Część 2 - PRZEPISY PRZEJŚCIOWE. - Zmiana ordynacji miejskiej dla sześciu wschodnich prowincji monarchji pruskiej z dnia 30 maja 1853 r. (Zbiór Ustaw Pruskich str. 261) i przeprowadzenie wyborów komunalnych w miastach b. dzielnicy pruskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.71.490

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 sierpnia 1924 r.

CZĘŚĆ  DRUGA

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE.

§  11.
Na podstawie przepisów zawartych w następujących paragrafach, przeprowadzić należy wybory do Rad Miejskich we wszystkich miastach położonych na obszarze b. dzielnicy pruskiej najpóźniej do dnia 15 listopada 1921 r.
§  12.
Miasto wybiera radnych w dotychczasowej ilości. Radni wybrani w myśl niniejszych przepisów przejściowych wstępują w urząd natychmiast po wyborze,
§  13.
Bez względu na okres czasu, przez jaki zamieszkują w danem mieście, uzyskują prawo głosowania w wyborach, przeprowadzonych w myśl niniejszych przepisów przejściowych (§ 11), wszyscy ci obywatele, którzy dnia 12 sierpnia 1921 r. mają miejsce stałego zamieszkania w obrębie miasta, jeżeli posiadają wymogi przewidziane w § 5, ust. 2, cyfr. 1, 2, 4 ordynacji miejskiej.

Przepis ustępu drugiego stosuje się także do wyborów, odbywających się z powodu unieważnieni poprzednich wyborów.

§  14. 1
(uchylony).
§  15.
Przy wyborach przeprowadzanych na mocy niniejszych przepisów przejściowych obowiązują zamiast przepisów §§ 20 oraz 21 ordynacji miejskiej (§ 5 niniejszego rozporządzenia) następujące postanowienia.

Magistrat ustala niezwłocznie najdłużej w przeciągu 14 dni listę członków gminy, uprawnionych do głosowania i zarządza wybór Komisji Wyborczej przez Radę Miejską (§ 18 ordynacji miejskiej).

Po ustaleniu listy członków i wyborze Komisji Wyborczej, Magistrat wykłada natychmiast na przeciąg jednego tygodnia listę członków gminy uprawnionych do głosowania do publicznej wiadomości i ogłasza równocześnie wspólnie z Komisją Wyborczą:

1)
że lista członków gminy wyłożona jest na przeciąg jednego tygodnia do publicznej wiadomości, podając zarazem miejsce wyłożenia,
2)
ilu radnych należy wybrać,
3)
wezwanie wyborców do wręczenia list kandydatów w przeciągu dwóch tygodni na ręce Komisji Wyborczej,
4)
dzień, godzinę, miejsce i czas trwania wyborów, które winny się odbyć nie wcześniej niż przed upływem szóstego, a nie później niż przed upływem ósmego tygodnia licząc od dnia ogłoszenia.

W przeciągu tygodnia od dnia powyższego ogłoszenia wolno każdemu członkowi gminy wnieść do Magistratu sprzeciwy co do umieszczenia na liście, względnie pominięcie poszczególnych członków gminy. Komisja Wyborcza rozstrzyga o sprzeciwach i zamyka listę członków gminy w przeciągu dalszego tygodnia. Jeżeli nazwisko objętego listą członka gminy ma być wykreślone, winna go Komisja Wyborcza o tem zawiadomić z podaniem powodów na trzy dni przed zamknięciem listy. Uchwała Komisji Wyborczej jest ostateczna.

W ciągu jednego tygodnia licząc od upływu terminu wyznaczonego do wręczenia list kandydatów Komisja Wyborcza bada listy kandydatów, zaopatruje je w numer bieżący, zarządza w miarę potrzeby poprawki i ogłasza te listy, które odpowiadają wymogom prawa.

1 § 14 uchylony przez § 1 ustawy z dnia 25 lipca 1924 r. (Dz.U.24.72.702) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 22 sierpnia 1924 r.