Rozdział 3 - Udostępnianie gruntów stanowiących własność gminy pod budownictwo mieszkaniowe - Zmiana niektórych warunków przygotowania inwestycji budownictwa mieszkaniowego w latach 1991-1995 oraz zmiana niektórych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.103.446

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  3

Udostępnianie gruntów stanowiących własność gminy pod budownictwo mieszkaniowe

1.
Zarząd gminy sprzedaje lub oddaje grunty w użytkowanie wieczyste na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Rada gminy może, w drodze uchwały, zwolnić grunt od sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu, na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, która przyjęła na członków spółdzielni określoną w uchwale liczbę kandydatów objętych listami prowadzonymi przez wojewodów lub zarejestrowanych w spółdzielniach mieszkaniowych.
3. 2
Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa. Zwolnienie gruntów od sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu następuje zarządzeniem wojewody.
1.
Kandydaci do spółdzielni mieszkaniowych objęci listami prowadzonymi przez wojewodów lub zarejestrowani w spółdzielniach mieszkaniowych, którzy do końca 1990 r. zgromadzili wymagane wkłady mieszkaniowe, są pełnoletni i nie posiadają samodzielnych mieszkań bądź mieszkają w lokalach, w których na osobę przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, mogą otrzymać rekompensatę pieniężną w wysokości 10% średniej w danym województwie ceny mieszkania w spółdzielczym wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym o powierzchni 50 m2, obliczonej przez wojewodę według stanu na dzień wypłaty tej rekompensaty.
2.
Rekompensata jest przeznaczona na uzupełnienie wydatków poniesionych przez kandydata na:
1)
budowę budynku mieszkalnego,
2)
wkład mieszkaniowy lub budowlany do spółdzielni albo innej jednostki organizacyjnej budującej budynki mieszkalne,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego na cele mieszkalne,
4)
przebudowę strychu, suszarni albo innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację, rewaloryzację mieszkań i budynków mieszkalnych,
6)
zakup mieszkania.
3.
Osoby uprawnione do rekompensaty, o której mowa w ust. 1, mogą składać wnioski o jej wypłacenie w terminie do końca 1995 r.
4.
Rekompensaty będą wypłacane począwszy od 1993 r., nie później niż do końca 1997 r., w ramach kwot dotacji przyznanych wojewodom corocznie na ten cel z budżetu państwa. Warunkiem wypłacenia rekompensaty jest udokumentowanie przez wnioskodawcę wydatków na cele, o których mowa w ust. 2, w kwocie nie niższej niż dwukrotna wysokość rekompensaty.
5.
Wypłacenie rekompensaty powoduje skreślenie kandydata z listy prowadzonej przez wojewodę lub z rejestru spółdzielni mieszkaniowej.
1.
Kandydaci, o których mowa w art. 7 ust. 1, zamierzający podjąć we własnym zakresie budowę domów jednorodzinnych lub wspólną budowę domu mieszkalnego dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, którzy nie skorzystali z rekompensaty, mogą wystąpić do zarządu gminy z wnioskiem o sprzedaż lub oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste na warunkach określonych w ust. 3.
2.
Rada gminy ustala w drodze uchwały wielkość gruntów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb osób, o których mowa w ust. 1.
3.
Zarząd gminy sprzedaje lub oddaje grunty w użytkowanie wieczyste w trybie publicznego przetargu ustnego ograniczonego do osób, o których mowa w ust. 1.
4.
Zawarcie umowy sprzedaży lub umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste powoduje skreślenie kandydata z listy prowadzonej przez wojewodę lub z rejestru spółdzielni mieszkaniowej.
1.
Kandydatom, o których mowa w art. 8 ust. 1, zamierzającym podjąć we własnym zakresie przebudowę strychu, suszarni albo innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w budynkach komunalnych, zarząd gminy udostępni stosowne pomieszczenia w drodze bezprzetargowej i w pierwszej kolejności.
2.
Przepis art. 8 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
1.
Rada gminy może wystąpić do wojewody z wnioskiem o udzielenie dotacji celowej na pokrycie części kosztów związanych z przygotowaniem terenów przeznaczonych na cele budownictwa mieszkaniowego, w tym uzbrojenie terenu oraz wyposażenie go w urządzenia komunalne.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
analizę zawierającą określenie spodziewanych korzyści jakie osiągnie gmina,
2)
uchwałę rady gminy, o której mowa w art. 8 ust. 2.
3.
Warunkiem udzielenia dotacji celowej jest zobowiązanie gminy do przeznaczenia spodziewanych korzyści na dalsze nabywanie i wyposażenie terenów w urządzenia komunalne i sieci uzbrojenia.
4.
Dotacji celowej udziela się stosownie do porozumienia między radą gminy a wojewodą. W porozumieniu należy określić wysokość dotacji celowej oraz zobowiązania gminy.
5.
Dotacje celowe udzielane są z budżetu państwa. Podziału dotacji na województwa dokonuje Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa po rozpatrzeniu wniosków wojewodów.
1.
W celu zgromadzenia środków na nabycie gruntów i ich wyposażanie w sieci uzbrojenia terenu oraz niezbędne urządzenia komunalne gmina może emitować obligacje na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Gmina jako emitent może zobowiązać się wobec właścicieli będących osobami fizycznymi do spełnienia w określonym czasie świadczenia dodatkowego, polegającego na sprzedaży lub oddaniu w użytkowanie wieczyste działki budowlanej w trybie publicznego przetargu ustnego ograniczonego do tych osób. Przed przeprowadzeniem przetargu rada gminy określa w uchwale działki przeznaczone w tym trybie do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste.

W ogłoszeniu o zamiarze emisji obligacji zawierających zobowiązanie do świadczenia dodatkowego, o którym mowa w art. 11 ust. 2, należy, oprócz danych określonych odrębnymi przepisami, wskazać także:

1)
ilość działek, jakie gmina zobowiązuje się przeznaczyć do zbycia i ich przybliżoną lokalizację,
2)
powierzchnię działki,
3)
termin oraz warunki, na jakich właściciele obligacji będą mogli przystąpić do ograniczonego publicznego przetargu ustnego,
4)
wielkość emisji obligacji w relacji do przewidywanych kosztów nabycia i uzbrojenia działek przez gminę.
2 Art. 6 ust. 3 dodany przez art. 3 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oraz niektóre inne ustawy (Dz.U.94.84.384) z dniem 9 sierpnia 1994 r.