Zm.: ustawa z dnia 2 czerwca 1902 r. o służbie marynarza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.22.164

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 marca 1933 r.

USTAWA
z dnia 17 marca 1933 r.
o zmianie ustawy z dnia 2 czerwca 1902 r. o służbie marynarza.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Ustawa z dnia 2 czerwca 1902 r. o służbie marynarza (Dz. U. Rzeszy str. 175) ulega następującym zmianom:

1)
W § 69 zamiast ust. 2 wstawia się następujące ustępy:

"W powyższych przypadkach marynarz, poza prawem do otrzymania zarobionej płacy, ma prawo do bezpłatnego odstawienia go (§§ 78 i 79) do portu rozpoczęcia podróży albo też, wedle wyboru kapitana, do otrzymania odpowiedniego wynagrodzenia, którego wysokość w razie sporu ustalają władze, wymienione w § 5.

W przypadku, przewidzianym w ust. 1 p. 1, marynarz otrzymuje ponadto od właściciela statku lub od, osoby, z którą zawarł umowę o pracę, odszkodowanie za każdy dzień faktycznie trwającego bezrobocia w wysokości ostatnio otrzymanej płacy dziennej, jednakże najwyżej za dni sześćdziesiąt.

W przypadkach, wymienionych w ust. 1 pp. 2 i 4, marynarz otrzymuje, niezależnie od uprawnień, wynikających z ust. 2, połowę płacy za czas trwania drogi powrotnej. Połowa tej płacy przysługuje marynarzowi również w przypadku, przewidzianym w ust. 1 p. l, jednakże za ten tylko czas drogi powrotnej, za który nie przysługuje mu odszkodowanie w myśl postanowień ustępu poprzedniego.

Należności, przewidziane w niniejszym paragrafie, korzystają z tych samych przywilejów co zarobione płace; przy dochodzeniu tych należności marynarz korzysta z tych samych środków, które przysługują mu przy dochodzeniu płacy.";

2)
po § 69 dodaje się § 69-a o brzmieniu następującem:

"§ 69-a. Jeżeli odszkodowanie, wymienione w § 69 ust. 3, będzie wypłacone marynarzowi posiadającemu okres zabezpieczenia (ubezpieczenia), uprawniający go do korzystania ze świadczeń na wypadek bezrobocia (braku pracy) na podstawie obowiązujących przepisów prawnych, wówczas właściciel statku lub osoba, z którą marynarz zawarł umowę o pracę, otrzyma z Funduszu Bezrobocia lub innej właściwej instytucji ubezpieczeniowej kwotę równą wysokości zasiłku, jaki przypadałby marynarzowi w okresie, za który otrzymał odszkodowanie. O okres ten skraca się okres świadczeń na wypadek bezrobocia (braku pracy), przysługujących marynarzowi na podstawie przepisów ogólnych.

Przepisy o sposobie wykonania postanowień ustępu poprzedniego wyda Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu".

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrowi Opieki Społecznej.

Ustawa mniejsza wchodzi w życie w 2 miesiące po ogłoszeniu.