Art. 3. - Zmiana ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.68.805

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 2000 r.
Art.  3.
1.
Podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani do ustalenia wartości zapasów towarów zwolnionych od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1 według stanu na dzień 3 września 2000 r. po zakończeniu działalności.
2.
Wartość zapasów towarów, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie spisu z natury.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy podatników, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzili ewidencję wartościową, ilościową lub wartościowo-ilościową, umożliwiającą ustalenie wartości zapasów w dniu 3 września 2000 r.
4.
Wartość zapasów towarów, o których mowa w ust. 1, ustala się zgodnie z przepisami o rachunkowości.
5.
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o wartości zapasów towarów, o których mowa w tym przepisie, w terminie do dnia 20 września 2000 r.
6.
Podatnicy podatku od towarów i usług mają prawo do obniżenia podatku należnego za wrzesień 2000 r. o kwotę odpowiadającą 3% wartości zapasów, o których mowa w ust. 1.
7.
Jeżeli kwota, o którą podatnik może pomniejszyć podatek należny za wrzesień 2000 r., jest wyższa od kwoty tego podatku, różnica zwiększa podatek naliczony w rozliczeniu za październik 2000 r.
8.
Przepisy ust. 1-7 nie dotyczą:
1)
podatników prowadzących działalność rolniczą w rozumieniu art. 4 pkt 12 ustawy zmienianej w art. 1 w odniesieniu do zapasów towarów związanych z tą działalnością,
2)
podatników, którzy nie dopełnili obowiązku określonego w ust. 5,
3)
podatników wymienionych w art. 14 ust. 1, 5 i 6 ustawy zmienianej w art. 1,
4)
zapasów towarów, o których mowa w ust. 1, znajdujących się w dniu 3 września 2000 r. u importerów tych towarów.
9.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi, uwzględniając specyfikę działalności rolniczej, może określić, w drodze rozporządzenia, dla niektórych grup podatników szczególne zasady rozliczeń z tytułu posiadania zapasów towarów, o których mowa w ust. 1.