Zmiana cennika detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych Państwowych fabryk tytoniu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.55.554

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 20 czerwca 1924 r.
o zmianie cennika detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych Państwowych fabryk tytoniu.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o Monopolu Tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządza się co następuje:
Począwszy od dnia 1 lipca 1924 r. ustanawia się następujący cennik detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych, wyprodukowanych w państwowych fabrykach.

I. Cygara:

Havana45gr.za1sztuką
Belweder40""""
Wawel36""""
Brytanica30""""
Trabuco26""""
Kuba22""""
Portorico14""""
Mieszane zagraniczne10""""

II. Papierosy:

Kairo10gr.za1sztuką
Sfinks8,5""""
Dames7,5""""
Kalif7""""
Pani6""""
Egipskie5""""
Medjum4""""
Klub3,5""""
Sejmowe3,5""""
Prezydent3,5""""
Pogoń3""""
Sport3""""
Warszawskie3""""
Beduin3""""
Płaskie3""""
Damskie2,5""""
Giewont2,5""""
Sefer Basza2,5""""
Lech2""""
Witold2""""
Cov-boy2""""
Wisła1,5""""
Noblesse1,5""""
Yankes1,5""""
Wanda1""""
Sokoły1""""

III. Tytonie:

Kir60zł.-gr.za1klg.
Ksanti50"-""""
Najprzedniejszy sułtański45"-""""
"macedoński40"-""""
"turecki32"-""""
Przedni turecki24"-""""
Średni turecki19"20""""
Kresowy13"60""""
Machorka6"40""""
Krajowy4"-""""

IV. Tytonie do fajki:

Przedni fajkowy8zł.80gr.za1klg.
Zwyczajny fajkowy6"40""""
Presówka śląska5"-""""

V. Tabaka do zażywania:

Przednia4zł."gr.za1klg.
Zwyczajna2"40""""
Zapasy wyrobów tytoniowych, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą, we wszystkich miejscach sprzedaży tychże wyrobów (hurtowniach, sklepach detalicznych i t. p.), a których cena została niniejszem rozporządzaniem podwyższona, jak również przesyłki tychże wyrobów tytoniowych, które według dokumentów przewozowych wysłane zostały przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po tym terminie zostaną podjęte przez odbiorców, podlegają dodatkowej dopłacie na rzecz Pilskiego Monopolu Tytoniowego w wysokości różnicy między dotychczasową ich ceną, a ceną ustanowioną niniejszem rozporządzeniem.
Zapasy wyrobów tytoniowych, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą we wszystkich miejscach sprzedaży tychże wyrobów, a których cena została niniejszem rozporządzeniem obniżona, jak również przesyłki tychże wyrobów tytoniowych, które według dokumentów przewozowych wysłane zostały przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po tym terminie zostaną podjęte przez odbiorców, podlegają bonifikacji ze strony Polskiego Monopolu Tytoniowego na rzecz sprzedawców w wysokości różnicy między dotychczasową, a nową ceną tych wyrobów.
Podstawę dla ustalenia ilości i jakości zapasów wyrobów tytoniowych, podlegających w myśl § 2 niniejszego rozporządzenia dodatkowej dopłacie, względnie w myśl § 3 niniejszego rozporządzenia bonifikacji, stanowić będą przedłożone przez sprzedawców, stosownie do postanowień zarządzenia Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego z dnia 18 czerwca 1924 r. L. 10870/11/24 zgłoszenia zapasów oraz urzędowe zbadanie zapasów przez organa skarbowe.

Dodatkową dopłatę monopolową, ustaloną na podstawie protokółu, sporządzonego przez organ kontroli skarbowej, względnie w braku tegoż na podstawie egzemplarza zgłoszenia, który sprzedawca w myśl zarządzenia Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego z dn. 18 czerwca 1924 r. L. 10870/11/24 winien był przechować u siebie, obowiązany jest sprzedawca bezzwłocznie, a w każdym razie nie później jak 8 lipca r. b. uiścić w Pocztowej Kasie Oszczędności na rachunek Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego i donieść o tem właściwej Dyrekcji Okręgu Skarbowego względnie właściwemu Urzędowi Akcyz i Monopoli, przedkładając kwit P. K. O. oraz znajdujący się dotychczas w jego ręku egzemplarz zgłoszenia. W razie gdyby ustalona i zapłacona przez sprzedawcę dopłata nie odpowiadała wysokości, którą ustalą władze skarbowe, winien jest sprzedawca bezzwłocznie po zawiadomieniu dopłacić różnicę.

Wysokość bonifikacji, przysługującej sprzedawcom po myśli § 3 niniejszego rozporządzenia, ustalą właściwe Dyrekcje Okręgu Skarbowego, względnie Urzędy Akcyz i Monopoli, a to na podstawie zgłoszeń, przedłożonych przez sprzedawców po myśli zarządzenia Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego z dn. 13 czerwca 1924 r. L. 10870/11/24 i urzędowego zbadania zapasów przez organa kontroli skarbowej, przy uwzględnieniu trzeciego egzemplarza zgłoszenia, który wypełniony po myśli punktu 8 powołanego zarządzenia Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego, winni są sprzedawcy przesłać właściwej Dyrekcji Okręgu Skarbowego, względnie Urzędowi Akcyz i Monopoli, najpóźniej do dnia 8 lipca 1924 r.

O wysokości przyznanej sprzedawcom hurtowym bonifikacji zawiadomią odnośne władze skarbowe interesowanych oraz wymieniony w zgłoszeniu Państwowy Magazyn wyrobów tytoniowych, który przy najbliższym poborze wyrobów tytoniowych przez danego hurtownika zaliczy przyznaną bonifikację na jego dobro.

O wysokości przyznane] sprzedawcom detalicznym, względnie innym, narówni z nimi stojącym miejscom sprzedaży, bonifikacji zawiadomią odnośne władza skarbowe interesowanych, których rzeczą będzie podjąć, przyznaną im bonifikację w Kasie odnośnej władzy skarbowej.

Uiszczenie dodatkowej dopłaty, względnie przyznanie bonifikacji, potwierdzą właściwe Dyrekcje Okręgu Skarbowego, względnie Urzędy Akcyz i Monopoli na jednym z egzemplarzy zgłoszenia i prześlą go przełożonej Izbie Skarbowej.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie dnia 1 lipca 1924 r.