§ 2. - Zmiana przepisów o umundurowaniu i uzbrojeniu Policji Państwowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.51.364

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lipca 1936 r.
§  2.
Jako oznaki stopni służbowych szeregowych ustala się na naramiennikach - biały, 1 cm szeroki galon taśmowy, z krawężnemi po 1 mm szerokiemi wypustkami barwy niebieskiej (chabrowej) i na czapce - biały, haftowany, 5 mm szeroki galonik na podkładce o 1 mm szerszej i dłuższej od niego, z sukna barwy niebieskiej (chabrowej).

Poszczególne stopnie służbowe szeregowych oznacza się na naramiennikach, jak następuje;

a)
posterunkowy - dwa galony poprzeczne, z których jeden w odległości 1 cm od wszycia naramiennika do rękawa, drugi w odległości 5 mm od pierwszego (tablica I wzór nr. 1),
b)
starszy posterunkowy - trzy galony poprzeczne, z których pierwszy dolny jak u posterunkowego, następne w odległości 5 mm od siebie (tablica I wzór nr. 2),
c)
przodownik - galon wzdłuż brzegów naramiennika, z wyjątkiem dolnego brzegu wszytego do rękawa (tablica I wzór nr. 3),
d)
starszy przodownik - galon jak u przodownika, ponadto galon przez środek, wzdłuż naramiennika (tablica I wzór nr. 4).

Na czapce stopnie służbowe szeregowych oznacza się w sposób następujący:

a)
posterunkowy - dwa galoniki po 3 cm długie, umieszczone w odległości 2 mm jeden nad drugim w układzie poziomym na otoku czapki z przodu, symetrycznie do orzełka i tak, ażeby podpinka ich nie zasłaniała (tablica II wzór nr. 1),
b)
starszy posterunkowy - trzy galoniki takiej samej długości, w tem samem miejscu i w ten sam sposób umieszczone, jak u posterunkowego (tablica II wzór nr. 2),
c)
przodownik - jeden galonik w kształcie 45° kąta, o ramionach po 2,5 cm długich, umieszczonego wierzchołkiem wdół na otoku czapki z przodu, symetrycznie do orzełka i tak, ażeby podpinka go nie zasłaniała (tablica III wzór nr. 1),
d)
starszy przodownik - jeden galonik w kształcie kąta i w ten sam sposób umieszczony jak u przodownika, ponadto wewnątrz drugi galonik w kształcie kąta, w odległości 2 mm od pierwszego (tablica III wzór nr. 2).

Ramiona kątów galonikowych na czapce u przodownika i starszego przodownika ścięte ukośnie - równolegle do górnej krawędzi otoka czapki.

Na galonach naramienników szeregowych umieszcza się srebrne haftowane (barwy galonów) numery okręgów wojewódzkich 2,5 cm wysokie (tablica I wzór nr. 1, 2, 3, 4 i 6), u szeregowych Komendy Głównej Policji Państwowej - srebrne haftowane (barwy galonów) litery K G, takiej samej wysokości, niewiązane (tablica I wzór nr. 5).

Na przedniej części kołnierza kurtki, pośrodku jego szerokości i po obu stronach zapięcia naszyte patki (parole) z sukna barwy niebieskiej (chabrowej), 3,5 cm szerokie i 9 cm długie w linji środkowej, wycięte w tylnym końcu w formie łukowo wciętego zęba o 2 cm długiej cięciwie łuku; w odległości 2,5 cm od wierzchołka ścięcia patki, pośrodku jej szerokości, płasko wszyty mały guzik mundurowy; patki po brzegach wokoło stebnowane nicią barwy niebieskiej (chabrowej) (tablica IV wzór nr 1) ; na kołnierzu płaszcza patki z sukna barwy niebieskiej (chabrowej), w ten sam sposób umieszczone, takiej samej szerokości, 11 cm długie, z płasko wszytym dużym guzikiem mundurowym w odległości 3 cm od wierzchołka ścięcia patki (tablica IV wzór nr. 3). U szeregowych oddziałów konnych na kołnierzu kurtki i bluzy letniej w tych samych miejscach, takiej samej wielkości i barwy patki, wycięte w tylnym końcu w formie proporczyków, bez guzików, o 2,5 cm długim każdym brzegu wcięcia do środka i przestebnowane, prócz brzegów wokoło, przez środek wzdłuż (tablica IV wzór nr. 2); na kołnierzu płaszcza patki z sukna barwy niebieskiej (chabrowej) w ten sam sposób umieszczone, takiej samej szerokości, 11 cm długie, i o takiem samem wcięciu do środka, bez guzików (tablica IV wzór nr. 4).

Szeregowi, posiadający wykształcenie średnie albo wyższe lub będący oficerami rezerwy, noszą brzegi naramienników kurtek i płaszczy, oprócz brzegów dolnych, obszyte sznurkiem 3 mm grubości, kręconym z dwóch żyłek: błękitnej (chabrowej) i białej (tablica I wzór nr. 6).

Szeregowi władający obcemi językami noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy czarną przepaskę z wyhaftowanym na niej czworobokiem o rozmiarach 39 X 39 mm, wewnątrz którego ułożone poziomo barwy danego państwa. Nad czworobokiem, pośrodku jego górnej krawędzi poziomej, w odległości 5 mm umieszczona biała 10 mm wysoka haftowana litera łacińska, początkowa nazwy danego państwa.

Szeregowi pełniący służbę na drogach wodnych noszą srebrną haftowaną kotwicę na prawym rękawie bluzy, 15 cm poniżej szwu barkowego, umieszczoną na podkładce z sukna barwy granatowej kształtu nieumiarowego sześcioboku 10 cm wysokiego i 6 cm szerokiego.

Stopnie służbowe szeregowych Policji Państwowej - kobiet oznacza się na naramiennikach i czapce galonami taśmowemi oraz galonikami - takiemi samemu i w ten sam sposób jak u szeregowych Policji Państwowej; na kołnierzu kurtek i płaszczy - patki takie same jak u szeregowych Policji Państwowej, jako też numery lub litery na galonach naramienników.