Zmiana niektórych postanowień ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.61.537

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 czerwca 1927 r.
zmieniające niektóre postanowienia ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Artykuły 34, 67, 102, 129 i 154 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 306) otrzymują brzmienie następujące:

1)
Art. 34. "Jeżeli badanie doprowadzi do uchwały pomyślnej, wydział zgłoszeń wzywa zgłaszającego do złożenia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku opisu wynalazku i rysunków. Po złożeniu kwitu wydział zgłoszeń udziela patentu i wciąga go do rejestru patentów; drukuje opis wynalazku wraz z rysunkami jako "opis patentowy"; wydaje zgłaszającemu dokument, zwany patentem, przy dołączeniu jednego egzemplarza opisu patentowego, a nadto ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" udzielenie patentu.

Niezastosowanie się w czasokresie trzymiesięcznym do wezwania, określonego w ustępie poprzednim, będzie uważane za cofnięcie zgłoszenia.

W wypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, jeżeli zgłaszający przedstawi ponadto dowód niezamożności, Prezes Urzędu Patentowego może zezwolić na udzielenie patentu i wydrukowanie opisu patentowego przed złożeniem kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku tego opisu oraz udzielić co do zwrotu wymienionych kosztów zwłoki najwyżej rocznej, licząc od dnia udzielenia patentu; w razie nieprzedstawienia w tym czasokresie kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty należnej z tytułu zwrotu kosztów druku opisu patentowego - patent gaśnie. Wydział zgłoszeń może wstrzymać wydanie dokumentu, zwanego patentem, do czasu przedstawienia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia należnej kwoty".

2)
Art. 67. "Od opłat powyższych [art. 64-66 w brzmieniu ustawy z dni - 19 grudnia 1924 r. o zmianach opłat, przewidzianych w ustawie z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 5, poz. 41)] zwolnione są władze i urzędy państwowe.

Zgłaszający, który przedstawia dowód ubóstwa, może uzyskać według uznania Urzędu Patentowego zwłokę w uiszczaniu opłat rocznych za pierwsze trzy lata, poczem można zwolnić go od tych opłat, jeżeli patent po upływie trzeciego roku zgaśnie z powodu nieuiszczenia czwartej opłaty".

3)
Art. 102. "Od opłat powyższych [art. 99-101 w brzmieniu ustawy z dnia 19 grudnia 1924 r. o zmianach opłat, przewidzianych w ustawie z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 5, poz. 41)], o ile dotyczą one wzorów użytkowych, zwolnione są władze i urzędy państwowe.

Zgłaszający, który przedstawia dowód ubóstwa, może uzyskać według uznania Urzędu Patentowego zwłokę w uiszczeniu opłaty za pierwszy okres, poczem można zwolnić go od tej opłaty, jeżeli prawo wygaśnie z powodu nieuiszczenia opłaty za drugi okres".

4)
Art. 129. "Jeżeli badanie warunków art. 107 i 110 doprowadzi do uchwały pomyślnej, wydział zgłoszeń wzywa zgłaszającego do złożenia kliszy znaku i kwitu kasy skarbowej i uiszczenia: opłaty za 10-letnią ochronę i za klasy towarów (art. 132 ust. 2) oraz kwoty, odpowiadającej kosztom ogłoszenia rejestracji znaku w "Wiadomościach Urzędu Patentowego", po dopełnieniu tych warunków zarządza rejestrację znaku i wydaje świadectwo ochronne.

Niezastosowanie się w czasokresie trzymiesięcznym do wezwania, określonego w ustępie poprzednim, uważane będzie za cofnięcie zgłoszenia.

Przedłożenie kliszy znaku słownego nie jest wymagane, o ile cechą znamienną znaku nie jest również ogólny charakter napisu.

Rejestrację znaku ogłasza się w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" z istotnemi określeniami, a w szczególności z podaniem pierwszeństwa i z odbitką znaku, przy ewentualnem podaniu barw, w jakich znak został zgłoszony.

Na świadectwie należy odbić, nakleić lub do niego dołączyć znak towarowy.

Datę świadectwa uważa się za dzień rejestracji i udzielenia prawa wyłączności".

5)
Art. 154. "Urząd Patentowy wydaje czasopismo urzędowe pod tytułem: "Wiadomości Urzędu Patentowego" i prowadzi rejestry.

Wpisy do rejestrów można uskuteczniać tylko na mocy uchwały wydziału.

Rejestry są księgami publicznemi, dostępnemi dla wszystkich. Osoby zainteresowane mogą otrzymywać wyciągi z rejestrów za opłatą w kwocie 15 zł. od wyciągu".

Jeżeli właściciel patentu, udzielonego przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, opis którego wydrukowano, a koszty druku nie zostały zwrócone, nie przedstawi w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia opłaty, należnej z tytułu zwrotu kosztów druku tego opisu, patent gaśnie. Zgaśnięcie patentu nie narusza roszczenia Skarbu Państwa o zwrot kosztów druku opisu patentowego.

Jeżeli patent został udzielony przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, a opisu patentowego nie wydrukowano, wydział zgłoszeń wezwie właściciela patentu do przedstawienia kwitu kasy skarbowej z uiszczenia kwoty, odpowiadającej kosztom druku tego opisu; po złożeniu kwitu nastąpi wydrukowanie opisu patentowego.

W razie niezastosowania się w czasokresie trzymiesięcznym do wymienionego wezwania - patent gaśnie.

Wydział zgłoszeń może wstrzymać wydanie dokumentu, zwanego patentem, do czasu przedstawienia kwitu kasy skarbowej, wymienionego w ustępie 1 i 2.

Odnośnie do znaków towarowych, przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego zarejestrowanych lub uznanych za nadające się do rejestracji, pozostają w mocy przepisy art. 129 ustawy z dnia 5 lutego 1924 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 306).

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w czternaście dni po ogłoszeniu.