Zmiana ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.2028

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 grudnia 2016 r.

USTAWA
z dnia 2 grudnia 2016 r.
o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

W ustawie z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1641) art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. 1. Organem kierującym działalnością Agencji i reprezentującym ją na zewnątrz jest Prezes Agencji, zwany dalej "Prezesem".

2. Do zadań Prezesa należy w szczególności:

1) zapewnienie realizacji zadań przez Agencję zgodnie z prawem Unii Europejskiej i prawem krajowym oraz przepisami międzynarodowymi;

2) uczestniczenie w inicjatywach i projektach międzynarodowych związanych z działalnością Agencji - za zgodą ministra właściwego do spraw transportu;

3) opracowywanie projektów rocznych i pięcioletnich planów działalności Agencji;

4) opracowywanie rocznych sprawozdań z działalności Agencji;

5) sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego;

6) wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego Agencji oraz złożenie wniosku do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o jego zatwierdzenie;

7) sprawowanie zarządu majątkiem Agencji.

3. Prezesa powołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu.

4. Stanowisko Prezesa może zajmować osoba, która:

1) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;

2) jest obywatelem polskim;

3) korzysta z pełni praw publicznych;

4) nie była karana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;

5) posiada wiedzę i umiejętności w zakresie spraw należnych Agencji;

6) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych;

7) zna biegle język angielski.

5. Na wniosek Prezesa minister właściwy do spraw transportu powołuje nie więcej niż dwóch zastępców Prezesa. Jeden z zastępców Prezesa powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie służby żeglugi powietrznej i co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym w instytucji zapewniającej służby żeglugi powietrznej. Przepisy ust. 4 pkt 1-4 i 7 stosuje się odpowiednio.

6. Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu, odwołuje Prezesa w przypadku:

1) prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;

2) rażącego naruszenia przepisów prawa;

3) utraty obywatelstwa polskiego;

4) rezygnacji ze stanowiska;

5) utraty praw publicznych.

7. Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu, może odwołać Prezesa w przypadku:

1) niewykonania lub nieprawidłowego wykonania jednego z zadań, o których mowa w ust. 2;

2) utraty zdolności do pełnienia obowiązków służbowych z powodu choroby trwającej dłużej niż 9 miesięcy lub innej długotrwałej przeszkody w pełnieniu obowiązków;

3) prowadzenia działalności, która pozostaje w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami.

8. Przepisy ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio do zastępców Prezesa.

9. Prezes Rady Ministrów ustala wysokość wynagrodzenia Prezesa i jego zastępców zgodnie z ustawą z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. z 2015 r. poz. 2099 oraz z 2016 r. poz. 1202).".

Konkurs dotyczący wyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wszczęty na podstawie przepisów dotychczasowych i niezakończony przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, umarza się.

1. 
Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej powołany na podstawie przepisów dotychczasowych pełni swą funkcję do czasu powołania zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. 
Do odwołania zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, powołanego na podstawie przepisów dotychczasowych, przepisy art. 6 ust. 6 i 7 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się odpowiednio.
1. 
Powierzenie pełnienia obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na podstawie przepisów dotychczasowych pozostaje w mocy do czasu cofnięcia powierzenia, upływu okresu, na który dokonano powierzenia, albo powołania Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. 
Powierzenie pełnienia obowiązków zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na podstawie przepisów dotychczasowych pozostaje w mocy do czasu cofnięcia powierzenia, upływu okresu, na który dokonano powierzenia, albo powołania zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.