Zmiana rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1428

Akt jednorazowy
Wersja od: 7 lipca 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 29 czerwca 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa

Na podstawie art. 69 ust. 9 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 575, 1728 i 2333 oraz z 2022 r. poz. 655 i 1115) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. poz. 610, z 2019 r. poz. 464 oraz z 2022 r. poz. 205) załącznik nr 6 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Do postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Służbie Ochrony Państwa, rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES I SPOSÓB PRZEPROWADZANIA TESTU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA ORAZ SPOSÓB OCENY JEGO WYNIKÓW

1. Test sprawności fizycznej przeprowadza się w sali gimnastycznej.

2. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa wykonuje test sprawności fizycznej w stroju i obuwiu sportowym.

3. Rozpoczęcie testu sprawności fizycznej poprzedza rozgrzewka. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przeprowadza rozgrzewkę indywidualnie.

4. Test sprawności fizycznej składa się z prób sprawnościowych przeprowadzonych w jednym dniu w następującej kolejności: podciąganie się na drążku wysokim (mężczyźni), skłony tułowia w czasie 1 minuty, rzut piłką lekarską (3 kg), bieg wahadłowy 10 × 10 m.

5. Test sprawności fizycznej jest poprzedzony pokazem sposobu wykonania prób sprawnościowych, przeprowadzonym przez instruktora z zespołu powołanego przez kierownika komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa właściwej do spraw szkolenia.

NORMY EGZAMINACYJNE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW

DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA (MĘŻCZYŹNI)

Nazwa próbyJednostka miaryPunkty
32,521,510,5
Podciąganie sięna drążku wysokim[liczba powtórzeń]12109864
Skłony tułowia w czasie 1 minuty[liczba powtórzeń]565248443934
Rzut piłką lekarską (3 kg)[metry]109876,56
Bieg wahadłowy 10 × 10 m[sekundy]30,53131,53232,533

NORMY EGZAMINACYJNE SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA KANDYDATÓW

DO SŁUŻBY W SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA (KOBIETY)

Nazwa próbyJednostka miaryPunkty
432,5210,5
Skłony tułowia w czasie 1 minuty[liczba powtórzeń]524946433832
Rzut piłką lekarską (3 kg)[metry]7,56,565,554,5
Bieg wahadłowy 10 × 10 m[sekundy]32,53333,53434,535

OPIS WYKONANIA PRÓB SPRAWNOŚCIOWYCH

Podciąganie się na drążku wysokim

Minimalna wysokość drążka wysokiego do wykonania ćwiczenia wynosi 220 cm. Na komendę "Gotów" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa wykonuje zwis nachwytem z ramionami wyprostowanymi w stawach łokciowych - pozycja wyjściowa. Na komendę "Ćwicz" podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka, i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Osoba egzaminująca głośno podaje liczbę zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem (np. nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu z ramionami wyprostowanymi w stawach łokciowych), osoba egzaminująca powtarza ostatnią liczbę prawidłowo wykonanych podciągnięć.

Skłony tułowia w czasie 1 minuty

Na komendę "Gotów" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przyjmuje pozycję: leży na plecach z palcami rąk splecionymi i ułożonymi z tyłu na głowie, łokcie dotykają materaca, nogi są ugięte w stawach kolanowych (maksymalnie do kąta prostego), stopy rozstawione na szerokość bioder są zaczepione o pierwszy lub drugi szczebel drabinki od dołu. Na komendę "Ćwicz" wykonuje skłon w przód z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan i powraca do leżenia, tak aby łokcie dotknęły podłoża (pierwsze powtórzenie). Osoba egzaminująca głośno wymienia kolejno liczbę prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem (np. nie dotknie łokciami kolan lub w pozycji wyjściowej do ponowienia ćwiczenia nie dotknie oboma łokciami powierzchni materaca), osoba egzaminująca powtarza ostatnią liczbę prawidłowo wykonanych skłonów.

Rzut piłką lekarską (3 kg)

Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa przyjmuje pozycję: postawa rozkroczna, przodem do kierunku rzutu, stopy ustawione przed linią rzutu. Wykonuje rzut zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg. Podczas rzutu może wspiąć się na palce lub wykonać podskok. W trakcie rzutu i po rzucie nie może stanąć na linii rzutu lub jej przekroczyć. Długość rzutu ustala się na podstawie przygotowanych pomiarów wykonanych z dokładnością do 0,5 m. Piłka całym obwodem musi przekroczyć linię pomiaru. Kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa może wykonać trzy rzuty. Ocenę z próby ustala się na podstawie lepszego wyniku.

Bieg wahadłowy 10 × 10 m

Na komendę "Start" kandydat do służby w Służbie Ochrony Państwa rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej tyczki. Obiega ją, wraca do tyczki na linii startu, obiega ją i pokonuje tę trasę pięciokrotnie. Instruktor informuje o liczbie ukończonych długości. Przewrócenie tyczki powoduje powtórzenie próby, która jest próbą ostateczną. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 s.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).