Art. 20. - Zmiana ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2070

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2021 r.
Art.  20. 
1. 
Administracyjny organ egzekucyjny, który przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy przejął egzekucję świadczeń alimentacyjnych, rentowych, innych świadczeń powtarzających się oraz świadczeń pieniężnych w walucie obcej, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wzywa sądowy organ egzekucyjny, od którego przejął egzekucję tych świadczeń, do złożenia, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, oświadczenia o:
1)
prowadzeniu egzekucji albo nieprawomocnym przekazaniu egzekucji tych świadczeń innemu sądowemu organowi egzekucyjnemu,
2)
prawomocnym przekazaniu egzekucji tych świadczeń innemu sądowemu organowi egzekucyjnemu ze wskazaniem tego organu,
3)
zakończeniu egzekucji tych świadczeń

- w dniu doręczenia tego wezwania.

2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innego sądowego organu egzekucyjnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3. 
Administracyjny organ egzekucyjny może ustalić sądowy organ egzekucyjny prowadzący egzekucję świadczeń, o których mowa w ust. 1, na podstawie informacji uzyskanych od wierzyciela tych świadczeń.
4. 
Administracyjny organ egzekucyjny przekazuje egzekucję świadczeń, o których mowa w ust. 1, sądowemu organowi egzekucyjnemu do dalszego jej prowadzenia w terminie:
1)
30 dni od dnia uzyskania informacji o prowadzeniu egzekucji przez ten organ albo nieprawomocnym przekazaniu egzekucji tych świadczeń innemu sądowemu organowi egzekucyjnemu - w przypadku uzyskania tej informacji;
2)
30 dni od dnia doręczenia sądowemu organowi egzekucyjnemu wezwania, o którym mowa w ust. 1 - w przypadku niezłożenia w terminie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1.
5. 
Jeżeli w egzekucji świadczeń, o których mowa w ust. 1, wniesiono skargę, wniosek lub inne podanie podlegające rozpatrzeniu w drodze postanowienia, administracyjny organ egzekucyjny przekazuje egzekucję tych świadczeń w terminie 30 dni od wydania prawomocnego postanowienia.
6. 
W przypadku przekazania sądowemu organowi egzekucyjnemu egzekucji świadczeń, o których mowa w ust. 1, postanowienia, czynności egzekucyjne i inne czynności administracyjnego organu egzekucyjnego pozostają w mocy.
7. 
Przekazaniu, o którym mowa w ust. 4 i 5, podlegają odpis tytułu wykonawczego i inne dokumenty otrzymane od sądowego organu egzekucyjnego, a także informacje:
1)
o aktualnej wysokości i rodzaju należności pieniężnych dochodzonych w egzekucji świadczeń, o których mowa w ust. 1;
2)
o wysokości pozostałych do wyegzekwowania kosztów egzekucyjnych;
3)
o wysokości i rodzaju przekazanych wierzycielowi należności pieniężnych wyegzekwowanych w egzekucji świadczeń, o których mowa w ust. 1;
4)
inne niż określone w pkt 1-3 niezbędne do dalszego prowadzenia egzekucji świadczeń, o których mowa w ust. 1.
8. 
Administracyjny organ egzekucyjny przekazuje sądowemu organowi egzekucyjnemu odpis tytułu wykonawczego i inne dokumenty otrzymane od sądowego organu egzekucyjnego przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188 oraz z 2019 r. poz. 1051, 1495 i 2005), przez swoich pracowników oraz inne upoważnione osoby lub organy.
9. 
Administracyjny organ egzekucyjny prowadzi dalej egzekucję świadczeń, o których mowa w ust. 1, w przypadku niemożności ustalenia sądowego organu egzekucyjnego prowadzącego egzekucję tych świadczeń.