. 3, jest obowiązana do wystąpienia z wnioskiem do jednostki certyfikującej w rozumieniu ustawy zmienianej w art. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia dodatkowego egzaminu z wynikiem pozytywnym, o wydanie certyfikatu dla personelu, o którym mowa w art. 20 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
5. 
Osoba, o której mowa w ust. 3, która nie wystąpi z wnioskiem o wydanie nowego certyfikatu dla personelu, o którym mowa w art. 20 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie określonym w ust. 4, nie może wykonywać czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1.
6. 
Przepisy art. 21 ustawy zmienianej w art. 1 i art. 24 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio.
7. 
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
1)
minimalne wymagania dotyczące wyposażenia technicznego niezbędnego do przeprowadzania dodatkowego egzaminu, kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa osób wykonujących czynności objęte egzaminem oraz zapewnienia ochrony środowiska;
2)
minimalne wymagania dotyczące wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego osób przeprowadzających dodatkowy egzamin, kierując się potrzebą zapewnienia możliwości właściwego sprawdzenia umiejętności teoretycznych i praktycznych osób przystępujących do egzaminu;
3)
wymagania dotyczące przeprowadzania dodatkowego egzaminu, w tym:
a)
wymagania dotyczące składu komisji egzaminacyjnej oraz sposobu jej działania, kierując się potrzebą zapewnienia udziału w komisji egzaminacyjnej co najmniej trzech osób z odpowiednią wiedzą teoretyczną i doświadczeniem praktycznym w zakresie objętym egzaminem oraz potrzebą zapewnienia obiektywnego działania komisji,
b)
sposób organizowania i wytyczne do procedury przeprowadzania egzaminu, kierując się potrzebą sprawnego i obiektywnego przeprowadzenia egzaminu oraz zapewnienia, aby egzaminy obejmowały część teoretyczną i część praktyczną, a także potrzebą zapewnienia przez jednostkę oceniającą personel wyposażenia technicznego umożliwiającego przeprowadzenie egzaminu w części praktycznej;
4)
zakresy tematyczne dodatkowego egzaminu, uwzględniając minimalne wymagania zawarte w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. ustanawiającym, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014, minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz. Urz. UE L 301 z 18.11.2015, str. 28);
5)
wzór dokumentu potwierdzającego złożenie egzaminu dodatkowego z wynikiem pozytywnym oraz określającego zakres złożonego egzaminu.