Zm.: ustawa wprowadzająca austrjacki kodeks handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.85.762

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 września 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 września 1927 r.
zmieniające ustawę wprowadzającą austrjacki kodeks handlowy.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1862 r. wprowadzająca kodeks handlowy (austr. dz. u. p. № 1 z r. 1863), zmieniona cesarskiem rozporządzeniem z dnia 11 lipca 1898 r. (austr. dz. u. p. № 124), ulega dalszym zmianom w niżej wyszczególnionych paragrafach, które otrzymują brzmienie następujące:

"§ 7. Przepisy kodeksu handlowego o firmach, księgach handlowych i prokurze stosują się do tych kupców, którzy:

a) są obowiązani do składania sprawozdań publicznych (art. 54 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym, Dz. U. R. P. № 79, poz. 550), albo

b) prowadzą przedsiębiorstwa handlowe kategorji I i II z wyjątkiem tych przedsiębiorstw, które należą do kategorji II li tylko z powodu sprzedaży towarów wyliczonych w załączniku do art. 23 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. № 79, poz. 550) w części II A. poddziale I (prowadzące handel towarowy kategorji drugiej) w ustępach 2 i 3, lub z powodu wyszynku alkoholu, albo

c) prowadzą przedsiębiorstwa przemysłowe kategorji I do V.

Jeżeli pewne przedsiębiorstwo, z powodu zwolnienia od podatku przemysłowego nie jest zaliczone do żadnej kategorji, uważa się je przy stosowaniu niniejszego przepisu za należące do tej kategorji, do której byłoby zaliczone gdyby podlegało temu podatkowi.

Związków mających za przedmiot wykonywanie takiego przemysłu handlowego, do którego nie stosują się powyższe postanowienia kodeksu handlowego, nie uważa się za spółki handlowe.

§ 9. Jeżeli firma kupca jest wpisaną w rejestr handlowy, to późniejsze zmiany w zaliczeniu do pewnej kategorji nie mają wpływu na stosowanie wymienionych w § 7 przepisów kodeksu handlowego. Każdy kupiec może jednak uzyskać wykreślenie swej firmy z rejestru handlowego, skoro przedsiębiorstwo jego utraci znamiona przewidziane w § 7 niniejszej ustawy jako wymagane dla wpisu do rejestru handlowego."

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu i Ministrem Skarbu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Do kupców, których firma została wpisaną do rejestru handlowego przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego stosują się przepisy kodeksu handlowego o firmach, księgach handlowych i prokurze, choćby ci kupcy nie należeli do kupców wymienionych w § 7 ustawy, wprowadzającej kodeks handlowy (w brzmieniu ustalonem w art. 1 niniejszego rozporządzenia), dopóki nie uzyskają wykreślenia firmy.